MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Groźne burze przechodziły przez województwo świętokrzyskie. Strażacy w akcji. Zobacz raport

Elżbieta Zemsta
Elżbieta Zemsta
Grad i burze już przechodzą przez region świętokrzyski. Zobacz więcej zdjęć >>>
Grad i burze już przechodzą przez region świętokrzyski. Zobacz więcej zdjęć >>>Mateusz Polakowski / PSP Włoszczowa
W środę, 22 maja dla całego województwa świętokrzyskiego obowiązywało ostrzeżenie drugiego stopnia o zagrożeniu burzami wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Mieszkańcy otrzymali także alerty SMS - owe od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Burze popołudniu przechodziły nad powiatami sandomierskim, staszowskim, kieleckim i dalej w kierunku powiatu koneckiego. Oto nasz raport na bieżąco.

Groźne burze nad województwem świętokrzyskim

W regionie prognozowane są na środę intensywne opady deszczu do 55 milimetrów, porywy wiatru nawet do 80 kilometrów na godzinę, a miejscami opady gradu. Czytaj więcej:

Czwartek, 23 maja, godzina 7. Strażacy podsumowali minioną dobę - do interwencji związanych z usuwaniem skutków burz w regionie świętokrzyskim wyjeżdżano przeszło 40 razy. Najwięcej w powiecie włoszczowskim i kieleckim.

- Głównie wyjeżdżaliśmy do wiatrołomów i zalanych budynków i posesji. W jednym z przypadku dostarczyliśmy agregat prądotwórczy do budynku w Końskich, aby zapewnić działanie aparatury medycznej - wyjaśniał starszy kapitan Marcin Bajur, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego świętokrzyskiej straży pożarnej.

O godzinie 22 burze opuściły region. Kolejnych niebezpiecznych zjawisk można spodziewać się za to w czwartek, 23 maja. Jak informują Storm Chasers, czeka nas ciepły, wilgotny a w poszczególnych rejonach województwa bardzo burzowy i deszczowy dzień. Na wschodzie województwa prawdopodobnie będzie stacjonować zatoka niżowa, w której dojdzie do największego nagromadzenia się wilgoci co zwiększy chwiejność atmosferyczną. To właśnie w niej należy spodziewać się najintensywniejszych zjawisk konwekcyjnych. Burze zaczną gwałtownie rozwijać się w wąskiej strefie w godzinach około południowych, prawdopodobne w linii od Ostrowca Świętokrzyskiego po Staszów bądź nieco dalej na wschód. Ze względu na niemal stacjonarny charakter burz podstawowym zagrożeniem będą długotrwałe i ulewne opady deszczu, a sposób ułożenia zatoki niżowej sygnalizuje, że do akumulacji opadów mogą przyczynić się również lokalne czynniki orograficzne Gór Świętokrzyskich i wzgórz.

O godzinie 18 strażacy informowali, że od początku wystąpienia zjawisk atmosferycznych w regionie interweniowali kilkadziesiąt razy. Najwięcej w powiecie włoszczowskim - tam dominowały wiatrołomy i lokalne podtopienia - woda z opadów dostawała się do piwnic i garaży.

W powiecie włoszczowskim najpoważniejsza sytuacja panuje w miejscowości Oleszno w gminie Krasocin. Doszło tam do kilku podtopień posesji. Woda z opadów spływała z drogi i wdzierała się na podwórka, do piwnic i garaży

- wyjaśniał młodszy brygadier Paweł Mazur, oficer prasowy komendy powiatowej Państwowej Straży Pożarnej we Włoszczowie.

Strażacy używając pomp wypompowywali wodę z posesji. - Odnotowaliśmy 11 zdarzeń, z czego 10 z gminy Krasocin, połowa dotyczyła podtopionych posesji. Na miejsce udał się komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej we Włoszczowie - dodawał Paweł Mazur.

Godzina 17:10. W linii od Łopuszna po Kielce, Chmielnik i Szydłów, Osiek rozwój konwekcji z miejscami silnymi opadami deszczu, niewykluczony także grad i mocne porywy wiatru. Komórki powolnie kierują się na północny zachód. Do wieczora można spodziewać się kolejnych burz. Na czele komórek miejscami wytworzył się ładny wał szkwałowy.

Godzina 16.15. Obecnie najgroźniejsza sytuacja występuje w okolicy Klimontowa, tam utworzyła się komórka burzowa, która daje silne wyładowania. Komórka powstaje również w Oleśnicy. Na ich trasie należy spodziewać się nawalnych opadów deszczu i niewielkiego gradu. Większy klaster burz przechodzi na zachodzie regionu w okolicy Włoszczowy i Sędziszowa. Tam możliwe nadal opady gradu. Są też podtopienia, straż usuwa wodę z zalanych dróg i posesji - informuje grupa Storm Chasers Świętokrzyskie - Pogoda i Atmosfera.

O godzinie 13.15 na Facebooku Świętokrzyscy Łowcy Burz - Storm Chasers Świętokrzyskie - Pogoda i Atmosfera informowano:

Na linii Tarnobrzeg - Klimontów - Bogoria - Łagów przemieszcza się linia dobrze uwodnionych burz, które niosą wyładowania i grad do 2 cm oraz ulewne deszcze. Komórka, która przechodziła niedawno przez Bogorię wytworzyła okazały strop i nadal się umacnia kierując się na Kielce i dalej na północ. Wkrótce burza pojawi się w stolicy regionu. Możliwe wystąpienie w niej zalążka trąby powietrznej. Prawdopodobnie na linii zbieżności wiatru będziemy mieli do czynienia z tzw. training storm czyli burza za burzą. Kolejne już zmierzają od Wisły w naszym kierunku.

Po godzinie 13 front burzowy przetoczył się nad częścią powiatu kieleckiego i Kielcami, a następnie przesunął się w kierunku powiatu koneckiego. Tam około godziny 15 strażacy interweniowali trzy razy w związku z lokalnymi podtopieniami - głównie na terenie Stąporkowa.

Interwencje dotyczące wypompowywania wody wpłynęły dwa razy z ulicy Piłsudskiego w Stąporkowie i z działki przy ulicy Nieborowskiej

- przekazywał młodszy brygadier Mariusz Czapelski, oficer prasowy komendy powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Końskich.

Po godzinie 12 burze, opady intensywnego deszczu i niebezpieczne wyładowania atmosferyczny nadciągnęły nad powiaty sandomierski i staszowski. Strażacy kilka razy interweniowali tam z powodu wiatrołomów, czyli drzew powalonych przez silne podmuchy wiatru. Dochodziło też do niegroźnych - na szczęście - lokalnych podtopień.

W budynku szkoły w Stąporkowie cofnęła się woda z kanalizacji, strażacy pomagają w usunięciu wody i nieczystości, które na około 10 centymetrów pokrywają podłogę w budynku.

W Kielcach porywisty wiatr w czasie burzy nadłamane drzewo, które spadło w okolicach ulicy Zagnańskiej. Z kolei w Domaszowicach od uderzenia pioruna doszło do pożaru trawy. W Smykowie w gminie Daleszyce prawdopodobnie od uderzenie pioruna doszło do pożaru budynku. Na miejscu trwają działania strażaków.

W Górnie, w powiecie kieleckim piorun uderzył w komin domu jednorodzinnego - informowano na facebooku Na Drodze Świętokrzyskie.

W powiecie włoszczowskim strażacy w jednym przypadku usuwali drzewo owalone na linie energetyczne - do zdarzenia doszło w Seceminie. Z kolei w miejscowości Oleszno w gminie Krasocin wypompowywano wodę, która dostała się na posesję z budynkiem mieszkalnym.

Zobacz zdjęcia z burz w Świętokrzyskiem

Strażacy przypominają zasady bezpieczeństwa w czasie burzy:

  • zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr,
  • nie szukaj schronienia ani nie parkuj samochodów pod drzewami, liniami energetycznymi czy słupami,
  • zamknij okna i drzwi budynków,
  • nie planuj wycieczek, jeśli to możliwe pozostań w budynku.
od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie