Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Monografia Parku kajobrazowego dla najszybszych czytelników

Lidia CICHOCKA
Profesor Anna Świercz  z pierwszą monografią parku krajobrazowego naszego województwa.
Profesor Anna Świercz z pierwszą monografią parku krajobrazowego naszego województwa. A. Piekarski
Chęcińsko-Kielecki Park Krajobrazowy, jeden z najciekawszych w Polsce został dokładnie opisany, właśnie ukazała się jego monografia pod redakcją profesor Anny Świercz.

Zadzwoń i wygraj

Zadzwoń i wygraj

Pierwszych pięć osób, które dzisiaj zadzwonią do naszej redakcji w godzinach 9-9.30, telefon 41-36-36-147 otrzyma Monografię Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego pod redakcją Anny Świercz.

- Pomysł napisania monografii parku powstał, kiedy pracowaliśmy nad planem zagospodarowania parku, żal było zostawić tak ciekawe dane w formie tylko naukowego przekazu - mówi profesor Anna Świercz, która opracowała gleby.

Jej pomysł wydania w formie przystępnej książki monografii tego terenu zyskał poparcie, znaleźli się sponsorzy: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, samorząd województwa, Uniwersytet imienia Jana Kochanowskiego. - Ta książka ma 20 autorów, wybitnych specjalistów w swoich dziedzinach - podkreśla profesor. O geologii pisze profesor Jan Urban, krakus, ale zakochany w naszej ziemi, przyjeżdżający tu ze studentami. Na terenie parku jest aż 10 rezerwatów przyrody nieożywionej, występują tu bardzo ciekawe zjawiska krasowe. Jan Prażak z Państwowego Instytutu Geologicznego opisał wody podziemne, bo przecież na tym terenie znajdują się ujęcia wody pitnej dla Kielc, wody doskonałej jakości.

Profesor Świercz opisała gleby. - Zwracam uwagę na bardzo ciekawe rędziny o czerwonym zabarwieniu tak często spotykanym na południu Europy, ale u nas rzadkie - mówi.
Chęcińsko-Kielecki Park Krajobrazowy to także niezwykłe bogactwo roślin. Występuje tu 1117 gatunków, prawie połowa wszystkich rosnących w Polsce. Na zdjęciach można zobaczyć rzadkie grzyby na przykład gwiazdosza burego.

Teren parku tak bogaty pod względem przyrodniczym nie ma zbyt wielu zabytków jednak wszystkie je wyszczególniono, a w książce znajduje się mapa Chęcin z zaznaczonymi zabytkowymi budowlami.

Monografia mówi także o zagrożeniach parku i formach jego ochrony. Turysta znajdzie w niej informacje o szlakach i ośrodkach wypoczynkowych.
Książka ukazała się w nakładzie 700 egzemplarzy (jej wydanie kosztowało 33 tysięcy złotych) i jest rozprowadzana bezpłatnie. Kolejna będzie monografia Parku Nadnidziańskiego - ukaże się w przyszłym roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie