MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na ludowo. V Mirzecki Przegląd Zespołów Folklorystycznych

M.K.
Monika Nosowicz-Kaczorowska
W Małyszynie, w Strefie Active odbył się piąty przegląd zespołów wykonujących muzykę folklorystyczną.

Z roku na rok wykonawców podczas przeglądu jest więcej.

W 2013 roku, jesienią na scenie oddanej właśnie do użytku "Strefy Active - Małyszyn Górny dla Ciebie" prezentowały się zespoły w ugruntowanym stażem. Wystąpili wówczas członkowie zespołów "Kumosie" z Gadki, "Osinianki z Osin", ""Trębolanki" z Trębowca, "Jutrzenki z Ostrożanki, "Tychowian" z Tychowa Nowego oraz połączone siły dwóch zespołów z Tychowa Starego: "Gromady" i "Sąsiadów". Gościnnie wystąpiły panie z Jasieńca Dolnego, śpiewające w zespole "Jasieniczanki Dolne". Druga edycja przeglądu odbyła się w amfiteatrze w Mircu, następnie przegląd wrócił do Małyszyna, gdzie panuje bardziej kameralna atmosfera niż w amfiteatrze. Przydają się między innymi zaplecze kuchenne, altana grillowa, kamienny grill.

W sobotę 22 lipca na scenie zaprezentowały się wszystkie działające w gminie zespoły ludowe. Do tych z wieloletnim stażem dołączyły "Małyska Dolina", złożona z pań z Małyszyna, zespół Koła Gospodyń Wiejskich z Mirca oraz kapela "Fachmani". To najmłodsza grupa artystyczna w gminie. Panowie z Osin, grający na różnych instrumentach w sobotę dali swój pierwszy koncert. Egzamin zdali na "bardzo dobry", publiczność świetnie się bawiła podczas ich występu, a muzycy dostali duże brawa.

W sobotę w Małyszynie wystąpili też zaproszeni goście. W tym roku były to kapele "Marcinkowianie" z Marcinkowa w gminie Wąchock, "Echo Adamowa" z Adamowa i "Jarzębina" z Dziurowa w gminie Brody. Przedstawicielki organizatorów przeglądu: Agnieszka Idzik - Napiórkowska, przewodnicząca Rady Gminy w Mircu, Dorota Tomaszewska, dyrektor Biblioteki i Ośrodka Kultury Gminy Mirzec oraz Ewelina Rafalik, przewodnicząca Stowarzyszenia Kół Gospodyń Wiejskich Ziemi Mirzeckiej wręczyły przedstawicielom wszystkich grup ludowych pamiątkowe statuetki oraz drobne upominki. Statuetkę odebrał też Piotr Gąsowski, który od dobrych kilku lat jest instruktorem muzycznym zespołów, zajmuje się też akompaniamentem, bo nie wszystkie zespoły mają własne kapele.
Dla zebranych licznie przedstawicieli zespołów oraz słuchaczy wystąpił zespół Szmelc Paka ze Starachowickiego Centrum Kultury. Organizatorzy przygotowali jeszcze jedną niespodziankę - poczęstunek dla wszystkich uczestników imprezy. Pieniądze przekazało Stowarzyszenie Kół Gospodyń Wiejskich Ziemi Mirzeckiej, a przekąski przygotowały panie ze Świetlicy Środowiskowej Active, członkowie Rady Sołeckiej i Rady Rodziców ze Szkoły Podstawowej w Małyszynie. Można było popróbować młodej gotowanej kapusty, kiełbasek i kaszanki z grilla, ciast oraz chleba ze smalcem. Gospodyń Wiejskich Ziemi Mirzeckiej.

W przygotowanie imprezy zaangażowani byli członkowie Stowarzyszenia Kół Gospodyń Wiejskich Ziemi Mirzeckiej, Biblioteki i Ośrodka Kultury Gminy Mirzec, Świetlicy Sołeckiej "Aktiv", Rada Sołecka Sołectwa Małyszyn, radni, sołtysi.

ZOBACZ TAKŻE:
Mieszkańcy Makoszyna walczą o poszerzenie drogi

(Źródło:echodnia.eu)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie