Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mistrzowice Sołectwem Roku 2019 w powiecie kazimierskim. Tu jest prawdziwa wieś

Marzena Ślusarz
Marzena Ślusarz
Mieszkańcy to rolnicy, wokół zielone lasy i świeże powietrze. Tak prezentują się Mistrzowice w gminie Opatowiec. Wieś została Sołectwem Roku 2019 w powiecie kazimierskim.

ZOBACZ RELACJĘ WIDEO Z GALI MISTRZOWIE AGRO 2019:

Tytuł zdobyty w plebiscycie Echa Dnia Mistrzowie Agro przyniósł mieszkańcom wiele radości. – Jesteśmy bardzo małym sołectwem, więc tym bardziej jesteśmy zadowoleni, że zaistnieliśmy, zostaliśmy zauważeni i że udało nam się wspólnie powalczyć o ten tytuł– mówi nam sołtys Grażyna Książek.

Sołectwo liczy dziś około 60 mieszkańców. – Kiedyś było o wiele liczniejsze, nawet była u nas szkoła. Teraz dzieci jeżdżą do Opatowca – wyjaśnia pani sołtys. Mieszkańcy zajmują się przede wszystkim rolnictwem. Na polach rosną zboża, fasola, ogórki, ziemniaki. Hodowane są zwierzęta - bydło i trzoda. - To jest taka prawdziwa wieś, w dodatku dookoła mamy lasy, otacza nas natura, czyste powietrze - opisuje pani Grażyna.

Pamiętają o historii
Najstarsze wzmianki źródłowe o Mistrzowicach pochodzą z XIV wieku. W XV wieku część wsi była własnością proboszcza wiślickiego, mającego tu swój folwark; właścicielem drugiej części był Jakub Kociński herbu Grabie, współdziedzic Kociny. W XVI wieku miejscowość należała do Jana Królewskiego, posiadającego również Pruskę, a w późniejszym okresie była częścią dóbr Rogowskich.

Podczas drugiej wojny światowej miejscowość i okolice były areną walk z Niemcami. W 1942 roku hitlerowcy zamordowali w Mistrzowicach 28 Żydów. – Pamiętamy o tych wydarzeniach. Z opowieści starszych mieszkańców, wiemy, że dzieci, które uczyły się w szkole, przez okno obserwowały właśnie Żydów prowadzonych na śmierć. Nawet jedna dziewczyna uciekła z tego pochodu, jednak nie darowali jej życia. Wszyscy musieli zginąć – wspomina Grażyna Książek.

We wrześniu 2011 roku w miejscu rozstrzelania i pochówku ofiar odsłonięto tablicę ku ich pamięci. W uroczystości brał udział także Naczelny Rabin Polski Michel Schudrich. Co roku wracają do nas te wydarzenia- mówi pani sołtys.

Zintegrowani mieszkańcy

Od 1948 roku działa tu Ochotnicza Straż Pożarna, która liczy dziś 20 członków. - Strażacy nie tylko służą pomocą ratunkową i gaśniczą, ale też wspierają nas w organizacji różnych wydarzeń. W ogóle jesteśmy taką społecznością zintegrowaną. Choć nie jest nas dużo, to wszyscy potrafimy się zmobilizować - zaznacza Grażyna Książek.

Sam budynek remizy jest połączony ze świetlicą wiejską. Został wyremontowany i służy społeczności. - To miejsce spotkań na zebraniach, czy wydarzeniach okolicznościowych - dodaje.

Tu jest przygotowywany wieniec na dożynki gminne w Opatowcu, organizowany jest dzień kobiet. - Zdarzają się też zupełnie spontaniczne spotkania, na które mieszkańcy chętnie przychodzą - zaznacza sołtys Mistrzowic.

Ważne drogi

Pani sołtys największą uwagę przykłada do remontu dróg - powiatowych i gminnych. - Bardzo nam są potrzebne, byśmy mogli bezpiecznie i sprawnie docierać do gminy, czy Kazimierzy Wielkiej. Mamy drogi zniszczone po majowych nawałnicach, które wciąż czekają na oszacowanie strat, a dalej remont. Liczymy, że uda się jeszcze jesienią je poprawić - zaznacza Grażyna Książek. Pani sołtys chwali współpracę nie tylko mieszkańców, ale także z władzami gminy i powiatu. W tym roku dzięki staraniom burmistrza Opatowca Sławomira Kowalczyka została przeprowadzona termoizolacja świetlico-remizy zmieniono pokrycie dachu i założono fotowoltaikę. Podjazd dla niepełnosprawnych został wyłożony kostką.

Podczas uroczystej gali we wtorek, 8 października w Targach Kielce laureaci trzech pierwszych miejsc w województwie w każdej z kategorii plebiscytu Mistrzowie Agro 2019 otrzymali prestiżowe tytuły i wyjątkowe nagrody. Emocji nie brakowało. Zwycięzcy awansowali do finału ogólnopolskiego, który rozpocznie się w piątek, 18 października. ZOBACZ NA KOLEJNYCH SLAJDACH>>>Rolnikowi Roku 2019 Bogusławowi Kornalskiemu, któremu towarzyszyła narzeczona Mariola, bilet na podróż do Stanów Zjednoczonych i zwiedzanie fabryk Case IH wręczał Mariusz Kisiel, właściciel firmy Kisiel, sponsor nagrody głównej.  Sukcesów gratulowali też od lewej wieloletni europoseł i partner akcji Rolnik Roku Czesław Siekierski, wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, z biletem do USA Mariusz Kisiel, marszałek województwa Andrzej Bętkowski, Ryszard Pizior prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej we Włoszczowie, który przygotował dla laureatów kosze z produktami.  ZOBACZ TAKŻE: GALA MISTRZÓW AGRO. POSEŁ Z KROKIETAMI I FOTKI NA TRAKTORACHCZYTAJ TAKŻE: Mistrzowie Agro 2019 w województwie świętokrzyskim. Oto zwycięzcy [ZDJĘCIA, WIDEO]ZOBACZ ZAPIS TRANSMISJI LIVE Z GALITwoja przeglądarka nie obsługuje IFrame

Mistrzowie Agro 2019. Deszcz nagród dla zwycięzców wojewódzk...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie