MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Modliszkę możesz spotkać na łące, ale też w ogrodzie, a nawet w mieście! Poznaj jej zwyczaje i sprawdź, czy jest niebezpieczna dla człowieka

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Modliszka zwyczajna żyje już w całej Polsce, a spotkać ją można również w miastach.
Modliszka zwyczajna żyje już w całej Polsce, a spotkać ją można również w miastach. pixabay.com
Modliszka to owad, o którym chyba słyszał każdy, głównie ze względu na jej dość przerażające – głównie dla samców – zachowania godowe. Jednak nie każdy wie, że modliszki żyją w Polsce i jest ich coraz więcej. Sprawdź, czy modliszka jest niebezpieczna dla człowieka, czy rzeczywiście zawsze zjada samca i gdzie żyją modliszki w Polsce.

Spis treści

Modliszka zwyczajna to nie egzotyczny, tylko rodzimy owad!

Modliszka zwyczajna (Mantis religiosa) do niedawna kojarzyła się z „ciepłymi krajami”. Te owady można było spotkać głównie na wakacjach na południu Europy (tam zresztą żyje więcej ich gatunków). Jednak modliszki żyją również w Polsce. W dodatku – tu prawdziwa niespodzianka – robią to od setek lat. W XVIII wieku pisano, że jest „nierzadka” w okolicach Warszawy. Jednak potem modliszek ubywało. Do bardzo niedawna były nieliczne i występowały tylko w kilku miejscach, głównie na południowym-wschodzie kraju. Jednak warto wiedzieć, że modliszka zwyczajna to owad rodzimy w Polsce.

Polecamy: Zobacz, jak wygląda larwa biedronki. To prawdziwy pożeracz mszyc!

Gdzie żyją modliszki w Polsce?

Od dosłownie kilkunastu lat trwa „wielki powrót modliszki”. Tych owadów zaczęło przybywać i ruszyły także na północ i zachód. W 2014 r. zaobserwowano ją już nawet w Olsztynie, a trochę później w Giżycku. Obecnie modliszka występuje na terenie całej Polski.

W naturze modliszki żyją na otwartych, wygrzanych słońcem polanach. Ale można je także spotkać w ogrodach, a także w… miastach. To ciepłolubne owady, a miasta są tzw. wyspami ciepła. Modliszka może więc wpaść z wizytą do domu. Te owady mają skrzydła i potrafią latać, ale z tej umiejętności korzystają głównie samce, i to na krótkie dystanse. Samice to raczej piechurki.

Czy modliszka jest niebezpieczna dla człowieka?

Skoro modliszkę coraz łatwiej spotkać, palące staje się pytanie, czy modliszka jest niebezpieczna dla człowieka? Ten owad to niezwykle skuteczny i zawzięty drapieżnik, ale jest groźny tylko dla różnych owadów i innych drobnych stworzeń. Człowieka nie zaatakuje, ale musisz wiedzieć, że może się bronić. Jeśli schwytasz ją lub podsuniesz jej palec pod aparat gębowy, jak najbardziej może ugryźć. A żuwaczki ma mocne. Nie jest jednak jadowita i poza mechanicznym urazem nic ci nie grozi. Jednak modliszek nie należy niepokoić i prowokować – są pod ścisłą ochroną.

Co zrobić, jeśli modliszka wpadnie do domu?

Jeśli jakaś zbłąkana modliszka zawita do domu, złap ją i wynieś na zewnątrz. Najlepiej nakryj ją jakimś kubkiem, a od spodu wsuń tekturkę. Wszyscy będą bezpieczni, a modliszka gotowa do eksmisji.
Natomiast jeśli spotkasz modliszkę w ogrodzie, nie musisz nic robić. Może poza obserwacją tego fascynującego i jednak jeszcze dość egzotycznego owada. Poza tym to jednoosobowe komando do zwalczania owadów i pająków (choć jej ofiarą padają także pożyteczne owady).

Czym żywi się modliszka i jak wygląda ten owad?

Modliszka żywi się wszelkimi owadami, nawet dużymi i walecznymi, łącznie z pasikonikami i osami. Zjada także pająki, nie pogardzi też innymi stawonogami.

Modliszki to drapieżne owady, ale nie atakują ludzi. Ugryźć mogą w obronie własnej. Uwaga: modliszki są pod ochroną.
Modliszki to drapieżne owady, ale nie atakują ludzi. Ugryźć mogą w obronie własnej. Uwaga: modliszki są pod ochroną. pixabay.com

Modliszka to skuteczny drapieżnik. Na ofiarę spokojnie czeka, siedząc bez ruchu. Potem następuje błyskawiczny atak, ofiara zostaje schwytana parą potężnych przednich odnóży i trafia do nie mniej okazałych żuwaczek. Bezbłędny atak ułatwiają też rozbudowane oczy, które zapewniają trójwymiarowe widzenie. Są duże i osadzone na charakterystycznej, trójkątnej głowie. A głowę modliszka może obrócić o 180 stopni, nie ruszając ciałem. Ta umiejętność bywa też zabójcza dla… samców modliszek.
Modliszki to duże owady – samice mogą mieć 7,5 cm długości, samce są nieco mniejsze. Bardzo charakterystyczne są przednie odnóża, przekształcone w mocny aparat chwytny. Owad, który wpadnie w te „łapy”, raczej nie ujdzie z życiem. Jednak to właśnie dzięki nim sylwetka modliszki kojarzy się z… modlącym się człowiekiem o pobożnie złożonych rękach. To zapewniło nazwę temu owadowi (inna nazwa modliszki to wieszczka czczona).

Dodam tylko, że modliszka w sumie ma 6 odnóży, wspomniane już skrzydła, wydłużony odwłok oraz „uszy”, a właściwie organ słuchowy, który znajduje się przy tylnych odnóżach. Za to na głowie widoczna jest para czułków, dłuższych u samców niż u samic.

Czy modliszka zjada samca?

Jedną z najbardziej znanych informacji o modliszkach jest to, że samica zjada samca po kopulacji. Tak naprawdę robi to jeszcze w trakcie, ale okazało się, że w naturze tylko 1/3 samców „traci głowę na randce” (znacznie większy odsetek jest u modliszek w niewoli). Jednak i tak pod koniec sezonu przy życiu pozostają głównie samice. Składają one jaja, które w polskich warunkach zimują. Młode modliszki wylęgają się dopiero wiosną. Następnie przechodzą 5-6 tak zwanych wylinek, kiedy zrzucają „skórę” i dzięki temu rosną (młode są podobne do dorosłych). W sumie modliszki żyją 2-3 miesiące (w zależności od płci), a dorosłe osobniki można spotkać latem. Jesienią zginą. Zimę przetrwa następne pokolenie w postaci jaj w „kokonach”.

Źródła

Polecjaka Google News - RegioDom
od 12 lat
Wideo

Urszula i Krzysztof Cugowski. Koncert Fajansowe sny 2024 we Włocławku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Modliszkę możesz spotkać na łące, ale też w ogrodzie, a nawet w mieście! Poznaj jej zwyczaje i sprawdź, czy jest niebezpieczna dla człowieka - RegioDom.pl

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie