MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Historii Kielc chce przejąć cenne dla regionu eksponaty

Agata Kowalczyk
archiwum Muzeum Historii Kielc
Motocykl z 1938 roku, jeden z pierwszych wyprodukowanych w Kielcach w fabryce Suchedniowskiej Huty Ludwików S.A. (SHL) i kolekcja oryginalnych widokówek z początku XX wieku, prezentujących stolicę województwa i najbliższe okolice to zakupy, które chce poczynić Muzeum Historii Kielc.

Motocykl jest w posiadaniu Muzeum od 2008 roku, od czasu powstania instytucji, znajduje się w depozycje. Jego właściciel chce sprzedać maszynę. Jeśli nie znajdą się pieniądze na zakup to zabierze motocykl.

- Byłaby to olbrzymia strata. To jeden z pierwszych motocykli wyprodukowanych w Suchedniowskiej Hucie Ludwików S.A. (SHL). Jego wartość podnosi to, że składa się wyłącznie z oryginalnych część. Od początku był w rękach jednej rodziny, jest cała dokumentacja potwierdzająca historię motocykla – przyznaje Jan Główka, dyrektor Muzeum Historii Kielc. – Na aukcjach kolekcjonerskich można spotkać motocykle z tamtych czasów, ale wszystkie to składki, zrobione z kilku starych egzemplarzy.

Dodaje, że motocykl jest jednym z najcenniejszych eksponatów. – Wokół niego powstała cała prezentacja pokazująca rozwój przemysłu Kielcach. Szykujemy się do nowej ekspozycji w związku z obchodami 100 - lecia istnienia fabryki. Rocznica przypada w 2019 roku. Motocykl to sztandarowy produkt, więc szkoda byłoby go stracić.

Właściciel motocykla chce go sprzedać za około 30 tysięcy złotych. – To nie jest wygórowana kwota. Na aukcjach te modele są w cenie 50-60 tysięcy złotych i nie są w tak dobrym stanie jak ten i są składakami– informuje.

Drugi planowany zakup to kolekcja widokówek pokazujących stare Kielce i okolice. – Liczy ona ponad 2 tysiące kart prezentujących całe województwo. My chcemy kupić około tysiąca nich, tylko z widokami Kielc i najbliższych okolic Chęcin, Świętego Krzyża czy Nowej Słupi. Widokówki powstały w pierwszej połowie XX wieku, od lat 20 do 50-tych - dodaje dyrektor. - To zbiór prac wszystkich znanych fotografów i firm wydawniczych, które działały w tamtych czasach. Jest to niezwykle ciekawy i cenny zbiór.

Właściciel widokówek chce otrzymać za kolekcję około 80 tysięcy złotych. – To nie jest dużo, ponieważ na aukcjach jedna karta kosztuje od 100 do tysiąca złotych- tłumaczy.

Pozostałą część widokówek chce kupić biblioteka Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.
Na czwartkowej sesji radni zagłosują nad przyznaniem pieniędzy Muzeum Historii Kielc na zakupy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie