MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Miliony na rozwój zawodowy uczniów w szkołach prowadzonych przez powiat opatowski

Michał Leszczyński
Michał Leszczyński
Jedną z korzyści programu realizowanego w Zespole Szkół numer 1 są praktyki w firmach.
Jedną z korzyści programu realizowanego w Zespole Szkół numer 1 są praktyki w firmach. archiwum szkoły
W trzech szkołach prowadzonych przez Starostwo Powiatowe w Opatowie trwają unijne projekty, w sumie za kilka milionów złotych, dzięki którym uczniowie znajdą się bliżej rynku pracy, a uczniowie Liceum Ogólnokształcącego imienia Bartosza Głowackiego w Opatowie mogą liczyć na dodatkowe zajęcia pozalekcyjne. Mają one jeszcze lepiej przygotować do matury, a w przyszłości do podjęcia lepszej pracy.

Czterdziestu uczniów technikum i czterdziestu uczniów zasadniczej szkoły zawodowej w Zespole Szkół numer 1 w Opatowie bierze udział w projekcie, którego wartość wynosi prawie milion złotych. Projekt zakłada cztery zadania: staże i praktyki uczniów u lokalnych przedsiębiorców, zwiększenie umiejętności zawodowych uczniów poprzez ukończenie certyfikowanego kursu spawacza, działalność szkolnego punktu informacji kariery (doradztwo zawodowe), adaptacja i doposażenie sal mechatroniki i agrotroniki

- Dzięki temu projektowi 80 uczniów naszej szkoły w ciągu dwóch lat zdobędzie dodatkowe i konkretne umiejętności w swoim zawodzie, każdy z nich otrzyma dodatkowo certyfikat spawacza typu oraz zdobędzie bogatszą wiedzę dotyczącą doradztwa zawodowego - mówi Magdalena Gdowska, dyrektor Zespołu Szkół numer 1 w Opatowie. - Wszystkie te umiejętności mają dodatkowo podnieść wartość i profesjonalizm naszych uczniów na rynku pracy. Każdy z uczniów otrzymuje wynagrodzenie jako stypendium stażowe w ciągu trwania projektu. Zyskują finansowo również lokalni pracodawcy kształcący naszą młodzież oraz nasi nauczyciele zaangażowani w powyższy projekt. Szkoła zyska również najnowocześniejszą w regionie klasopracownię mechaniczną i agrotroniczną - uzupełnia dyrektor Gdowska.

Nauka po lekcjach i komputery dla szkoły

Program, którego głównym celem jest dostosowanie uczniów do potrzeb rynku pracy, będzie przez najbliższe miesiące realizowany w Zespole Szkół numer 2 w Opatowie oraz w Gimnazjum w Specjalnym Ośrodku Szklono - Wychowawczym w Jałowęsach. Projekt o nazwie Kreator możliwości ma wartość 500 tysięcy złotych.

Przedsięwzięcie z udziałem nauczycieli i uczniów z dwóch szkół jest realizowany do listopada 2017 roku. W ramach projektu uczniowie zostaną objęci kompleksowym wsparciem w postaci zajęć dodatkowych, specjalistycznych, laboratoriów, zajęć edukacyjno - zawodowych i edukacyjnych. Uczestnicy projektu wezmą udział w kursach z podstawy tworzenia rysunku technicznego i dokumentacji technicznej. Poza tym udoskonalą znajomość tworzenia i modyfikacji podstawowych obiektów wektorowych, zarządzania cechami rysunku. Zajęcia zostaną zakończone egzaminem zewnętrznym. Inauguracyjne spotkanie odbyło się już w auli Zespołu Szkół numer 2 w Opatowie.

- Projekt niesie z sobą sporo korzyści dla obu stron, zarówno dla kadry nauczycielskiej, która będzie prowadzić bardzo ciekawe zajęcia, jak również dla młodzieży, która uczestnicząc w nich, będzie rozwijając swoje umiejętności i wiedzę w dobrze wyposażonych pracowniach. Wierzę w powodzenie tego projektu i mam nadzieję również, że w przyszłości uda się zrealizować równie ciekawe programy - mówi starosta opatowski Bogusław Włodarczyk.

Będą wycieczki i lekcje w plenerze

W ramach dodatkowych zajęć planowanych jest siedem wyjazdów. Liceum imienia Bartosza Głowackiego: planetarium w Chorzowie w ramach zajęć z fizyki, Instytut Fizyki Jądrowej, Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie, Wydział Medyczny Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Gimnazjum w Jałowęsach: Centrum Nauki Kopernik, Planetarium i Obserwatorium w Kielcach Do przeprowadzenia zajęć niezbędny jest zakup pomocy dydaktycznych i narzędzi wspomagających proces nauczania takich jak: gry w tym multimedialne, zabawy, plansze, kalkulatory, programy multimedialne współpracujące z zakupioną tablicą interaktywną i komputerami. Do liceum zostanie kupionych 16 komputerów, dwie drukarki i oprogramowanie. Do gimnazjum w Jałowęsach trafi 20 komputerów oraz oprogramowanie do nich.

W Ożarowie kupują maszyny do nauki zawodu

Tymczasem w Zespole Szkół imienia Marii Skłodowskiej - Curie w Ożarowie we wrześniu ubiegłego roku rozpoczął się projekt o nazwie „Ożarowie kształcimy zawodowo”. Zakłada on realizacja staży i praktyk zawodowych u pracodawcy dla uczniów objętych wsparciem projektowym, kompleksowe doradztwo zawodowe (oparte na współpracy różnych instytucji), doposażenie szkoły w nowoczesny sprzęt i materiały dydaktyczne, zwiększanie kompetencji kluczowych niezbędnych na rynku pracy uczniów szkół kształcenia zawodowego oraz doskonalenie umiejętności nauczycieli zawodu. Wartość projektu to ponad milion złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie