Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na dożynki prezydenckie w Spale pojedzie wieniec z Kostomłotów

Marzena Kądziela
Zwycięski wieniec z autorką Józefą Bucką (z prawej strony wieńca) oraz Zespołem Pieśni i Tańca Morawica.
Zwycięski wieniec z autorką Józefą Bucką (z prawej strony wieńca) oraz Zespołem Pieśni i Tańca Morawica. Marzena Kądziela
Dzieło Józefy Buckiej z Kostomłotów będzie reprezentowało województwo świętokrzyskie na Dożynkach Prezydenckich w Spale. Wieniec z powiatu kieleckiego wygrał w niedzielę konkurs podczas Dożynek Wojewódzkich w Końskich.

Na Dożynki Wojewódzkie do Końskich przywieziono 12 wieńców reprezentujących powiaty: buski, jędrzejowski, kazimierski, kielecki, konecki, opatowski, ostrowiecki, pińczowski, sandomierski, staszowski, starachowicki, włoszczowski. Wieńce zostały poświęcone przez proboszcza parafii św. Mikołaja w Końskich księdza kanonika Andrzeja Zaparta. Podziwiali je nie tylko goście dożynkowi, ale także specjalna komisja konkursowa, na której czele stanęła Nina Skotnicka etnolog z Muzeum Narodowego w Kielcach. Członkowie jury oceniali zgodność z tradycją wyplatane wieńce, materiały, z jakich zostały wykonane, estetykę. Ostatecznie za najpiękniejszy uznano wieniec dożynkowy wykonany przez Józefę Bucką z Kostomłotów II w gminie Miedziana Góra w powiecie kieleckim. I to on będzie reprezentował ziemię świętokrzyską na Dożynkach Prezydenckich, które odbędą się w najbliższą niedzielę w Spale.

Dzieło wychodzące z pracowni pani Józefy nie jest pierwszym nagrodzonym. Przypomnijmy, że na Dożynkach Prezydenckich w roku 2014 jej wieniec został uznany za najpiękniejszy w Polsce!

Wyplatanie wieńców to największe hobby mieszkanki Kostomłotów. Zajęła się nim, gdy przeszła na emeryturę. Przygotowania do pracy rozpoczyna już… wiosną. – Rośliny, które będę wykorzystywać w pracy, sama sieję, potem je doglądam i zbieram – mówi pani Józefa. – Samo wyplatanie zajmuje mi około sześciu tygodni. Mąż Ireneusz pomaga mi jedynie w przygotowaniu stelaża. Resztę robię sama od projektu do wykończenia. Podstawą są cztery zboża: pszenica, żyto, jęczmień i owies. Dodaję też świeże i suszone kwiaty. Nie używam kleju, wszystko zaplatam i wiążę. Co roku realizuję inny pomysł.

Mieszkanka Kostomłotów II lubi robić także pająki z materiału czy bibułkowe kwiaty.
Tradycyjnego ośpiewania zwycięskiego wieńca dokonał Zespół Pieśni i Tańca z Morawicy, a w delegacji wieńcowej znaleźli się: Michał Godowski starosta powiatu kieleckiego, Józef Szczepańczyk i Bogdan Gierada – członkowie zarządu powiatu, Zdzisław Wrzałka wójt gminy Miedziana Góra i Magdalena Kędzierska naczelnik Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska oraz radny wojewódzki Grzegorz Gałuszka.

Drugie miejsce w konkursie zdobył wieniec z powiatu staszowskiego, trzecie z powiatu ostrowieckiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie