Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miłość. Prawda. Mądrość. Wolność. Tuczępy ku czci 100 lat Niepodległej [ZDJĘCIA]

Adam Ligiecki
Koncert "A pamięć niech trwa" stanowił zwieńczenie dużego projektu realizowanego przez Centrum Kultury w Tuczępach.
Koncert "A pamięć niech trwa" stanowił zwieńczenie dużego projektu realizowanego przez Centrum Kultury w Tuczępach. Archiwum prywatne
Koncertem "A pamięć niech trwa" Centrum Kultury w Tuczępach zakończyło realizację projektu "Jesteśmy wolni, a pamięć niech trwa", w ramach ogólnopolskiego Programu Dotacyjnego "Niepodległa". Była to kontynuacja widowiska "Niech to będzie spowiedź, ale bez rozgrzeszenia" jakie obejrzeliśmy przed kilkoma miesiącami.

- Realizując od czerwca poszczególne zadania projektu chcieliśmy, aby świętowanie stulecia niepodległości państwa polskiego nie ograniczyło się tylko do jednego dnia. Chcieliśmy, aby to, co działo się przez te kilka miesięcy utkwiło Państwu w pamięci. Abyśmy po latach wspominali to z dumą i satysfakcją, że mogliśmy brać w tym udział i stać się tym samym częścią ogólnopolskiego świętowania - mówiła, otwierając imprezę Anna Stępień, kierownik Centrum Kultury w Tuczępach.

Przypomnijmy, że spektakl "Niech będzie spowiedź, ale bez rozgrzeszenia" ukazywał niechlubne wydarzenia ze 100-letniej historii narodu polskiego. Tym razem były to jego cnoty. Miłość. Prawda. Odwaga. Tolerancja. Mądrość. Altruizm. Wolność.

Kompozycja listopadowego koncertu "A pamięć niech trwa" w Tuczępach była taka sama, jak jego pierwsza część. Każdej wartości przypisana została plastyczna alegoria oraz sentencja ilustrowana tekstem historycznym, literackim i piosenką.

- Pamiętam rok 1980 i powstanie Solidarności, rok 1989 i wybory 4 czerwca czy 1 maja 2004 roku i wstąpienie Polski do Unii Europejskiej - powiedział, wprowadzając w tematykę koncertu jego prowadzący Artur Kański. - Świętujemy rocznicę daru wolności i niepodległości, który Polacy wywalczyli sto lat temu. Czekały na to cztery pokolenia, piąte się doczekało.

W koncercie wystąpili uczniowie Centrum Kultury i Gimnazjum w Jarosławicach. Scenariusz napisała Bożena Tałaj, muzycznie oprawili Tomasz Mazur i Tomasz Wolski. Plastyczne alegorie - to dzieła Iwony Głąb.

Piękne przedstawienie przyniosło wzruszenie, zadumę i refleksję. Jacy jesteśmy? Czy te wyrecytowane i wyśpiewane cnoty są także naszymi przymiotami? Czy swoim działaniem budujemy naszą Ojczyznę, czy dzielimy ją na swoje prywatne kawałki?

- Bardzo dziękuję wszystkim, którzy zechcieli wspólnie świętować i razem z nami uczcić tę wyjątkową rocznicę. Dzieciom, młodzieży i dorosłym. Wykonana w ramach projektu praca była tak ogromna, że musi upłynąć czas, aby móc ogarnąć całość - podkreśliła Anna Stępień, dodając: - Ktoś kiedyś powiedział: "Sami nie jesteśmy w stanie unieść kamienia, ale razem możemy przenosić góry".

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania




Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy





TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu






Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie





TOP 10 skutecznych sposobów, żeby zwiększyć zdolność kredytową. Znasz te metody?





Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]




ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. WAŻNE DATY NA 100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie