MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Miliony złotych dla 401 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z województwa świętokrzyskiego. To wsparcie w ramach programu "Mały Strażak"

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
401 jednostek ze Świętokrzyskiego ze wsparciem z programu "Mały Strażak". Do druhów trafiły łącznie 4 miliony złotych. Więcej na kolejnych zdjęciach
401 jednostek ze Świętokrzyskiego ze wsparciem z programu "Mały Strażak". Do druhów trafiły łącznie 4 miliony złotych. Więcej na kolejnych zdjęciach Kamil Bielaszewski
401 Ochotniczych Straży Pożarnych z województwa świętokrzyskiego ma wielkie powody do radości. W ramach programu finansowanego z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach pod nazwą "Mały Strażak", jednostki otrzymały pieniądze na zakup niezbędnego wyposażenia. Na co pójdzie przyznane wsparcie? Zobacz zdjęcia z wręczenia w Targach Kielce.

401 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z województwa świętokrzyskiego otrzymało pieniądze w ramach programu "Mały Strażak"

W piątkowe popołudnie, 28 kwietnia Centrum Kongresowe Targów Kielce gościło około 700 strażaków z całego województwa świetokrzyskiego. Tego dnia, 401 jednostkom Ochotniczych Straży Pożarnych, przekazano umowy na zakup wyposażenia w ramach dofinansowania otrzymanego z programu "Mały Strażak".

Zobaczcie zdjęcia z uroczystości.

Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach poinformował, że wsparcie dla druhów wynosi 4 miliony złotych.

- Można powiedzieć, że jest to prezent na Dzień Strażaka. Dziś zaprosiliśmy przedstawicieli 401 jednostek, z którymi podpisaliśmy umowy. To rok rekordowy, bowiem w tym roku Wojewódzki Fundusz przekaże ponad 15 milionów złotych, a to dzięki współpracy z Ministerstwem Środowiska, jak również z Narodowym Funduszem z siedzibą w Warszawie. W porównaniu do roku 2016 to 3700 procent więcej przekazywanych środków – przyznał na wstępie prezes Ryszard Gliwiński.

Wiceminister sportu i turystyki, świętokrzyska poseł Anna Krupka podkreśliła, że to bardzo ważne wsparcie dla strażaków.

- Cieszę się, że możemy wspierać druhny i druhów z Ochotniczych Straży Pożarnych w ich bezinteresownej służbie. W tym, że w dzień czy w nocy, niezależnie od pory stoją na straży życia, zdrowia i dobytku mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Oni są "dla", oni wspierają, działają bezinteresownie, służą. To należy podkreślić, i ja dzisiaj przyjechałam im przede wszystkim za to podziękować, ale także zapewnić o tym, że nasz Rząd wspiera Ochotnicze Straże Pożarne. Również uchwaliliśmy ustawę o dodatku do emerytury dla strażaków ochotników. Podobna będzie dotyczyła sołtysów. Wspieramy tych wszystkich, którzy działają dla dobra Polaków, dla Polski i dla województwa świętokrzyskiego - mówiła wiceminister Anna Krupka.

Poseł Agata Wojtyszek potwierdza, że ochotnicy strażacy to wyjątkowa grupa społeczna.

- Bardzo się cieszę, że od kilku lat Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej tak docenia strażaków. Dziś 4 miliony złotych. 401 jednostek otrzymuje środki finansowe na tak zwanego "Małego Strażaka", czyli na to, co jest im najbardziej potrzebne. My dziś dbamy o to, aby zarówno Ci którym niosą pomoc, ale również Ci którzy niosą pomoc - byli bezpieczni - zaznaczyła pani poseł.

Poseł Bartłomiej Dorywalski nie ma wątpliwości, że program "Mały Strażak" powinien przyjąć nową nazwę - "Duży Strażak"

- Dziś nie pozostaje mi nic innego, aby z tej sceny zawnioskować przynajmniej o zmianę nazwy tego programu. To już nie może być "Mały Strażak" jeżeli 400 jednostek otrzymuje wsparcie finansowe, to musi być "Duży Strażak". To wsparcie, które płynie z Funduszu Ochrony Środowiska, po prostu bije rekordy - stwierdził poseł Bartłomiej Dorywalski.

Poseł Mariusz Gosek przyznał, że nowy, ale i nowoczesny sprzęt strażacki, to gwarancja bezpieczeństwa nie tylko dla mieszkańców województwa świętokrzyskiego, ale również tych, którzy do tego regionu przyjeżdżają.

- Trzeba doposażać jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych, dlatego że nie może być trudniejszego momentu dla strażaka, gdy przyjeżdża na miejsce zdarzenia, jest wola niesienia pomocy, ale brakuje profesjonalnego sprzętu. To dlatego Rząd Zjednoczonej Prawicy tak mocno wspiera - poprzez różne programy - jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych, tak jak dzisiaj Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Warto też wskazać na inne programy/fundusze, takie jak: fundusz modernizacyjny, fundusz sprawiedliwości, fundusz składkowy z Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Celem tych wszystkich programów jest bezpieczeństwo Polaków - podkreślał poseł Mariusz Gosek.

Senator Krzysztof Słoń przyznał, że ze strażakami spotyka się bardzo często przy różnych okazjach.
- W ostatnich latach przede wszystkim po to, żeby im podziękować za ich służbę, ale też aby pokazać im, że ich wspieramy, że jesteśmy gotowi wyposażyć ich w najnowocześniejszy sprzęt, poprawić warunki ich służby. To dzisiejsze spotkanie pokazuje, jak wielu jest strażaków, jaki mają potencjał i aż serce rośnie, gdy widzimy uśmiech na ich twarzach. To profesjonaliści, choć wciąż ochotnicy, wciąż wolontariusze. Dzisiaj jest okazja, by im podziękować, i dzisiaj też jest okazja żeby zobaczyli, jak wielu ich jest w naszym województwie i jak wiele to województwo im zawdzięcza - zaznaczył pan senator.

- Myślę, że ten sprzęt, który zostanie z tych środków zakupiony, będzie pomagał druhom w akcjach. Będzie sprawiał, że ich wiedza, umiejętności i zapał zostaną wsparte właśnie w postaci tego drobnego sprzętu. To bardzo dobry moment, bo jesteśmy w przededniu strażackiego święta. To taki prezent, który Wojewódzki Fundusz druhom przekazał, ja chciałabym do tego prezentu dołączyć swoje życzenia. Życzę im przede wszystkim bezpiecznej służby. Tyle samo powrotów co wyjazdów na akcje oraz wsparcia ich świętego patrona - życzył strażakom poseł Andrzej Kryj.

Druh Andrzej Cieśla z Ochotniczej Straży Pożarnej Chodków, gmina Łoniów w powiecie sandomierskim zdradził, na co jednostka wyda otrzymane wsparcie.

- W ramach otrzymanego wsparcia, nasza jednostka kupi nowe ubrania, a także zakupi sprzęt typu motopompa do wzbogacenia działań jednostki - przyznał strażak.

Do jednostki z programu "Mały Strażak" trafiło 10 tysięcy złotych.

Otrzymane dofinansowanie jednostki mogą wydać na zakup drobnego sprzętu między innymi: detektorów do pomiaru stężeń tlenku węgla czy metanu, prądownice, sprzęt do oznakowania/zabezpieczania miejsca akcji, sprzęt Ochrony Układu Oddechowego (OUO) i butle z powietrzem oraz wyposażenie osobiste: hełmy czy ubrania specjalne. To tylko niektóre z nowych elementów wyposażenia Ochotniczych Straży Pożarnych, które są kupowane dzięki dotacjom z programu.

Piątkowe wydarzenie uświetnił występ utalentowanego wokalisty, Wiktora Kowalskiego.

Zobaczcie zdjęcia z uroczystości.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie