Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzież poznaje tajniki animacji

Małgorzata PŁAZA [email protected]
Angelika Jackowska, uczennica sandomierskiego Collegium Gostomianum nie kryje, że uległa magii animacji.
Angelika Jackowska, uczennica sandomierskiego Collegium Gostomianum nie kryje, że uległa magii animacji. fot. Małgorzata Płaza
Warsztaty filmowe dla młodzieży odbywają się w Sandomierzu. Trwa Festiwal Filmów NieZwykłych.

Tajniki powstawania filmów animowanych i dokumentalnych poznają uczestnicy warsztatów odbywających się w Sandomierzu. Warsztaty zostały zorganizowane w ramach Festiwalu Filmów NieZwykłych.

Warsztaty rozpoczęły się w poniedziałek, a potrwają do piątku. Tego dnia w Sandomierskim Centrum Kultury (o godzinie 16.30) będzie można zobaczyć owoce pracy młodych filmowców.

POZNAJĄ ISTOTĘ ANIMACJI

W gmachu Collegium Gostomianum odbywają się warsztaty pod hasłem: "Ogrody polskiej animacji". Uczestniczy w nich kilkanaście osób z różnych części kraju, również z Sandomierza. Zajęcia prowadzi Robert Turło, reżyser współpracujący z Telewizyjnym Studiem Filmów Animowanych w Poznaniu.
Młodzi ludzie poznają istotę animacji. Mają okazję aktywnego uczestniczenia we wszystkich etapach powstawania filmu: od pomysłu do realizacji, od scenariusza do montażu.

Wczoraj pracowali nad postaciami do filmu, projektowali je na papierze. - Animacja odbędzie się w klasyczny sposób - zaprojektowane na papierze postacie będziemy rysować w wielu fazach. Eksperymentalnym elementem jest to, że nie animujemy na zwykłych kartkach papieru, ale na dużych kartonach. Nasze postacie będą spore - opowiadał Robert Turło.

Postacie będą potem fotografowane w plenerze, na tle sandomierskich ulic, tam realizowany będzie film. - Mam nadzieje, że postacie, które zaprojektują uczestnicy warsztatów ożyją i ruszą "w miasto" - mówi reżyser. - To, co robimy niewiele różni się od prawdziwej, profesjonalnej animacji - dodaje twórca.

MAGICZNA ANIMACJA

Jak podkreśla Robert Turło, aby tworzyć animacje, potrzebne są nie tylko zdolności plastyczne i wyobraźnia, ale także chęci i dużo cierpliwości. Animacja to bardzo żmudna dziedzina, ale jednocześnie niezwykła, według Roberta Turło - magiczna.

- To są prawdziwe czary. Kawałek papieru, martwy obiekt można ożywić. To jest najbardziej fascynujące w animacji - podkreśla reżyser.

Uczestnicy warsztatów ulegli już tej magii. - W animacji możemy spełnić marzenia. Tutaj świat wyobraźni przeistacza się w coś realnego - mówi Angelika Jackowska, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego Collegium Gostomianum w Sandomierzu.

- Ciekawiło mnie zawsze, jak powstają filmy animowane. Chciałam zobaczyć z bliska, jak tworzy się animacje, jak poszczególne elementy przeistaczają się w film. Poza tym interesuję się rysunkiem - tak Angelika odpowiada na pytanie, dlaczego zdecydowała się na uczestnictwo w warsztatach.
Również dla Dawida Koralewskiego i Igora Kabacińskiego z Gimnazjum numer 26 w Łodzi sandomierskie warsztaty to pierwsza okazja do poznania uroków animacji. Chłopcy chwalili zarówno pomysł, jak i sposób prowadzenia zajęć.

WARSZTATY Z NOMINACJĄ

Warsztaty filmu animowanego odbywają się w Sandomierzu po raz drugi (wcześniej organizowane były w Poznaniu). Inicjatywa została dostrzeżona przez filmowców.

- Warsztaty otrzymały nominację do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Bardzo się z tego cieszę. Myślę, że jest to dobra wróżba dla festiwalu - podkreśla Katarzyna Kubacka, organizatorka i pomysłodawczyni Festiwalu Filmów NieZwykłych.

Patronem artystycznym tej edycji warsztatów "Ogrody polskiej animacji" jest Telewizyjne Studio Filmów Animowanych w Poznaniu, obchodzące 30. rocznicę istnienia.

NIEZWYKŁA ZWYCZAJNOŚĆ

Warsztaty filmu dokumentalnego "Niezwykli ludzie, niezwykłe miejsca" odbywają się po raz drugi. Tak jak cztery lata temu prowadzi je znakomity reżyser, dokumentalista Maciej Cuske - absolwent Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie, autor między innymi kultowego już filmu "I co wy na to Gałuszko?" oraz znakomitych "Antykwariatu" i "Elektriczki".

Program zajęć i ich charakter - podkreśla reżyser - zostaną dostosowane do uczestników. - Będą to zabawy filmowe. Chciałbym, aby poprzez zabawę można było zrobić cos wartościowego - mówi Maciej Cuske.

Uczestnicy warsztatów mają się skoncentrować na ludziach, mieszkańcach Sandomierza. - Chciałbym nauczyć ich dostrzegać niezwykłość w codzienności, zwyczajności - podkreśla reżyser.
Efektem warsztatów ma być film - etiuda o Sandomierzu i jego mieszkańcach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie