Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Diecezjalne zaprasza na bezpłatne zwiedzanie ekspozycji w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa

Klaudia Tajs
plakat
Muzeum Diecezjalne zaprasza na bezpłatne zwiedzanie ekspozycji w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa .Tegoroczne „Europejskie Dni Dziedzictwa” odbywają się pod hasłem „Niepodległa dla wszystkich”.

Z tej okazji Muzeum Diecezjalne zaprasza w niedzielę, 9 września do bezpłatnego zwiedzania ekspozycji w godzinach od 13.30 do 16.30.
O godzinie 15 odbędzie się oprowadzanie kuratorskie, podczas którego zwiedzający poznają kolekcję pamiątek patriotycznych, zgromadzonych na stałej ekspozycji w Domu Długosza oraz na wystawie 200 lat Diecezji Sandomierskiej - Ludzie, Miejsca, Pamiątki, Wydarzenia, Wspomnienia. Opowiemy o niezwykłych dziejach wielu z nich.
W najbliższym czasie w ogrodzie Domu Długosza dzieci będą mogły pobawić się, układając z dużych elementów przedstawienia eksponatów znajdujących się w muzealnej kolekcji, także tych, związanych z wydarzeniem „Niepodległa dla wszystkich”.

Kilka słów o wystawie

W kwietnia została otwarta wystawa zatytułowana: 200 lat Diecezji Sandomierskiej – Ludzie, Miejsca, Pamiątki, Wydarzenia, Wspomnienia. Jest to wspólna inicjatywa dwóch sandomierskich muzeów: Muzeum Diecezjalnego i Muzeum Okręgowego. Ekspozycja urządzona w podziemiach Domu Długosza jest próbą monograficznego ujęcia historii diecezji sandomierskiej, poprzez ukazanie sylwetek biskupów sandomierskich oraz wydarzeń religijnych, patriotycznych i kulturalnych. W centralnej części wystawy zaprezentowano bullę Ex imposita nobis, z 30 czerwca 1818 r., którą papież Piusa VII powołał do istnienia diecezję sandomierską. Pokazana na wystawie mapa ukazuje granice utworzonej diecezji sandomierskiej, które pokrywały się z zasięgiem województwa sandomierskiego w dobie Królestwa Polskiego i obejmowały sto dziewięćdziesiąt osiem parafii, dla których naturalną granicę stanowiły rzeki Wisła, Pilica, Czarna i Góry Świętokrzyskie. Do godności biskupiej wyniesiono Szczepana Hołowczyca, w imieniu którego władzę w diecezji objął biskup pomocniczy Aleksander Dobrzański. Odbył on ingres do katedry sandomierskiej w dniu 8 września 1819 roku. Biskup Hołowczyc do Sandomierza nie przybył, gdyż został arcybiskupem warszawskim i prymasem Królestwa Polskiego. Drugim ordynariuszem sandomierskim został prefekt apostolski w Egipcie, a następnie gwardian sandomierskiego klasztoru reformatów Adam Prosper Burzyński. Zwiedzający mogą zobaczyć m.in. napisane jego ręką kazanie w języku arabskim. Biskup Burzyński organizował od podstaw nowo erygowaną diecezję sandomierską. Biskupowi Józefowi Michałowi Juszyńskiemu przyszło sprawować posługę w niełatwych czasach powstania styczniowego. Zwiedzający mogą zobaczyć na wystawie liczne pamiątki patriotyczne, a wśród nich unikatowy eksponat związany z losem powstańców: Szkatułkę z drewna, która należała do ks. Konstantego Piwarskiego, proboszcza Filipinów w Studziannie, zesłanego w 1863 r. na Syberię. Otrzymał ją od kolegów przebywających razem z nim na zesłaniu. Eksponowane są także zabytkowe księgi pochodzące z klasztorów skasowanych przez władze carskie. Wystawa przypomina wiele ważnych wydarzeń: Wystawę rolniczo-przemysłową, otwartą w Sandomierzu w 1911 r. przez bpa Mariana Ryxa, na której ujawnił się wielki duch patriotyczny wiernych diecezji. Wystawa w Domu Długosza przypomina także różne działania konserwatorskie, które zostały ukazane jako symbol wielowiekowej ciągłości mecenatu i troski duchowieństwa o zabytki sztuki kościelnej. Bardzo trudno opowiedzieć bogatą historię diecezji na kilkunastu planszach, czy tylko poprzez pewien zbiór eksponatów, dlatego pragniemy, aby wystawa inspirowała zwiedzających do poznawania historii kościoła partykularnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie