Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Świętokrzyskiego nie dbają o zdrowie, nie badają się

Iza BEDNARZ
Tylko 300 tysięcy złotych więcej niż rok temu przeznaczył świętokrzyski Narodowy Fundusz Zdrowia na programy profilaktyczne. Bo mieszkańcy regionu i tak się nie badają.

Kto się może badać

Kto się może badać

Program profilaktyki raka szyjki macicy - kobiety w wieku 25-59 lat, które nie wykonały badania cytologicznego w ciągu ostatnich 3 lat.
Program profilaktyki raka piersi - kobiety w wieku od 50 do 69 lat, które przez ostatnie dwa lata nie miały wykonywanej mammografii.

Program profilaktyki chorób układu krążenia - dla osób, które w tym roku kalendarzowym mają 35, 40, 45, 50, 55 lat i są obciążone czynnikami ryzyka: palenie tytoniu, nadciśnienie tętnicze krwi czy zaburzenia gospodarki lipidowej.

Program profilaktyki gruźlicy - dla osób dorosłych, u których nie rozpoznano gruźlicy, w szczególności dla osób, które miały bezpośredni kontakt z osobami z już rozpoznaną gruźlicą, a także dla osób, u których stwierdza się przynajmniej jedną z następujących okoliczności: bezrobotny, niepełnosprawny, obciążony długotrwałą chorobą, obciążony problemem alkoholowym i/lub narkomanią, bezdomny.

Program profilaktyki chorób odtytoniowych - dla osób powyżej 18 roku życia palących papierosy, w szczególności pomiędzy 40 a 65 rokiem życia, którzy nie mieli wykonanych badań spirometrycznych w ciągu ostatnich 36 miesięcy.

Program badań prenatalnych - dla kobiet ciężarnych, spełniających co najmniej jedno kryteriów określonych przez Narodowego Funduszu Zdrowia.

W ubiegłym roku mieszkańcy naszego regionu mogli skorzystać z bezpłatnych badań w ramach sześciu programów profilaktycznych: wczesnego wykrywania raka szyjki macicy, wczesnego wykrywania raka piersi, profilaktyki przewlekłej obturacyjnej choroby płuc i chorób odtytoniowych, profilaktyki gruźlicy, chorób układu krążenia oraz program badań prenatalnych dla kobiet ciężarnych z określonymi kryteriami.

Jak wynika ze statystyk Narodowego Funduszu Zdrowia, najlepiej wygląda wykonanie programu badań prenatalnych - prawie 100 procent. Znacznie gorzej jest z pozostałymi. Z bezpłatnej mammografii i cytologii korzysta średnio 30 procent uprawnionych do niej pań. - Mimo, że oprócz stacjonarnych pracowni mammograficznych w ubiegłym roku w naszym regionie jeździły dwa mammobusy wykonania tych badań jest wciąż na niskim poziomie - uważa Beata Szczepanek, rzecznik prasowy świętokrzyskiego Funduszu.

Jeszcze gorzej wygląda skuteczność programu profilaktyki chorób odtytoniowych, w tym przewlekłej choroby obturacyjnej płuc, dawniej znanej jako przewlekłe zapalenie oskrzeli i rozedma płuc. Obecnie POChP jest czwartą przyczyną zgonów na świecie. Z jej powodu umiera w Polsce co roku ponad 15 tysięcy ludzi. Zabija przede wszystkim palaczy tytoniu i tych, którzy żyją w otoczeniu dymu tytoniowego. Jak informuje rzecznik świętokrzyskiego Funduszu wykonanie badań profilaktycznych (między innymi spirometrii) nie przekracza w niektórych placówkach 18 - 33 procent uprawnionych - Poprawia się dostępność do tych badań, można je zrealizować w 15 placówkach na terenie całego województwa. Wystarczy tylko chcieć - uważa rzecznik.

Na ten rok świętokrzyski Fundusz przeznaczył na te same programy profilaktyczne 4,6 miliona złotych, czyli o 300 tysięcy złotych więcej niż w roku ubiegłym. Przybyła jeszcze jedna placówka stacjonarna, w której będzie można wykonać mammografię - Szpital Powiatowy w Ostrowcu Świętokrzyskim. Do końca miesiąca rozstrzygnie się konkurs na mammografię mobilną, czyli mammobus. Zwiększyła się liczba placówek, w których można wykonać badania prenatalne. Obecnie oprócz Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka przy ulicy Prostej w Kielcach, badania te prowadzi Centrum Medyczne Dentifem przy ulicy Złotej w Kielcach.

15 marca ruszyła trzecia edycja programu Zdrowa Gmina, promującego wczesną profilaktykę chorób nowotworowych, w tym mammografię, cytologię i kolonoskopię. Organizatorem konkursu jest Polska Unia Onkologii. W ubiegłym roku w do finału zakwalifikowały się dwie gminy z województwa świętokrzyskiego: Raków i Klimontów. Jak informują organizatorzy, do tegorocznej edycji nie wpłynęło jeszcze żadne zgłoszenie ze świętokrzyskiego.

Słabe zainteresowanie jest również konkursem na wspieranie zadań publicznych z zakresu promocji zdrowego stylu życia i profilaktyki. W tym roku samorząd województwa świętokrzyskiego przeznaczył na ten cel 250 tysięcy złotych. Jak informuje wicemarszałek Grzegorz Świercz, odpowiedzialny za sprawy ochrony zdrowia, na konkurs ten, skierowany przede wszystkim do organizacji pozarządowych, przyszło zaledwie kilka ofert.

Wicemarszałek Świercz, uważa, że problem leży w niskiej świadomości mieszkańców naszego regionu. - Być może, gdyby badania profilaktyczne były w Polsce obowiązkowe, tak jak w jest na przykład w Wielkiej Brytanii, mieszkańcy naszego regionu korzystaliby z nich częściej. Taką propozycję zgłaszała poprzednia minister zdrowia, ale zarzucono jej, że to naruszałoby prywatność obywateli - mówi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie