MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi samorządowcy z całej Polski uczyli się w Starachowicach, jak radzić sobie w czasach pandemii

Sławomir Sijer
Sławomir Sijer
Archiwum UM Starachowice
Przez trzy dni, od 17 do 19 czerwca, w Starachowicach trwały ogólnopolskie warsztaty Zarządu Stowarzyszenia Młodego Samorządu. O czym dyskutowali i czego nowego nauczyli się u nas wójtowie i burmistrzowie z dziewięciu polskich gmin?

Młodzi samorządowcy podczas paneli dyskusyjnych rozmawiali o rozwiązaniach wdrożonych w naszym mieście, do których należą: platforma zakupowa w kontekście oszczędności dla samorządu przy zamówieniach publicznych, Otwarte Starachowice – publiczny rejestr faktur, Naprawmy Starachowice – aplikacja zgłaszania obywatelskich potrzeb oraz Program Inicjatyw Lokalnych.

Samorządowcy odwiedzili także jedne z największych zakładów, to jest MAN Bus oraz CERRAD, gdzie oprowadzani przez dyrekcję zapoznali się z procesem tworzenia, a także zasadami funkcjonowania poszczególnych firm.

Kolejne tematy spotkań i dyskusji dotyczyły sytuacji finansowej samorządów w dobie kryzysu związanego z koronawirusem, skutecznego poszukiwania oszczędności w samorządzie oraz spółdzielnia socjalna osób prawnych w służbie mieszkańcom. W Parku Kultury wójtowie, burmistrzowie i prezydent Marek Materek rozmawiali z dyrektor Agnieszką Piwarską - Lasek na temat łączenia jednostek kultury, a także o tym - jak w dobie pandemii kultura znów może być powszechnie dostępna dla mieszkańców.

- Należy wam pogratulować, bo pan prezydent Marek Materek wykonuje kawał świetnej pracy, pokazał nam miasto, prowadzoną rewitalizację, firmę Cerrad, firmę MAN, które się prężnie rozwijają i to jest dobry wzorzec na to, jak można pięknie rozwijać nasze małe ojczyzny – mówi Tomasz Szczerba, burmistrz miasta Wojkowice w województwie śląskim.

Samorządowcy podczas warsztatów rozmawiali także o problemach i bolączkach, z jakimi aktualnie muszą się mierzyć. Jak sami przyznają, obecny okres to czas niezwykle trudny dla samorządów. Problemem są skutki pandemii, a także malejące wpływy do gminnych budżetów oraz decyzje władz centralnych, które - jak twierdzą samorządowcy - nie pomagają w tym trudnym czasie, a wręcz przeciwnie.

- Wiedzieliśmy, że będzie to trudny rok z racji wprowadzonych przez rządzących pewnych ograniczeń, które wprost dotykają nas samorządowców, a jeszcze sytuacja spowodowana Covid19 i zamknięcie lub ograniczenie działalności wielu podmiotów jeszcze bardziej negatywnie wpływa na działalność samorządu - mówi Bartosz Romowicz, burmistrz Ustrzyk Dolnych na Podkarpaciu. - Dziś jako samorządowcy podobnie jak i prezydent Starachowic stoimy przed takimi trudnymi krokami, niepopularnymi społecznie, które wprost dotykają naszych mieszkańców. Mamy duży spadek dochodów do gminnych budżetów, mniej pieniędzy na inwestycje. To jest trudny czas dla samorządu.

- Tak, każdy z nas czy to gmina miejsko – wiejska, czy wiejska czy miasto borykamy się z tymi samymi problemami – mówi Artur Ciecierski burmistrz Zakroczymia w województwie mazowieckim. - Są to m.in. drastycznie rosnące wydatki na oświatę. Niedawno musiałem z Radą Miejską podjąć decyzję – czy likwidować jedną małą szkółkę, która jest położona na terenach wiejskich? Czy drastycznie ograniczać wydatki we wszystkich placówkach oświatowych? Podjęliśmy tą trudna i kontrowersyjną decyzję o likwidacji jednej szkoły po to, aby inwestować i rozwijać inne, by ta jakość kształcenia była coraz lepsza. Władze centralne powinny usiąść z nami do stołu i porozmawiać. My nie chcemy walczyć z Rządem, ale o edukacje trzeba zadbać w sposób szczególny.

– Cały czas rozmawiamy, poszukujemy dobrych rozwiązań - mówi Tomasz Szczerba burmistrz miasta Wojkowice – Jednocześnie zacieśniamy współpracę, pokazujemy, że młody samorząd jest nową jakością, a nasze małe ojczyzny bardzo dobrze się rozwijają i to trzeba kontynuować. Zależy nam, aby nasi mieszkańcy zobaczyli, że młodzi potrafią. Mamy głowy pełne pomysłów i przede wszystkim nam się chce zmieniać na lepsze nasze miasta i gminy. Niebawem Stowarzyszenie Młodego Samorządu będziemy gościć w Wojkowicach.

Stowarzyszenie Młodego Samorządu powstało w 2019 roku podczas V Kongresu Młodego Samorządu, który odbył się w Dusznikach-Zdrój. Skupia ono ponad 50 samorządowców. Prezesem jest Bartosz Romowicz, burmistrz Ustrzyk Dolnych, a wiceprezesami burmistrz Dusznik Piotr Lewandowski i wójt gminy Potęgowo Dawid Litwin. Do siedmioosobowego zarządu wszedł także prezydent Starachowic Marek Materek. Do stowarzyszenia mogą należeć wójtowie, burmistrzowie i prezydenci oraz radni, którzy po raz pierwszy objęli mandat przed ukończeniem 35 roku życia i nie mieli ukończone w dniu wyborów - 40 lat.

– Założyliśmy stowarzyszenie, które skupia samorządowców wybranych na wójtów, burmistrzów, prezydentów czy radnych przed 35 rokiem życia – informuje Bartosz Romowicz, burmistrz Ustrzyk Dolnych – Jest nas w Polsce bardzo duża grupa, ponad sto osób i połowa z nich działa w stowarzyszeniu. Podczas takich warsztatów czerpiemy dobre wzorce, które przenosimy następnie na lokalny grunt. Staramy się podpatrywać dobre rozwiązania bo jeżeli zafunkcjonowały one w państwa mieście, to chcemy je także wdrożyć u nas. Takie są cele naszych wizyt w miastach i gminach u poszczególnych członków stowarzyszenia. Przykład pomysłu skopiowanego ze Starachowic? Program „Ustrzyckie podwórka”. Zainspirowany po jednej z rozmów z prezydentem, panem Markiem Materkiem, w Ustrzykach wdrożyłem program „Ustrzyckie podwórka” na wzór waszych, „Starachowickich podwórek”. Starachowice rozwijają się, widać dobre rządy prezydenta i skuteczność w pozyskiwaniu środków zewnętrznych, która jest naprawdę imponująca.

Podsumowując, gospodarz warsztatów Marek Materek przyznał że były one intensywne, a program mocno rozbudowany.

- Cieszę się, że gościłem w Starachowicach moich kolegów samorządowców i mogłem zaprezentować nasze miasto – mówi prezydent Marek Materek – Dziękuję przedstawicielom firm Cerrad i MAN za to, że zgodziły się nas gościć. Budujące dla mnie były słowa, jakie słyszałem z ust samorządowców dotyczące realizowanych przez Starachowice projektów. Jako menadżerowie musimy strzec interesów swoich miast i wsi. Tak jak wspominali koledzy mamy aktualnie trudny czas dla samorządów dlatego tym bardziej ważne jest, aby spotykać się, rozmawiać i wymieniać własne projekty, pomysły oraz także wspólnie szukać poparcia u władz centralnych.

od 7 lat
Wideo

NATO na Ukrainie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie