Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Wsi Kieleckiej dostało pieniądze na odrestaurowanie chorągwi z kościoła w Rogowie. Zobaczcie zdjęcia

Stanisław Wróbel
Stanisław Wróbel
Fot. Mariusz Łężniak
Muzeum Wsi Kieleckiej otrzymało dotację w wysokości 84 016 złotych na konserwację i odnowę pięciu chorągwi z wizerunkami świętych z Kościoła Szpitalnego z Rogowa w gminie Opatowiec w Parku Etnograficznym w Tokarni koło Chęcin.

Muzeum Wsi Kieleckiej z dofinansowaniem na odrestaurowanie chorągwi z kościoła w Rogowie

Wnioskowana kwota dotacji to 129 256 złotych. Na konserwację i restaurację pięciu chorągwi z wizerunkami świętych z Kościoła Szpitalnego z Rogowa w gminie Opatowiec, które znajdują się w Parku Etnograficznym w Tokarni koło Chęcin w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Wspieranie działań muzealnych 2022” Muzeum Wsi Kieleckiej otrzymało dotację w wysokości 84 016 złotych.

– Chorągwie z wizerunkami świętych były wykorzystywane podczas obrzędów mszalnych. Mają dużą wartość artystyczną, są cennymi eksponatami, pochodzą z połowy XIX wieku. Projekt jest kontynuacją poprzednich prac konserwatorskich prowadzonych w kościele. Chorągwie są w bardzo złym stanie, dzięki dofinansowaniu uda nam się je ocalić od całkowitej degradacji – mówi doktor Wioletta Brzezińska, kierownik Działu Konserwacji Zbiorów Muzealnych w Muzeum Wsi Kieleckiej.

Kościół drewniany z Rogowa nad Wisłą, w gminie Opatowiec w powiecie kazimierskim jest darem Kurii Diecezjalnej w Kielcach. Do skansenu został przeniesiony w 1996 roku. Od 2013 roku Muzeum systematycznie aplikuje o dofinasowanie w ramach programów Ministra Kultury i Dziedzictwa na jego konserwację. Do tej pory, dzięki pieniądzom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego udało się odrestaurować: ołtarz główny, ołtarze boczne oraz unikatowe rzeźby i tabernakulum.

Kościół szpitalny pod wezwaniem Matki Bożej Pocieszenia powstał w Rogowie nad Wisłą w 1763 roku z fundacji Michała Wodzickiego, dziedzica Rogowa, podkanclerzego wielkiego koronnego oraz biskupa przemyskiego.

Ściany świątyni wzniesiono w konstrukcji zrębowej, z drewna modrzewiowego na dębowych podwalinach. Dach krokwiowo-płatwiowy pokrywa gont (krokwie to elementy skośne konstrukcji dachu, płatwie – belki poziome oparte na ścianach szczytowych). Wyposażenie w stylu rokoko pochodzi głównie z XVIII wieku. Belkę, na której znajduje się napis fundacyjny z datą, wykonano z jednego kawałka modrzewiowego drewna. W części centralnej wisi na niej barokowy krzyż z postacią Chrystusa. Uwagę przykuwają też bogato zdobiona ambona oraz oryginalne rokokowe ołtarze boczne. W lewym znajdował się niegdyś olejny wizerunek św. Jana Nepomucena (skradziony przed przeniesieniem kościoła), w prawym zaś obraz przedstawiający scenę Ukrzyżowania. W ołtarzu głównym zawieszono przedstawienie Madonny z Dzieciątkiem pochodzące z II połowy XVIII. Według opracowań omawiających sanktuaria na Kielecczyźnie, obraz ten uznawano za cudowny. W wieku XVIII zasłaniano go zasuwą z wizerunkiem świętego Mikołaja. Przy wejściu na chór ustawiono cenny malowany konfesjonał. Na uwagę zasługują bogate polichromie reprezentatywne dla małopolskiego baroku, z silnymi akcentami ludowymi. Strop nawy zdobi malowidło przedstawiające walkę Michała Archanioła z szatanem, w prezbiterium przedstawiono scenę koronacji Najświętszej Marii Panny. Malatury kościoła z Rogowa odrestaurowane zostały w 1864 roku, podczas remontu świątyni, przez malarza z Wiślicy, Rudolfa Marusieńskiego – który przez lata uchodził za ich autora. W skansenie kościół pełni swoje pierwotne funkcje – jest wciąż czynnym obiektem sakralnym, regularnie odprawiane są tu msze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie