Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młody Opatowiec na rowerowym Szlaku Cmentarzy Wojennych [GALERIA]

Adam Ligiecki
Uczniowie z Opatowca wybrali się na rajd Szlakiem Zachodniogalicyjskich Cmentarzy Wojennych. Start - przed pomnikiem patrona szkoły, Józefa Piłsudskiego.
Uczniowie z Opatowca wybrali się na rajd Szlakiem Zachodniogalicyjskich Cmentarzy Wojennych. Start - przed pomnikiem patrona szkoły, Józefa Piłsudskiego. Archiwum szkoły
Nie wszyscy pewnie o tym pamiętamy, ale w trzeciej dekadzie maja przypada też... Świętokrzyski Dzień Roweru. Uczniowie Szkoły Podstawowej imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego w Opatowcu obchodzili to święto w szczególny sposób - na rajdzie Szlakiem Zachodniogalicyjskich Cmentarzy Wojennych.

W rowerowej wyprawie przez dwa województwa wzięło udział 24 cyklistów. Start honorowy - przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego, na skarpie wiślanej w Opatowcu. Następnie, pod czujnym okiem patrona przeprawili się promem na drugi brzeg Wisły.

Wizyta w Małopolsce - na Powiślu Dąbrowskim - rozpoczęła się od zwiedzania Cmentarza Wojennego numer 250 w Gręboszowie. Z monumentalną bramą zawierającą inskrypcję: "W niezmierzonym morzu heroicznych zmagań byliśmy tylko pianą na wzburzonej fali, w ogniu żelaza chwalebnych czynów iskrą - Wybacz Ojczyzno, że nic więcej Ci nie daliśmy nad nasze skromne żywoty".

Na cmentarzu w Gręboszowie pochowanych jest 17 polskich legionistów, którzy polegli 23 września 1915 roku w bitwie pod Ksanami koło Opatowca. Młodzi cykliści oddali także hołd Jakubowi Bojko, marszałkowi seniorowi Sejmu II kadencji (1928-1930) oraz Słudze Bożej Stefanii Łąckiej. Modlili się również przy grobie rodziców majora Henryka Sucharskiego, legendarnego dowódcy z Westerplatte.

Kolejnym punktem patriotycznego rajdu na rowerach była wizyta na Cmentarzu Wojennym numer 252 w Otfinowie, gdzie spoczywa blisko pół tysiąca żołnierzy austriackich, węgierskich i rosyjskich oraz na Cmentarzu Wojennym numer 256 w pobliskiej Pasiece Otfinowskiej. Stamtąd, kręcąc po Velo Dunajec, udali się do Wietrzychowic, a następnie - Wiślaną Trasą Rowerową - uczniowie dotarli do Ujścia Jezuickiego. Rajd zakończył się oddaniem hołdu 839 żołnierzom, pochowanym na wojennym cmentarzu w Opatowcu.

- Wyprawa rowerowa Szlakiem Zachodniogalicyjskich Cmentarzy Wojennych była ciekawą lekcją historii, kultury i tolerancji dla młodzieży - podkreśla Elżbieta Szczęsna-Kusak, dyrektor Szkoły Podstawowej w Opatowcu. Dodajmy, że pani dyrektor - w żółtej, odblaskowej kamizelce - kręciła razem z uczniami, w pierwszym szeregu wachlarzyka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie