MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na pomniku "Harcerzom poległym za Ojczyznę" na Skwerze Szarych Szeregów w Kielcach widniejący na nim orzeł doczekał się korony

OPRAC.:
Tomasz Trepka
Tomasz Trepka
Rzeźba korony została wmurowana nad wizerunkiem orła na pomniku "Harcerzom poległym za Ojczyznę" na Skwerze Szarych Szeregów w Kielcach.
Rzeźba korony została wmurowana nad wizerunkiem orła na pomniku "Harcerzom poległym za Ojczyznę" na Skwerze Szarych Szeregów w Kielcach. IPN Kielce
Rzeźba korony została wmurowana nad wizerunkiem orła na pomniku "Harcerzom poległym za Ojczyznę" na Skwerze Szarych Szeregów w Kielcach.

Choć próby udekorowania orła koroną pojawiały się od 1989 roku, to jednak dopiero inicjatywa wmurowania korony z jaką w ostatnim czasie wystąpiło Stowarzyszenie "Kieleccy Patrioci" doczekała się realizacji.

Ostateczną opinię wydał Instytut Pamięci Narodowej, który stwierdził, że należy rzeźbę w sposób przemyślany i godny uzupełnić o symbolikę, której władze komunistyczne nie dopuszczały w okresie PRL. Dzięki porozumieniu IPN z władzami Kielc postulat "Kieleckich Patriotów" udało się zrealizować. Przygotowano solidnie wykonaną z odlewu koronę.

Propozycje krakowskiego Oddziału IPN spotkały się z pełnym zrozumieniem władz miasta [Kielc]. Podpisano stosowne porozumienia, które umożliwiły wykonanie projektu korony wkomponowanej w stylistykę dotychczasowego wizerunku orła. Jej autorem był – na polecenie IPN – rzeźbiarz Wojciech Batko. Został wykonany odlew korony z brązu. Odpowiednio zabezpieczona korona została przewieziona do Kielc i zamontowana na pomniku.

- poinformowała Delegatura IPN w Kielcach.

Historia pomnika "Harcerzom poległym za Ojczyznę" w Kielcach

Kielecki pomnik „HARCERZOM POLEGŁYM ZA OJCZYZNĘ” powstał ze składek harcerskich. Budowa takiego obiektu była efektem poszerzenia zakresu debaty historycznej w okresie „Solidarności”, dopuszczanej przez władze komunistyczne w obiegu oficjalnym. Wymuszone przez społeczeństwo treści odnoszące się do prawdy historycznej, znalazły wówczas odzwierciedlenie w różnych decyzjach w sprawie upamiętnień i odznaczeń. I mimo że pomnik został finalnie odsłonięty już w stanie wojennym (15 listopada 1982 r.), to był wolny od jakichkolwiek treści związanych z propagandą komunistyczną. Natomiast ze względów oczywistych komuniści nie pozwolili na umieszczenie orła w koronie.

Kielecka Delegatura IPN podkreślała, że choć ceremonia miała charakter oficjalny, to aktu odsłonięcia pomnika dokonały osoby cieszące się szacunkiem w środowiskach niepodległościowych. Był wśród nich:

  • Józef Dobski – znany wówczas w środowisku harcerskim jako były żołnierz ZWZ-AK, w „Szarych Szeregach” komendant okręgu kielecko-radomskiego, który również po wojnie brał udział w przygotowaniach do rozbicia więzienia UB w Kielcach
  • Maria Jezierska – w czasie okupacji harcerka „Szarych Szeregów”, żołnierz AK, po wojnie aresztowana „za wrogość do władzy ludowej”
  • Bohdan Zalewski – żyjący jeszcze jeden z założycieli harcerstwa kieleckiego w latach 1912-1914
  • Stefania Sokalska – matka trzech harcerzy zamordowanych w KL Auschwitz

Umieszczony na pomniku potężnych rozmiarów orzeł nie był powtórzeniem godła PRL, tylko artystycznie przetworzoną rzeźbą – luźno nawiązującą do wizerunków heraldycznych. Oprócz orła zostały na pomniku umieszczone tylko i wyłącznie symbole harcerstwa: lilijka i Krzyż Harcerski

- informował IPN w Kielcach.

Źródło: Delegatura IPN w Kielcach, Stowarzyszenie "Kieleccy Patrioci"

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie