Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na obwodnicy Opatowa powstają mosty, wiadukty i estakady. Zobacz jak wyglądają prace

Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
Wideo
od 16 lat
Roboty na obwodnicy Opatowa idą pełna parą. Największe zmiany można zobaczyć przy obiektach mostowych, których ma być 14. Zobaczcie co dzieje się na placu budowy.

Na obwodnicy Opatowa powstają mosty, estakady i wiadukty

Roboty przy obiektach mostowych na rozpoczętej w tym roku budowie obwodnicy Opatowa wchodzą w nową fazę. Niebawem rozpocznie się montaż elementów nośnych na pierwszych wiaduktach. Kontynuowane są także roboty ziemne w nowym śladzie przyszłej drogi krajowej numer 9 i S74.

Zobaczcie galerię zdjęć z budowy obwodnicy Opatowa

Około 11-kilometrowa obwodnica Opatowa w ciągu krajowej numer 9 i S74 to inwestycja realizowana od 2021 roku w systemie projektuj i buduj. Roboty w terenie rozpoczęły się w marcu 2023 roku. Do tej pory wykonawca wykonał w całości drogi technologiczne w śladzie przyszłych dróg dojazdowych, co umożliwia sprawne prowadzenie robót na budowanym odcinku.

Ciąg główny trasy został odhumusowany czyli oczyszczony z wierzchniej warstwy gleby w około 90 procentach. Takie roboty ziemne jak wykopy i nasypy wykonane zostały w ponad 40 procentach. Zakończyła się zasadnicza wycinka drzew, prace rozbiórkowe i przebudowa sieci.

- Kontynuowana jest budowa kanalizacji deszczowej, kanału technologicznego i infrastruktury oświetlenia drogowego. Ruszyły roboty melioracyjne i prace przy zbiornikach retencyjnych. Wykonawca planuje w tym roku ułożenie odcinków próbnych podbudowy zasadniczej czyli pierwszej warstwy bitumicznej pod kątem przeprowadzenia badań laboratoryjnych

– wyjaśnia Małgorzata Pawelec – Buras rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Kielcach.

Zobaczcie galerię zdjęć z budowy obwodnicy Opatowa

Drogowcy informują, że kontynuowane są roboty przy budowie 14 obiektów mostowych i 6 przepustach ekologicznych. Trwają prace ciesielskie, zbrojarskie i betoniarskie w obrębie podpór czyli pionowych elementów konstrukcji estakad, mostów i wiaduktów. W ciągu najbliższego miesiąca planowany jest montaż pierwszych elementów ustrojów nośnych czyli belek poziomych. Montowanie belek przewidziane jest w pierwszej kolejności na kładce dla pieszych nad drogą krajową numer 9 oraz wiaduktach w Tomaszowie nad krajową „dziewiątką” i w Jurkowicach nad S74.

Obwodnica Opatowa to bardzo wyczekiwana inwestycja przez mieszkańców. Przez miasto przebiegają dwie ważne trasy krajowej o bardzo dużym natężeniu ruchu: Sulejów - Kielce – Kraśnik oraz Radom – Ostrowiec Świętokrzyski -Rzeszów. Przez miasto obie te trasy biegną jednym śladem, wąską ulicą, między ciasną zabudową, co sprawia, że w godzinach szczytu Opatów jest zakorkowany. W ciągu doby przez miasto przejeżdża kilkanaście tysięcy pojazdów. Obwodnica Opatowa uwolni miasto od ruchu tranzytowego, zatorów i spalin, poprawi jakość życia mieszkańców oraz bezpieczeństwo i komfort podróżujących tranzytem.

Nowoczesna obwodnica Opatowa

Inwestycja zakłada budowę, odcinka dwujezdniowej drogi o długości 5,1 kilometrów i odcinka dwujezdniowej drogi ekspresowej o długości 6,5 kilometra. Obwodnica biec będzie po południowo-zachodniej stronie Opatowa. Nowa droga przebiegać będzie przez gminy Opatów, Lipnik i Sadowie. Na skrzyżowaniu obecnej drogi krajowej 74 z nowym przebiegiem drogi krajowej 9, a także na włączeniu przyszłej S74 do istniejącej drogi krajowej 9  planowane są bezkolizyjne ronda. W ramach inwestycji powstaną obiekty inżynierskie. Będą to między innymi cztery estakady i dwa mosty z funkcją przejść dla zwierząt, sześć wiaduktów, kładka dla pieszych, przepusty ekologiczne. Planowane jest wykonanie dróg dojazdowych, urządzeń ochrony środowiska, w tym ekranów akustycznych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego.  W ramach obwodnicy Opatowa planowane są dwa węzły drogowe. Pierwszy na skrzyżowaniu istniejącej drogi krajowej 9 z jej przyszłym przebiegiem i z planowanym tak zwanym łącznikiem północnym do drogi krajowej 74. Drugi węzeł powstanie w Marcinkowicach, na skrzyżowaniu planowanej drogi ekspresowej S74 z projektowaną drogą krajową 9, zapewniający skomunikowanie z drogą wojewódzką nr 757 do Staszowa.  Koszt robót to około 403 miliony 700 tysięcy złotych.

Łącznik będzie uzupełnieniem obwodnicy

Uzupełnieniem obwodnicy Opatowa będzie trzykilometrowy jednojezdniowy łącznik w ciągu drogi krajowej 74 poprowadzony na północ od miasta. Dzięki budowie łącznika, kierowcy podróżujący na trasach Kielce - Lublin oraz Radom - Ostrowiec Świętokrzyski - Annopol - Kraśnik, nie będą musieli wjeżdżać do miasta.  Inwestycja połączy węzeł na drodze krajowej 9, planowany w ramach obwodnicy Opatowa, z  drogą w okolicy Adamowa. W ramach prac powstaną obiekty inżynierskie zlokalizowane na trzech skrzyżowaniach z drogami powiatowymi. Zadanie zakłada również budowę dróg dojazdowych dla skomunikowania przyległych terenów. Na łącznik będzie można wjechać poprzez dwa ronda. Koszt inwestycji to 57 i pół miliona złotych.  Aktualnie na budowie łącznika kontynuowane są roboty ziemne. Trwa także budowa trzech wiaduktów na skrzyżowaniach z drogami lokalnymi.

Zobaczcie galerię zdjęć z budowy obwodnicy Opatowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie