Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze z powiatu ostrowieckiego i opatowskiego otrzymały promesy. Na co je przeznaczą? Zobacz zdjęcia

Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze z powiatu ostrowieckiego i opatowskiego otrzymały pieniądze. Na zdjęciu: nadbrygadier Krzysztof Hejduk, zastępca komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej, naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Kunowie, Wiesław Krajewski oraz Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z Kunowa.
Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze z powiatu ostrowieckiego i opatowskiego otrzymały pieniądze. Na zdjęciu: nadbrygadier Krzysztof Hejduk, zastępca komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej, naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Kunowie, Wiesław Krajewski oraz Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z Kunowa. Sandra Krakowiak
W środę, 9 listopada w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowcu Świętokrzyskim odbyło się uroczyste przekazanie promes dla młodzieżowych drużyn pożarniczych z powiatów: ostrowieckiego i opatowskiego. Z terenu powiatu ostrowieckiego promesy trafiły do 6 drużyn: z Antoniowa, Chmielowa, Grójca, Kunowa, Witosławic i Wojnowic. W powiecie opatowskim promesy otrzymały 3 drużyny z Sobótki, Lipnika i Wojciechowic.

Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze z powiatu ostrowieckiego i opatowskiego otrzymały

Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup sprzętu, umundurowanie i wyposażenie osobiste oraz szkolenia. Symboliczne czeki wręczyli posłowie Agata Wojtyszek i Andrzej Kryj, senator Jarosław Rusiecki oraz nadbrygadier Krzysztof Hejduk, zastępca komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej.

Bardzo ważne dofinansowanie trafiło do dzieci i młodzieży, która angażuje się w pomoc drugiemu człowiekowi, podkreśliła poseł Agata Wojtyszek. - Wstępując do młodzieżowych drużyn pożarniczych już dziś wiecie dużo więcej o tym jak ratować drugiego człowieka i życie ludzkie – mówiła pani poseł, która zaznaczyła, że ochotnicze straże pożarne są bardzo ważne w systemie ratownictwa. - Biorąc pod uwagę, że dziś strażacy jeżdżą do pożarów ale i co raz częściej do wypadków drogowych, do różnych zdarzeń pogodowych na przykład nawałnic czy powodzi, to bardzo ważne żeby uczyć się wszystkich tych elementów, aby w każdej z tych dziedzin umieć nieść pomoc wtedy kiedy ona jest potrzebna – dodała poseł Agata Wojtyszek.

Poseł Andrzej Kryj podkreślił, że ostatni czas jest bardzo dobry dla straży, ponieważ do jednostek trafia dofinansowanie rządowe w postaci wozów strażackich, rewitalizacji budynków remiz strażackich czy świadczenie dla emerytów strażaków. - To pokazuje skalę tego zaangażowania władz państwowych w pomoc straży pożarnej – mówił poseł. - Dzisiaj mamy kolejny element tej pomocy, środki dedykowane młodzieżowym drużynom pożarniczym. Ten pomysł aby także młodych strażaków wesprzeć finansowo zrodził się podczas spotkań, które my parlamentarzyści odbywaliśmy z przedstawicielami ochotniczych straży pożarnych. Wówczas parlamentarny zespół strażaków, którego mam zaszczyt od 7 lat być członkiem, skierował wniosek do pana premiera Morawieckiego, by została uruchomiona rezerwa budżetowa i za tą decyzję chciałbym podziękować panu komendantowi Hejdukowi. Gdyby nie doskonała współpraca tego zespołu z komendą główną Państwowej Straży Pożarnej z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji pewnie tej decyzji by nie było – powiedział poseł Andrzej Kryj, który zaznaczył również, że bardzo ważne jest by inwestować w młodzież bo druhowie ochotniczych straży pożarnych to często już osoby dojrzałe. - Te jednostki, w których są młodzieżowe drużyny mogą spać spokojnie. Tym druhom starszym gratuluję, że potrafią przyciągnąć młodych ludzi – dodał poseł.

Senator Jarosław Rusiecki zauważył, że przekazanie pieniędzy to zauważenie potrzeb młodych strażaków. - Dzisiaj młodzi przyjaciele jesteście w centrum uwagi, bo wasza pasja i zainteresowania odnalazły odzwierciedlenie w decyzjach najwyższych władz państwowych – mówił senator, który podziękował także komendantom powiatowym. - Wszystkie te ochotnicze straże pożarne powiatu ostrowieckiego i opatowskiego są w centrum uwagi, bo to wy właśnie prowadzicie podstawowe szkolenia i tutaj rodzi się pasja i chęć współdziałania – dodał Jarosław Rusiecki.

Zobacz zdjęcia z wręczenia promes

Marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski zaznaczył, że sam jest strażakiem od ponad 30 lat i cieszy się, że dziś środki rządowe skierowane są do najmłodszych osób, związanych z pożarnictwem.

- Otrzymacie dziś promesy, które będą wam pomagały w dalszym kształtowaniu umiejętności i postawy strażackiej – mówił marszałek. - Chciałbym, żebyście pamiętali o tym uroczystym wydarzeniu w historii OSP, które ma wymiar taki promocyjny. To się zdarza po raz pierwszy, bo nigdy wcześniej taka pomoc finansowa nie została przyznana z poziomu rządowego dla młodych adeptów pożarnictwa – dodał Andrzej Bętkowski.

Nadbrygadier Krzysztof Hejduk, zastępca komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej zaznaczył, że pieniądze, młodzieżowe drużyny pożarnicze powinny przeznaczyć na najważniejsze zadania. - Te zakupy, których dokonacie, mam nadzieję, że pomogą wam rozwijać umiejętności a inne dzieci będą wam zazdrościć i też dołączą do waszych drużyn i razem z wami będą ćwiczyć, udzielać pierwszej pomocy – mówił Hejduk. - Robimy wszystko żeby was przyciągnąć do straży. Zależy nam na tym, żeby zacieśnić współpracę między państwową i ochotniczą strażą pożarną. Po to była pisana ustawa o ochotniczych strażach pożarnych, po to zmieniamy wytyczne żeby młodzież przed osiągnięciem 18 roku życia już mogła przechodzić kursy, żeby mogli wyjeżdżać do zdarzeń. Po to też jest przepis, który umożliwia zrobienia prawa jazdy na samochody ciężarowe, to wszystko po to, żeby mocniej przyciągać młode osoby – dodał zastępca komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej.

Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, Krzysztof Gajewski zwracając się do młodych druhów powiedział, że są przyszłością straży. - Wy, którzy dzisiaj stoicie w szeregu jako drużyny młodzieżowe, pewnie niedługo będzie przejmować role swoich starszych koleżanek i kolegów w swoich jednostkach. Wyrażam podziękowanie w imieniu strażaków ochotników z powiatu opatowskiego i ostrowieckiego za współpracę. Z druhami z tych jednostek pracuje się świetnie – mówił Krzysztof Gajewski. - Wyposażanie jednostek OSP w nowe wozy, remizy to przyciąga do nas młodych ludzi i to cieszy nas najbardziej – dodał wiceprezes Krzysztof Gajewski.

Dla młodzieżowych drużyn pożarniczych to był wyjątkowy dzień. Wszyscy zgodnie podkreślali, że pieniądze się bardzo przydadzą i na pewno zostaną dobrze spożytkowane.

- Krzysztof Chrzanowski, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Sobótce mówi, że pieniądze przeznaczą na umundurowanie. - Przede wszystkim na mundury, na zakup dresów dla młodzieżówki, na zakup przyborów do uczenia ich do zawodów, pasy bojowe, wszystko to co jest potrzebne by ćwiczyć i uczyć się - mówi prezes i podkreśla, że jednostka z Sobótki liczy 64 druhów w tym 22 osoby stanowią drużynę młodzieżową. - Drużyna młodzieżowa nasza, to drużyna mieszana, często dziewczęta są dużo lepsze sprawnościowo niż chłopcy. Zawsze na zawody jadą najlepsi i w składzie zawsze są dziewczyny. W gminnych zawodach mamy pierwsze miejsce i w powiatowych również pierwsze. Mamy nadzieję, że to niejednorazowe środki – dodaje prezes.

Aleksandra Choda z młodzieżowej drużny pożarniczej w Sobótce mówi, że bycie strażakiem jest fajne. - Nie jest ciężko zostać strażakiem, wystarczy tylko odrobina chęci i to też możliwość spotkania się z kolegami i koleżankami – mówi Aleksandra.
Prezes Krzysztof Chrzanowski podkreśla, że strażacy często organizują życie kulturalne w swoich małych ojczyznach. - Organizujemy pikniki, pokazy akcji ratunkowych, integrujemy się wspólnie. A przede wszystkim cieszymy się, że dzieci nie siedzą przed telefonami i telewizorami tylko aktywnie spędzają czas – mówi prezes.

Druhna Katarzyna Orczyk z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kunowie mówi, że chociaż młodzi nie uczestniczą w akcjach to świetnie spisują się na zawodach. - Nasza drużyna młodzieżowa składa się z 15 osób i jest drużyną dziewcząt i chłopców, która działa już od wielu lat. Oczywiście jedni kończą szkoły i wyjeżdżają na studia ale w ich miejsce są już kolejni adepci sztuki pożarniczej – mówi druhna.

Bartek Baran z młodzieżowej drużyny mówi, że bycie strażakiem jest proste i wystarczą tylko chęci.
- Jak się chce to jest dobrze, jak jest człowiek pracowity to jest dobrze. Jeździmy na zawody i zdobywamy nagrody. Powiem tak, jedyne co trzeba mieć żeby by zostać strażakiem to trzeba mieć chęć i żeby się chciało – dodaje Bartek.

Mateusz Spychaj z młodzieżowej drużyny pożarniczej Ochotniczej Straży Pożarnej z Grójca mówi, że cieszą się z pieniędzy ale nie wiedzą na co je przeznaczą. - Bardzo się cieszymy z pieniędzy, nie wiem na co wydamy pieniądze ale na pewno na pożyteczne rzeczy, które pozwolą nam się rozwijać – dodał.

Przypomnijmy, że z ogólnej rezerwy budżetowej państwa na młodzieżowe drużyny pożarnicze przekazano 25 milionów złotych. W Polsce jest ponad 6200 Młodzieżowych i Dziecięcych Drużyn Strażackich, w których działa ponad 76 tysięcy dzieci i młodzieży.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie