MP w Ostrowcu: Czerniak z minimum, Urbańczyk z rekordem Polski

/waf/
Minimum Konrada Czerniaka, to ósma kwalifikacja na mistrzostwa świata seniorów w Szanghaju, uzyskana na tych mistrzostwach. Waldemar Frańczak
Konrad Czerniak, jako jedyny, uzyskał minimum na mistrzostwa świata seniorów w Szanghaju podczas wyścigów eliminacyjnych w trzecim dniu mistrzostw Polski w pływaniu w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Poranny blok zawodów rozpoczęły eliminacje pań na 100 metrów stylem motylkowym. Wygrała je Otylia Jędrzejczak (AZS AWF Warszawa), która jako jedyna z 49 zawodniczek zeszła poniżej 1 minuty- 59.90. W tej konkurencji startowały także trzy zawodniczki Salosu Cortile Kielce. Paulina Majos była 44.- 1:13.12, Paulina Majos 45.- 1:13.86, a Mariola Gawlik 49.- 1:19.04.

Wśród delfinistów wygrał Konrad Czerniak (Wisła Puławy), który czasem 52.81 spełnił wymagania do udziału w mistrzostwach świata seniorów. Drugi był Paweł Korzeniowski (AZS AWF Warszawa), jednak mistrz świata zrezygnował z udziału w finale A. Siódmy na mecie junior Mateusz Wysoczyński (Jordan Kraków) uzyskał minimum na mistrzostwa Europy na 50 metrów - 25.18.

Na 50 metrów grzbietowym świetnie popłynęła Aleksandra Urbańczyk (Trójka Łódź), która wynikiem 28.83 poprawiła należący do niej rekord Polski seniorów. To pierwszy rekord Polski w kategorii seniorów na tych mistrzostwach. Na 28. miejscu ukończyła konkurencję Karolina Długołęcka (Unia Busko-Zdrój)-31.80, a na 50.- Mariola Gawlik (Salos Cortile Kielce)- 37.82. Eliminacje mężczyzn wygrał Marcin Unold (AZS AWF Katowice), który wyprzedził Radosława Kawęckiego (Korner Zielona Góra). Piotr Salwa (Salos Cortile Kielce) był 67. z czasem 34.07, Grzegorz Machul (Korona Swim Kielce) -68 z wynikiem 34.31.

Ostrowieccy kibice na pływalni Rawszczyzna najbardziej jednak oczekiwali na start kraulistek i kraulistów na 400 metrów. Nie zawiedli się. W popołudniowym finale A zobaczymy ubiegłoroczną mistrzynię Polski Donatę Kilijańską z (KSZO Ostrowiec) i jej klubową koleżankę Małgorzatę Lipińską. W finale B popłynie trzecia zawodniczka KSZO- Sonia Wołoszyn. Na 36. miejscu sklasyfikowano kolejną pływaczkę KSZO - Karolinę Uchańską-4:45.83, a na 49. Paulinę Majos (Salos Cortile Kielce) 4:53.90.

Wśród mężczyzn świetnie popłynął Filip Zaborowski (MKP Szczecin), który wygrał eliminacje i wynikiem 3:57.35 spełnił wymagania na mistrzostwa Europy juniorów, podobnie jak drugi w eliminacjach Michał Szuba ze Śląska Wrocław. Dwunasty czas eliminacji uzyskał ostrowczanin Marcin Kaczmarski (4:01.64) i zobaczymy go w popołudniowym finale B. Na 54. lokacie sklasyfikowano Rogera Kuranta (KSZO Ostrowiec)- 4:21.31, 64.- Piotra Bujaka (Korona-Swim Kielce) 4:36.32, 65.- Patryka Kowalskiego (Unia Busko-Zdrój) 4:36.37, 68.- Jana Madeja (Salos Cortile Kielce)- 4:46.26, 70.- Piotra Salwę (Salos Cortile Kielce).

Eliminacje 200 metrów stylem zmiennym wygrała Marcelina Radlińska z (Orki Zamość), ale druga na mecie Anna Kozłowska (AQUA 15tka Bydgoszcz) uzyskała minimum na mistrzostwa Europy juniorów. Na 26. miejscu ukończyła konkurencję Karolina Długołęcka (Unia Busko-Zdrój)- 2:31.90, a 38. była Paulina Marzec (Salos Cortile Kielce)- 2:41.91.

W tej samej konkurencji wśród panów pływali Kacper Łopaciński (Foka Sandomierz), który czasem 2:13.65 zajął 26. miejsce i Patryk Kowalski (Unia Busko-Zdrój), którego rezultat 2:37.33, dał mu 60. miejsce.

O godzinie 17 rozpoczną się wyścigi finałowe, które zapowiadają się bardzo ciekawie, gdyż nie wszyscy zawodnicy popłynęli w eliminacjach na maksimum swoich możliwości. Wstęp na zawody jest bezpłatny.