Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum planuje renowację zabytku. Dołóż swoją cegiełkę

Irena IMOSA
Cegiełki są już rozprowadzane przez Muzeum Regionalne w Pińczowie, a w jego siedzibie, czyli w Belwederze przy ulicy ul Piłsudskiego 2, zaczerpnąć można dodatkowych informacji na ten temat.
Cegiełki są już rozprowadzane przez Muzeum Regionalne w Pińczowie, a w jego siedzibie, czyli w Belwederze przy ulicy ul Piłsudskiego 2, zaczerpnąć można dodatkowych informacji na ten temat. Irena Imosa
Wkrótce do Pińczowa zostanie sprowadzony sztandar I Drużyny Harcerskiej. Każdy może się przyczynić do wzbogacenia Muzeum Regionalnego o bezcenny eksponat.
Sztandar I Drużyny Harcerskiej znajduje się w posiadaniu Muzeum Harcerstwa w Warszawie, skąd po renowacji trafi do Pińczowa jako bezterminowa dzierż

Sztandar I Drużyny Harcerskiej znajduje się w posiadaniu Muzeum Harcerstwa w Warszawie, skąd po renowacji trafi do Pińczowa jako bezterminowa dzierżawa. Irena Imosa

Sztandar I Drużyny Harcerskiej znajduje się w posiadaniu Muzeum Harcerstwa w Warszawie, skąd po renowacji trafi do Pińczowa jako bezterminowa dzierżawa.
(fot. Irena Imosa)

Muzeum Regionalne w Pińczowie rozpoczęło sprzedaż cegiełek, z której dochód przeznaczony zostanie na sprowadzenie do Pińczowa i przeprowadzenie renowacji unikatowego zabytku, a mianowicie Sztandaru I Drużyny Harcerskiej w Pińczowie.

Eksponat z 1919 roku trafi na Ponidzie w formie bezterminowej dzierżawy ze zbiorów Muzeum Harcerstwa w Warszawie, które współdziała w tym zakresie z pińczowskim Muzeum Regionalnym.

GRUPA INICJATYWNA JUŻ DZIAŁA

Już w czerwcu zawiązała się grupa inicjatywna w tej sprawie, w skład której weszli: Jerzy Znojek - dyrektor Muzeum Regionalnego w Pińczowie, Marek Omasta - wicestarosta pińczowski, harcmistrz Witold Cira - komendant Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Pińczowie, druh Wojciech Junosza - Dąbrowski - członek pierwszej powojennej komendy Hufca Związku Harcerstwa Polskiego i druh Piotr Strzelecki - pierwszy Chorąży Sztandaru po II wojnie światowej. Grupa Inicjatywna podpisała list intencyjny i przystąpiła do działania, którego celem jest zebranie kwoty 11 tysięcy złotych na renowację sztandaru, zorganizowanie jego uroczystego przekazania do Pińczowa oraz uhonorowanie sponsorów i darczyńców.

- Zbliża się 100. rocznica powstania Związku Harcerstwa Polskiego. Sztandar I Drużyny Harcerskiej w Pińczowie wykonany został w 1919 roku i jego stan wymaga kompleksowej renowacji. Jest to bardzo cenny obiekt, zważywszy na historyczne dokonania pińczowskich harcerzy. Od swego zarania każdy pińczowski harcerz składał nań przyrzeczenie. Sztandar towarzyszył wszystkim uroczystościom lokalnym i państwowym w mieście, a jak wielką ofiarę złożyli pińczowscy harcerze na ołtarzu Ojczyzny nie trzeba przypominać, bo zapisali się najpiękniejszymi kartami w dziejach miasta. Mamy łącznie 65 arkuszy cegiełek i są one numerowane od A0001 do A0520. Cegiełki mają nominały 5, 10 i 20 złotych. Będzie można także wspierać cel wrzucając dobrowolne datki do skarbony stacjonarnej w siedzibie Muzeum Regionalnego w Pińczowie - mówi Jerzy Znojek, dyrektor pińczowskiego Muzeum Regionalnego.

SZTANDAR - SYMBOL KILKU POKOLEŃ

- Muzeum Regionalne wraca do przepięknie odnowionego Belwederu i ponownie wyeksponuje tu swoje zbiory. Głęboko wierzę, że będzie wśród nich również sztandar - symbol kilku pokoleń pińczowian, których połączyła służba w imię najpiękniejszych ideałów. Jest rzeczą zrozumiałą, że sztandar musi być w zbiorach naszego muzeum, bo tu został nadany i poświecony przez księdza prefekta Konstantego Aksamitowskiego, a uroczystość odbyła się 19 marca 1919 roku w Gimnazjum Męskim w Pińczowie - dodaje Marek Omasta, wicestarosta pińczowski i członek grupy inicjatywnej.

Sztandar I Drużyny był w okresie okupacji z pietyzmem przechowywany i chroniony przez działających w konspiracji druhów Szarych Szeregów. Po wojnie - 2 września 1946 roku - po mszy świętej odbyła się wielka uroczystość przekazania historycznego sztandaru wzbogaconego o biało-czerwoną szarfę z napisem: "Szare Szeregi Zbigniewowo - Gniazdo Zapaleńców". Działo się to z okazji 30-lecia obchodów pińczowskiego harcerstwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie