MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mistrzowice Sołectwem Roku 2019 w powiecie kazimierskim. Tu jest prawdziwa wieś

Marzena Ślusarz
Marzena Ślusarz
Mieszkańcy to rolnicy, wokół zielone lasy i świeże powietrze. Tak prezentują się Mistrzowice w gminie Opatowiec. Wieś została Sołectwem Roku 2019 w powiecie kazimierskim.

ZOBACZ RELACJĘ WIDEO Z GALI MISTRZOWIE AGRO 2019:

Tytuł zdobyty w plebiscycie Echa Dnia Mistrzowie Agro przyniósł mieszkańcom wiele radości. – Jesteśmy bardzo małym sołectwem, więc tym bardziej jesteśmy zadowoleni, że zaistnieliśmy, zostaliśmy zauważeni i że udało nam się wspólnie powalczyć o ten tytuł– mówi nam sołtys Grażyna Książek.

Sołectwo liczy dziś około 60 mieszkańców. – Kiedyś było o wiele liczniejsze, nawet była u nas szkoła. Teraz dzieci jeżdżą do Opatowca – wyjaśnia pani sołtys. Mieszkańcy zajmują się przede wszystkim rolnictwem. Na polach rosną zboża, fasola, ogórki, ziemniaki. Hodowane są zwierzęta - bydło i trzoda. - To jest taka prawdziwa wieś, w dodatku dookoła mamy lasy, otacza nas natura, czyste powietrze - opisuje pani Grażyna.

Pamiętają o historii
Najstarsze wzmianki źródłowe o Mistrzowicach pochodzą z XIV wieku. W XV wieku część wsi była własnością proboszcza wiślickiego, mającego tu swój folwark; właścicielem drugiej części był Jakub Kociński herbu Grabie, współdziedzic Kociny. W XVI wieku miejscowość należała do Jana Królewskiego, posiadającego również Pruskę, a w późniejszym okresie była częścią dóbr Rogowskich.

Podczas drugiej wojny światowej miejscowość i okolice były areną walk z Niemcami. W 1942 roku hitlerowcy zamordowali w Mistrzowicach 28 Żydów. – Pamiętamy o tych wydarzeniach. Z opowieści starszych mieszkańców, wiemy, że dzieci, które uczyły się w szkole, przez okno obserwowały właśnie Żydów prowadzonych na śmierć. Nawet jedna dziewczyna uciekła z tego pochodu, jednak nie darowali jej życia. Wszyscy musieli zginąć – wspomina Grażyna Książek.

We wrześniu 2011 roku w miejscu rozstrzelania i pochówku ofiar odsłonięto tablicę ku ich pamięci. W uroczystości brał udział także Naczelny Rabin Polski Michel Schudrich. Co roku wracają do nas te wydarzenia- mówi pani sołtys.

Zintegrowani mieszkańcy

Od 1948 roku działa tu Ochotnicza Straż Pożarna, która liczy dziś 20 członków. - Strażacy nie tylko służą pomocą ratunkową i gaśniczą, ale też wspierają nas w organizacji różnych wydarzeń. W ogóle jesteśmy taką społecznością zintegrowaną. Choć nie jest nas dużo, to wszyscy potrafimy się zmobilizować - zaznacza Grażyna Książek.

Sam budynek remizy jest połączony ze świetlicą wiejską. Został wyremontowany i służy społeczności. - To miejsce spotkań na zebraniach, czy wydarzeniach okolicznościowych - dodaje.

Tu jest przygotowywany wieniec na dożynki gminne w Opatowcu, organizowany jest dzień kobiet. - Zdarzają się też zupełnie spontaniczne spotkania, na które mieszkańcy chętnie przychodzą - zaznacza sołtys Mistrzowic.

Ważne drogi

Pani sołtys największą uwagę przykłada do remontu dróg - powiatowych i gminnych. - Bardzo nam są potrzebne, byśmy mogli bezpiecznie i sprawnie docierać do gminy, czy Kazimierzy Wielkiej. Mamy drogi zniszczone po majowych nawałnicach, które wciąż czekają na oszacowanie strat, a dalej remont. Liczymy, że uda się jeszcze jesienią je poprawić - zaznacza Grażyna Książek. Pani sołtys chwali współpracę nie tylko mieszkańców, ale także z władzami gminy i powiatu. W tym roku dzięki staraniom burmistrza Opatowca Sławomira Kowalczyka została przeprowadzona termoizolacja świetlico-remizy zmieniono pokrycie dachu i założono fotowoltaikę. Podjazd dla niepełnosprawnych został wyłożony kostką.

Podczas uroczystej gali we wtorek, 8 października w Targach Kielce laureaci trzech pierwszych miejsc w województwie w każdej z kategorii plebiscytu Mistrzowie Agro 2019 otrzymali prestiżowe tytuły i wyjątkowe nagrody. Emocji nie brakowało. Zwycięzcy awansowali do finału ogólnopolskiego, który rozpocznie się w piątek, 18 października. ZOBACZ NA KOLEJNYCH SLAJDACH>>>Rolnikowi Roku 2019 Bogusławowi Kornalskiemu, któremu towarzyszyła narzeczona Mariola, bilet na podróż do Stanów Zjednoczonych i zwiedzanie fabryk Case IH wręczał Mariusz Kisiel, właściciel firmy Kisiel, sponsor nagrody głównej.  Sukcesów gratulowali też od lewej wieloletni europoseł i partner akcji Rolnik Roku Czesław Siekierski, wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, z biletem do USA Mariusz Kisiel, marszałek województwa Andrzej Bętkowski, Ryszard Pizior prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej we Włoszczowie, który przygotował dla laureatów kosze z produktami.  ZOBACZ TAKŻE: GALA MISTRZÓW AGRO. POSEŁ Z KROKIETAMI I FOTKI NA TRAKTORACHCZYTAJ TAKŻE: Mistrzowie Agro 2019 w województwie świętokrzyskim. Oto zwycięzcy [ZDJĘCIA, WIDEO]ZOBACZ ZAPIS TRANSMISJI LIVE Z GALITwoja przeglądarka nie obsługuje IFrame

Mistrzowie Agro 2019. Deszcz nagród dla zwycięzców wojewódzk...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie