Nasza Loteria

Na „Pękowcu” oddano hołd partyzantom Armii Krajowej i zaprezentowano zrekonstruowany bunkier. Zobaczcie zdjęcia

Marek Piórecki
Marek Piórecki
Podczas uroczystości na "Pękowcu" zaprezentowany został zrekonstruowany bunkier żołnierzy Armii Krajowej. Więcej na następnych zdjęciach >>>
Podczas uroczystości na "Pękowcu" zaprezentowany został zrekonstruowany bunkier żołnierzy Armii Krajowej. Więcej na następnych zdjęciach >>>Starostwo Powiatowe we Włoszczowie
W sobotę, 30 września 2023 roku, na „Pękowcu” – w miejscu obozu i bunkrów oddziału partyzanckiego Armii Krajowej (w latach 1943 – 1945) odbyła się uroczystość patriotyczna zorganizowana przez Starostwo Powiatowe we Włoszczowie, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło we Włoszczowie oraz Nadleśnictwo Włoszczowa.

Jak co roku, pamięć żołnierzy Armii Krajowej w tym miejscu uczcili mieszkańcy powiatu włoszczowskiego, poczty sztandarowe, kombatanci, przedstawiciele organizacji kombatanckich i patriotycznych, harcerze oraz zaproszeni goście.

W tym roku uroczystość po raz pierwszy odbyła się w zupełnie nowym otoczeniu miejsca pamięci przy zrewitalizowanym, odnowionym pomniku oraz zrekonstruowanym bunkrze w którym w 1945 roku przebywał generał Leopold Okulicki „Niedźwiadek”.

Wydarzenie rozpoczęła uroczysta msza święta polowa w intencji poległych oraz zmarłych żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych i Batalionów Chłopskich. Liturgię Mszy Świętej poprowadzili Dziekan Dekanatu Koniecpolskiego – ksiądz Andrzej Kaleta oraz Dziekan Dekanatu Włoszczowskiego – ksiądz prałat Zygmunt Pawlik.

Po mszy zgromadzeni wysłuchali krótkiego koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu artysty z Włoszczowy Artura Frączka. a także pięknego wiersza „Modlitwa AK-owców ziemi włoszczowskiej” autorstwa świętej pamięci kapitana Leona Staroszczyka. Modlitwę do Boga w intencji wszystkich partyzantów wznieśli harcerze ze Szkoły Podstawowej imienia Armii Krajowej w Olesznie.

W dalszej części uroczystości poszczególne delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem, po czym odbyła się ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych w postaci Medali „Pro Patria” i „Pro Bono Poloniae”.

Aktu wręczenia dokonała Anna Krakowiak z Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Medalem „Pro Patria” uhonorowani zostali:

  • Andrzej Kowalczyk,
  • Małgorzata Marcinkowska,
  • Jerzy Kapelusz,
  • Krzysztof Jadczyk,
  • Jacek Lesiak.

Medal „Pro Bono Poloniae” otrzymał Jan Mazur.

Medale te otrzymują osoby szczególnie zasłużone w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny.

Uroczystość poprowadził nauczyciel historii ze Szkoły Podstawowej w Olesznie Ryszard Kowalczyk.

Zobaczcie zdjęcia z wydarzenia na "Pękowcu"

Na zakończenie organizatorzy zaprezentowali efekt prac rewitalizacyjnych w miejscu pamięci i na uroczysku Pękowiec, gdzie zlokalizowany był obóz partyzancki żołnierzy Armii Krajowej grupy Mieczysława Tarchalskiego. W jednym z bunkrów na „Pękowcu”, 6 stycznia 1945 roku przebywał wraz ze sztabem Komendy Głównej Armii Krajowej generał Leopold Okulicki, pseudonim „Niedźwiadek”. Ten właśnie leśny bunkier został zrekonstruowany, a wokół powstała baza edukacyjna w postaci oznaczeń i tablic edukacyjnych.

W wyniku realizacji zadania zrekonstruowano kompletny bunkier partyzantów AK słynnego oddziału "Marcina". Oznaczono drogę do kompleksu tablicami kierunkowymi, umieszczono też tablice edukacyjno - informacyjne opisujące historię miejsca i jego znaczenie (treść tablic uzgodniono z Instytutem Pamięci Narodowej). Wymieniono istniejące stare drewniane tabliczki informacyjne oraz wymieniono wolnostojącą tablicę informacyjno - pamiątkową przy obelisku upamiętniającym generała Okulickiego i żołnierzy AK - Obwodu Włoszczowa. Dodatkowo wokół pamiątkowego obelisku usunięto chwasty i samosiewy leśne, utwardzono płytami z geokraty i wysypano żwirem powierzchnię przy pomniku, ustawiono maszt na flagę i ławki (z miejscem na ognisko).

Powiat Włoszczowski zabiegał i uzyskał z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dofinansowanie na wykonanie tego zadania. W efekcie Ministerstwo przekazało na zadanie dotację w wysokości 101.000 złotych. Finansowo projekt wsparła również gmina Koniecpol przekazując 10.000 złotych, a pozostałą część wymaganego wkładu własnego w wysokości 16.000 złotych wyasygnował Powiat Włoszczowski. Ważnym partnerem tego zadania było, również Nadleśnictwo Włoszczowa, które wyraziło zgodę na realizację prac i udostępniło teren inwestorowi włączając się w niezbędne prace przygotowawcze do inwestycji. Nieoceniona była również współpraca Powiatu ze Stowarzyszeniem „Pękowiec” przy opracowaniach danych archiwalnych dotyczących rekonstrukcji budowli oraz Panem Rafałem Żelichowskim Członkiem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Koło we Włoszczowie, który również od początku brał udział w pracach przy tym ważnym przedsięwzięciu.

Zwiedzający kompleks byli pod niewątpliwym wrażeniem tego miejsca.

Organizatorzy dziękują wszystkim pocztom sztandarowym i delegacjom oraz przybyłym gościom i mieszkańcom powiatu obecnym na uroczystości, a także organizacjom, służbom i osobom prywatnym, które włączyły się w organizację uroczystości.

Zobaczcie zdjęcia z wydarzenia na "Pękowcu"

od 16 lat
Wideo

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie