Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na „Pękowcu” oddano hołd partyzantom Armii Krajowej i zaprezentowano zrekonstruowany bunkier. Zobaczcie zdjęcia

Marek Piórecki
Marek Piórecki
Podczas uroczystości na "Pękowcu" zaprezentowany został zrekonstruowany bunkier żołnierzy Armii Krajowej. Więcej na następnych zdjęciach >>>
Podczas uroczystości na "Pękowcu" zaprezentowany został zrekonstruowany bunkier żołnierzy Armii Krajowej. Więcej na następnych zdjęciach >>>Starostwo Powiatowe we Włoszczowie
W sobotę, 30 września 2023 roku, na „Pękowcu” – w miejscu obozu i bunkrów oddziału partyzanckiego Armii Krajowej (w latach 1943 – 1945) odbyła się uroczystość patriotyczna zorganizowana przez Starostwo Powiatowe we Włoszczowie, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło we Włoszczowie oraz Nadleśnictwo Włoszczowa.

Jak co roku, pamięć żołnierzy Armii Krajowej w tym miejscu uczcili mieszkańcy powiatu włoszczowskiego, poczty sztandarowe, kombatanci, przedstawiciele organizacji kombatanckich i patriotycznych, harcerze oraz zaproszeni goście.

W tym roku uroczystość po raz pierwszy odbyła się w zupełnie nowym otoczeniu miejsca pamięci przy zrewitalizowanym, odnowionym pomniku oraz zrekonstruowanym bunkrze w którym w 1945 roku przebywał generał Leopold Okulicki „Niedźwiadek”.

Wydarzenie rozpoczęła uroczysta msza święta polowa w intencji poległych oraz zmarłych żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych i Batalionów Chłopskich. Liturgię Mszy Świętej poprowadzili Dziekan Dekanatu Koniecpolskiego – ksiądz Andrzej Kaleta oraz Dziekan Dekanatu Włoszczowskiego – ksiądz prałat Zygmunt Pawlik.

Po mszy zgromadzeni wysłuchali krótkiego koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu artysty z Włoszczowy Artura Frączka. a także pięknego wiersza „Modlitwa AK-owców ziemi włoszczowskiej” autorstwa świętej pamięci kapitana Leona Staroszczyka. Modlitwę do Boga w intencji wszystkich partyzantów wznieśli harcerze ze Szkoły Podstawowej imienia Armii Krajowej w Olesznie.

W dalszej części uroczystości poszczególne delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem, po czym odbyła się ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych w postaci Medali „Pro Patria” i „Pro Bono Poloniae”.

Aktu wręczenia dokonała Anna Krakowiak z Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Medalem „Pro Patria” uhonorowani zostali:

  • Andrzej Kowalczyk,
  • Małgorzata Marcinkowska,
  • Jerzy Kapelusz,
  • Krzysztof Jadczyk,
  • Jacek Lesiak.

Medal „Pro Bono Poloniae” otrzymał Jan Mazur.

Medale te otrzymują osoby szczególnie zasłużone w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny.

Uroczystość poprowadził nauczyciel historii ze Szkoły Podstawowej w Olesznie Ryszard Kowalczyk.

Zobaczcie zdjęcia z wydarzenia na "Pękowcu"

Na zakończenie organizatorzy zaprezentowali efekt prac rewitalizacyjnych w miejscu pamięci i na uroczysku Pękowiec, gdzie zlokalizowany był obóz partyzancki żołnierzy Armii Krajowej grupy Mieczysława Tarchalskiego. W jednym z bunkrów na „Pękowcu”, 6 stycznia 1945 roku przebywał wraz ze sztabem Komendy Głównej Armii Krajowej generał Leopold Okulicki, pseudonim „Niedźwiadek”. Ten właśnie leśny bunkier został zrekonstruowany, a wokół powstała baza edukacyjna w postaci oznaczeń i tablic edukacyjnych.

W wyniku realizacji zadania zrekonstruowano kompletny bunkier partyzantów AK słynnego oddziału "Marcina". Oznaczono drogę do kompleksu tablicami kierunkowymi, umieszczono też tablice edukacyjno - informacyjne opisujące historię miejsca i jego znaczenie (treść tablic uzgodniono z Instytutem Pamięci Narodowej). Wymieniono istniejące stare drewniane tabliczki informacyjne oraz wymieniono wolnostojącą tablicę informacyjno - pamiątkową przy obelisku upamiętniającym generała Okulickiego i żołnierzy AK - Obwodu Włoszczowa. Dodatkowo wokół pamiątkowego obelisku usunięto chwasty i samosiewy leśne, utwardzono płytami z geokraty i wysypano żwirem powierzchnię przy pomniku, ustawiono maszt na flagę i ławki (z miejscem na ognisko).

Powiat Włoszczowski zabiegał i uzyskał z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dofinansowanie na wykonanie tego zadania. W efekcie Ministerstwo przekazało na zadanie dotację w wysokości 101.000 złotych. Finansowo projekt wsparła również gmina Koniecpol przekazując 10.000 złotych, a pozostałą część wymaganego wkładu własnego w wysokości 16.000 złotych wyasygnował Powiat Włoszczowski. Ważnym partnerem tego zadania było, również Nadleśnictwo Włoszczowa, które wyraziło zgodę na realizację prac i udostępniło teren inwestorowi włączając się w niezbędne prace przygotowawcze do inwestycji. Nieoceniona była również współpraca Powiatu ze Stowarzyszeniem „Pękowiec” przy opracowaniach danych archiwalnych dotyczących rekonstrukcji budowli oraz Panem Rafałem Żelichowskim Członkiem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Koło we Włoszczowie, który również od początku brał udział w pracach przy tym ważnym przedsięwzięciu.

Zwiedzający kompleks byli pod niewątpliwym wrażeniem tego miejsca.

Organizatorzy dziękują wszystkim pocztom sztandarowym i delegacjom oraz przybyłym gościom i mieszkańcom powiatu obecnym na uroczystości, a także organizacjom, służbom i osobom prywatnym, które włączyły się w organizację uroczystości.

Zobaczcie zdjęcia z wydarzenia na "Pękowcu"

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie