Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Misterium Męki Pańskiej w Szydłowie. Paweł Krakowiak: - Idealnie nawiązujemy do historycznej Jerozolimy

Paweł Więcek
Agnieszka Kuraś
W Niedzielę Palmową 14 kwietnia odbędzie się w Szydłowie inscenizacja Męki Pańskiej. O przygotowaniach do Szydłowskiej Pasji 2019 oraz historii i ciekawostkach dotyczących tej niezwykłej inscenizacji - rozmowa z Pawłem Krakowiakiem, namiestnikiem Bractwa Rycerskiego Zamku Szydłów, radnym Sejmiku Województwa.

Po raz dziewiąty odbędzie się inscenizacja Męki Pańskiej. W jakich okolicznościach przed laty zrodził się ten pomysł?
Pomysł zrodził się tuż po obejrzeniu filmu „Pasja” Mela Gibsona z 2004 roku, choć trochę czasu minęło od momentu obejrzenia filmu, gdyż pierwsze Misterium Męki Pańskiej zostało odegrane w 2010 roku. Początki były trudne, ale nasza determinacja była większa, nawet do tego stopnia, że w 2013 roku odgrywaliśmy Pasję przy temperaturze - 9 dziewięć stopni Celsjusza w strojach z epoki, czyli z gołymi nogami, a dokoła były hałdy śniegu.

Łatwo czy trudno było namówić osoby nie tylko z Bractwa przecież do wcielenia się w biblijne role?
Nie było problemu z namówieniem moich przyjaciół z Bractwa do odegrania ról biblijnych. Pierwsze trzy inscenizacje były po polsku, a od czwartej sceny odgrywane są w łacinie klasycznej. Oczywiście my stanowimy tylko element wizualny do klasycznej liturgii Drogi Krzyżowej, którą od lat prowadzi proboszcz parafii pod wezwaniem świętego Władysława w Szydłowie. Całość wydarzenia ma charakter religijny.

Przygotowaliście coś nowego z tej okazji? Kiedy w ogóle odbędzie się ten niezwykły spektakl?
Mamy opracowaną koncepcję od kilku lat i nie zamierzamy jej zmieniać. Oczywiście dochodzą nowe stroje, jakieś elementy dekoracji, ale, jak już wspomniałem, my stanowimy tylko element wizualny, a najważniejsza jest Droga Krzyżowa, którą kroczą wierni zgromadzeni na tym wydarzeniu.

Jak wyglądają przygotowania do inscenizacji? Bo sceny są bardzo realistyczne...
Przygotowania obejmują, przypomnienie sobie tekstów, które są w łacinie klasycznej, przygotowaniu strojów i umundurowania, przygotowania rekwizytów i elementów dekoracji. To wszystko sprawdzane jest na próbie generalnej dzień przed odegraniem inscenizacji. Można powiedzieć, że jest to już taka nasza tradycja.

Kiedy w ogóle odbędzie się ten niezwykły spektakl?
Szydłowską Pasję odgrywamy tradycyjnie w Niedzielę Palmową o godzinie 17. Inscenizację rozpoczynamy od pojmania Jezusa przy kościele świętego Władysława, a kończymy złożeniem do grobu przy kościółku Wszystkich Świętych. W tym roku przypada to na dzień 14 kwietnia. Serdecznie zapraszamy na inscenizację w scenerii uliczek Szydłowskich. Szydłów idealnie nawiązuje do historycznej Jerozolimy - jest przemarsz uliczkami miasta otoczonego murami, symboliczne wyjście poza mury przez bramę krakowską oraz ukrzyżowanie przy kościółku Wszystkich Świętych. Znajduje się on na niewielkim wzniesieniu i może symbolizować golgotę. To wszystko sprawia, że nie wyobrażam sobie, abyśmy mogli odtwarzać to wszystko w innym miejscu.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


ZOBACZ TAKŻE: Flesz. Koniec zmiany czasu do 2021 roku w Polsce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie