Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Modlitwa, wykłady, dyskusje, wystawy. Centralne obchody Dnia Judaizmu w Polsce odbędą się w Sandomierzu

(GOP)
sc.hu
Ogólnopolskie Obchody XVII Dnia Judaizmu odbędą się 16 stycznia w Sandomierzu. Wśród uczestników będą naczelny rabin Polski Michael Schudrich i ambasador Izraela Zvi Rav Ner.

Dzień Judaizmu

Dzień Judaizmu

Dzień Judaizmu został ustanowiony przez Episkopat Polski w 1997 roku. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, kształtowanie postawy życzliwości wobec Żydów w środowiskach chrześcijańskich, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii. Po raz pierwszy Dzień Judaizmu obchodzono w 1998 roku.

Zazwyczaj Dzień Judaizmu obchodzony jest 17 stycznia, ale tym razem z racji zbieżności tej daty z szabasem, obchody zostały przesunięte o jeden dzień.

Dzień będzie obchodzony w całym kraju, ale miejscem centralnych uroczystości będzie Sandomierz.
Hasłem XVII Dnia Judaizmu są słowa z Księgi Wyjścia: "Pan jest moją mocą, (...) Jemu zawdzięczam moje ocalenie".

"XVII Dzień Judaizmu (…) przygotowuje nas bezpośrednio do obchodów 50. rocznicy soborowej deklaracji otwierającej Kościół na dialog z judaizmem, korzeniem, z którego wyrasta chrześcijaństwo" - napisał biskup Mieczysław Cisło, przewodniczący Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem.

Dzień rozpocznie o godzinie 10 spotkanie w Zamku Kazimierzowskim. Głos zabiorą: burmistrz Sandomierza Jerzy Borowski, biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, Michael Schudrich, Zvi Rav Ner; profesor Waldemar Kowalski z Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach wygłosi wykład "Polacy i Żydzi w Sandomierzu, czyli o potrzebie wspominania przeszłości".

O 11.30 będzie miała miejsce modlitwa na Cmentarzu Żydowskim przy ulicy Suchej. O 12.30 w Muzeum Diecezjalnym- Domu Długosza rozpocznie się panel dyskusyjny z udziałem profesor Moniki Adamczyk-Garbowskiej z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, profesor Magdy Teter z Wesleyan University w USA, Michaela Schudricha, biskupa Mieczysława Cisło i profesora Jana Grosfelda z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Panel poprowadzi redaktor Marcin Przeciszewski z Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Po panelu przewidziana jest promocja książki pod tytułem "Stosunki chrześcijańsko-żydowskie w historii, sztuce i pamięci. Europejski kontekst dzieł w Katedrze Sandomierskiej". Później w piwnicy Domu Długosza otwarte zostaną wystawy: prac Hanny Kossowskiej "Wypiski z niepamięci" z udziałem autorki oraz fotografii "Ślady pamięci - sandomierska wspólnota żydowska".

O godzinie 15.30 w bazylice katedralnej odprawione zostanie nabożeństwo Słowa Bożego, któremu będzie przewodniczyć biskup Krzysztof Nitkiewicz. O 17 w Katolickim Domu Kultury przy ulicy Mariackiej zostanie wystawiony spektakl "Josela Rakowera rozmowa z Bogiem" autorstwa Zvi Kolitz'a w przekładzie Artura Kucia, z muzyką autorstwa i w wykonaniu Michała Górczyńskiego.

Obchody poprzedzą liczne wydarzenia kulturalne. Muzeum Okręgowe zaprasza do obejrzenia wystawy "Malarstwo żydów polskich okresu międzywojennego". Kilka wystaw przygotowało I Liceum Ogólnokształcące Collegium Gostomianum.
W niedzielę, 12 stycznia w Zamku wystąpi zespół klezmerski Chanajki. Następnego dnia w Muzeum Diecezjalnym odbędą się warsztaty dla gimnazjalistów, w Muzeum Okręgowym natomiast będzie miał miejsce panel dyskusyjny "Żydzi w historii" i "Żydzi w kulturze". Kino Starówka przygotowało projekcje filmów.

We wtorek w Collegium Gostomianum wygłoszone zostaną prelekcje, między innymi na temat życia i działalności Hannah Arendt i świąt żydowskich, będzie konkurs dla młodzieży na temat historii i kultury żydowskiej, a po nim prezentacje uczniowskie kulinariów żydowskich.

W środę w Domu Katolickim odbędzie się premiera przedstawienia "Chonen i Lea na pograniczu światów", opartego na dramacie "Dybuk" Szymona An-skiego, w wykonaniu Teatru Szkolnego Collegium Gostomianum "Cegielnia" (pod kierownictwem doktor Danuty Paszkowskiej). Ponadto we wtorek i środę organizowane będą wycieczki po Sandomierzu śladami Żydów, prowadzone przez młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego imienia Tadeusza Kościuszki.

W dniu obchodów chętni będą mogli zwiedzić siedzibę Archiwum Państwowego przy ulicy Żydowskiej, gdzie mieściła się dawniej synagoga.

"Echo Dnia" sprawuje patronat medialny nad obchodami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie