MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Młodzież z opatowskiej „Mundurówki” trenowała z… operatorami GROM (ZDJĘCIA)

Maciej Burczyn
Młodzież z klas służb mundurowych Zespołu Szkół numer 1 w Opatowie po raz kolejny brała udział w ćwiczeniach z byłymi operatorami służb GROM i instruktorami Fundacji GROM COMBAT. Obecni na nim musieli między innymi samodzielnie zbudować bazę, w której następnie spędzili noc.

ZOBACZ TAKŻE:
Donald Trump: Polska to wspaniały sojusznik i partner

(Źródło: Agencja Informacyjna Polska Press)

Trenowali z instruktorami z GROM

Szkolenie trwało 40 godzin, a brali w nim udział zarówno uczniowie klasy mundurowej jak i ich nauczyciele oraz instruktorzy. W czerwcu uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół numer 1 z Opatowa z nauczycielami i instruktorami Fundacji GROM COMBAT wyruszyli na szkolenie z taktyki zielonej.

Odprawiono polową mszę świętą

Pomiędzy ćwiczeniami znaleziono też czas na modlitwę i chwilę skupienia, które były wyrazem hołdu złożonym żołnierzom II wojny św. walczącym o wolną Polskę. Przewodniczył jej ksiądz podporucznik Jerzy Skimina. Aby podtrzymać stworzony nastrój młodzież zaintonowała kilka pieśni partyzanckich przy rozpalonym ognisku. W ten sposób rozpoczęło się poznawanie historii ludzi i miejsca, w którym miały upłynąć kolejne godziny pobytu „mundurówki” w lesie.

Dyrektor zadowolona

Dyrektor Zespołu Szkół numer 1 w Opatowie, Magdalena Gdowska podzieliła się swoim komentarzem: - Nasza klasa mundurowa jest bardzo sławna. Świadczy niech o tym fakt, że kandydują do niej także młodzież mieszkająca w powiatach ościennych. Zajęcia, które się odbywają, cieszą się ogromną popularnością. Dzięki kadrze i współpracy z instruktorami możemy zapewniać młodzieży bardzo zróżnicowane i bogate zajęcia nie tylko szkolne, ale i dodatkowe - mówiła dyrektor. - Poza tym nasi uczniowie zyskują wyróżnienia w różnych konkursach strzeleckich i są dostrzegani w województwie, na przykład przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Nie mamy najmniejszego problemu z naborem, a to dodatkowo motywuje naszych wyjątkowo zaangażowanych w życie klasy prowadzących zajęcia - zakończyła Magdalena Gdowska.

Uczniowie musieli zbudować bazę

Jednym z elementów szkolenia była budowa bazy, w której młodzież, ich opiekunowie i komandosi GROM spędzili noc i odbyli szkolenie. Szałasy, namioty, blask ogniska i rozpalonych świateł chemicznych, sprawiły, że obozowisko stało się znakomitą bazą wojskową. Panujące warunki polowe pomogły młodym ludziom poczuć atmosferę bytowania i przygotowywania się partyzantów oraz żołnierzy „cichociemnych” do wielu akcji. Szkolenie z taktyki zielonej obejmowało elementy systemu GROM COMBAT, chodzenie na azymut, maskowanie i poznawanie tajników sztuki przetrwania.

„Panuje serdeczna atmosfera!”

Zapytana o atmosferę panującą wśród uczniów, Magdalena Gdowska odpowiedziała: - Nasza młodzież jest ze sobą bardzo zżyta, to bardzo dobrze rokuje na przyszłość.

W biwaku uczestniczyła także kilkuosobowa grupa absolwentów, którzy brali w nim udział od I edycji, a teraz swoja przyszłość wiążą z wojskiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie