Młodzi maryniści ze Skarżyska Mistrzami Polski po raz trzeci z rzędu! Wygrali Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Morskiej

Mateusz Bolechowski
archiwum
W dniach od 25 do 27 maja w Jastarni odbył się 56 finał Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Wiedzy Morskiej „Polska Marynarka Wojenna a historia Wybrzeża Polskiego”.

Drużyna ze Skarżyska – Kamiennej, reprezentująca województwo świętokrzyskie, po raz kolejny odniosła duży sukces, zdobywając pierwsze miejsce. Warto podkreślić, że nasi maryniści na podium zawodów centralnych są nieprzerwanie od 20 lat, a w ostatnich trzech zajmowali pierwsze miejsca.

Zwycięską ekipę tworzyli uczniowie skarżyskich szkół: Izabela Kaleta i Jakub Kowalik z Gimnazjum Nr 2 im. Powstańców Warszawy, oraz Martyna Gibała z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika i Jacek Witek z I LO im. Juliusza Słowackiego. Rywalizacja odbywała się w pięciu konkurencjach; pływaniu na dystansie 50 metrów stylem dowolnym, strzelaniu z broni pneumatycznej w pozycji stojącej (z odległości 10 metrów), wiązaniu węzłów żeglarskich na czas, rzucie rzutką ratowniczą w oznaczonym torze, oraz testu z wiedzy marynistycznej.

W finale spotkały się reprezentacje wszystkich województw. Nasi maryniści z dorobkiem 2093 punktów wyprzedzili Wielkopolan – 2042 punktów i Lublinian - 1965 punktów. Skarżyszczanie zwyciężyli w trzech z pięciu konkurencji. Byli najlepsi w testach z wiedzy marynistycznej, rzucie rzutką ratowniczą oraz wiązaniu węzłów żeglarskich, w którym zajęli wszystkie miejsca na podium.

Mistrzynią kraju została Martyna Gibała, srebrny medal zdobyła Iza Kaleta, a brązowy Jakub Kowalik. W rzucie rzutką ratowniczą Martyna Gibała zdobyła brązowy medal. Martyna Gibała i Jacek Witek zajęli trzecie miejsce w klasyfikacji drużynowej szkół ponadgimnazjalnych, a Iza Kaleta i Jakub Kowalik pierwsze w klasyfikacji szkół gimnazjalnych. To dało im pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej. Martyna Gibała zajęła drugie miejsce w klasyfikacji indywidualnej szkół średnich, a Iza Kaleta w kategorii gimnazjalistów zdobyła złoty medal.

Zawodników do konkursu przygotowywali w tym roku Jerzy Gębski, Andrzej Otwinowski i Przemysław Żmijewski. Opiekunowie i zawodnicy dziękują Zarządowi Wojewódzkiemu Ligi Obrony Kraju w Kielcach, wiceprezydentowi Skarżyska, Krzysztofowi Myszce oraz kierownikowi Referatu Edukacji Urzędu Miasta, Anecie Ferencz za pomoc w przygotowaniach do konkursu.