Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkancy Sandomierza i Skarżyska odznaczeni za walkę z systemem komunistycznym w Polsce

OPRAC.:
Tomasz Trepka
Tomasz Trepka
Jednym wśród odznaczonych Krzyżem Wolności i Solidarności znalazł się Ryszard Madej ze Skarżyska-Kamiennej
Jednym wśród odznaczonych Krzyżem Wolności i Solidarności znalazł się Ryszard Madej ze Skarżyska-Kamiennej Żaneta Wierzgacz
7 czerwca w Sandomierzu i Skarżysku-Kamiennej dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie doktor habilitowany Filip Musiał wręczył Krzyże Wolności i Solidarności Ewie Elżbiecie Bagińskiej i Ryszardowi Madejowi, dwóm zasłużonym działaczom opozycji antykomunistycznej.

Odznaczenia za walkę z komunizmem dla mieszkańców Sandomierza i Skarżyska

W obu ceremoniach wręczenia przyznanych przez Prezydenta Polski odznaczeń państwowych doktorowi Filipowi Musiałowi asystowała kierownik Wydziału Archiwalnego kieleckiej delegatury Patrycja Zatorska-Milewska.

Kim są odznaczeni?

Ewa Elżbieta Bagińska

Od 1984 r. była członkinią Oddziału Warszawskiego Liberalno-Demokratycznej Partii „Niepodległość”. Udostępniała swoje mieszkanie przy ul. Elbląskiej w Warszawie na potrzeby organizacji. Od początku 1986 r. mieściła się w nim konspiracyjna drukarnia pism „Niepodległość” i „Orientacja na prawo”. W drukowaniu tych pism również osobiście uczestniczyła. Z powodu podejrzenia o dekonspirację, w 1987 r. wycofała się z działalności opozycyjnej. Mieszka w Sandomierzu.

Ryszard Madej

Pracował w MPK w Skarżysku-Kamiennej. Pełnił funkcję wiceprzewodniczącego „Solidarności” w swoim zakładzie pracy. W okresie od 5 listopada 1982 r. do 2 lutego 1983 r. odbywał ćwiczenia wojskowe w Jednostce Wojskowej nr 2198 w Czarnem. Szkolenie wojskowe rezerwistów w powyższej jednostce nie miało nic wspólnego z realizacją zadań związanych z obronnością kraju, a jedynie służyło walce z opozycją i było dotkliwą represją polityczną wobec powołanych na ćwiczenia. Celem powołania rezerwistów na szkolenie miało być odizolowanie przeciwników politycznych i nie miało oparcia w obowiązującym porządku prawnym.

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Odznaczenie jest nadawane przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL. Źródłem uchwalenia Krzyża Wolności i Solidarności jest Krzyż Niepodległości z II RP.

Źródło: IPN Kielce

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie