Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na siarkowej "Barbórce" o planach na przyszłość. Dziś Skarb Państwa, a za rok?

/MJR/
Nowy rok może przynieść w Siarkopolu wiele zmian, nie tylko pod względem dalszych inwestycji, o których mówił Marian Kosowicz, prezes firmy. Czy z nowym właścicielem siarkowcom będzie "po drodze”?.
Nowy rok może przynieść w Siarkopolu wiele zmian, nie tylko pod względem dalszych inwestycji, o których mówił Marian Kosowicz, prezes firmy. Czy z nowym właścicielem siarkowcom będzie "po drodze”?. Marcin Jarosz
Na dorocznym święcie górnicy z Grzybowskiego Siarkopolu otrzymali wiele gratulacji oraz życzenia, aby z nowym właścicielem było im "po drodze".

Początek grudnia to dla pracowników Grzybowskiego Siarkopolu czas na tradycyjną "Barbórkę". Dla regionu, który od dziesięcioleci związany jest z przemysłem siarkowym to jedno z najważniejszych świąt. Tym bardziej, że być albo nie być Siarkopolu to być albo nie być kilku tysięcy osób, mieszkających w regionie.

Tegoroczne święto to najprawdopodobniej ostatnie, pod zarządem Skarbu Państwa. Spółka jest w trakcie prywatyzacji i w przyszłym roku powinna zmienić swojego właściciela. Dlatego w tym roku oprócz gratulacji były też i życzenia, aby z nowym właścicielem było górnikom "po drodze".

Barbórkowe uroczystości podzielono na dwie części. W dzień święta patronki siarkowcy zgromadzili się w kościele świętej Barbary w Staszowie, gdzie pod przewodnictwem biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza odprawiono mszę świętą w intencji górników.

Biesiada odbyła się w miniony piątek w restauracji Lord w Staszowie. W swoim przemówieniu Marian Kosowicz - dyrektor generalny wskazywał na duże inwestycje jakie poczyniono w ostatnich latach oraz na zmiany jakie są przed Siarkopolem. Wskazywał przede wszystkim na inwestycje, które w przyszłym roku mają zostać zrealizowane. Wśród najważniejszych jest uruchomienie kolejnych złóż siarki, które mają zabezpieczyć funkcjonowanie kopalni w Osieku, czy rozbudowa bazy przeładunkowej i budowa nowej instalacji do granulacji siarki na terenie kopalni w Osieku.

Nie udało się uniknąć problemów dnia dzisiejszego. Chodzi o duże kłopoty ze sprzedażą dwusiarczku węgla, który w Siarkopolu jest wytwarzany od końca lat 70-tych. - Nie docierają do nas dobre informacje. Rynek dwusiarczku węgla na świecie i w europie ciągle się kurczy. Zamykane są kolejne zakłady. My również prowadzimy gruntowną analizę zasadności dalszej produkcji tego surowca - mówił Marian Kosowicz.

Finałem spotkania było odznaczenie zasłużonych górników oraz ludzi, którzy sprzyjają firmie. Honory otrzymało w sumie kilkadziesiąt osób. Po części oficjalnej rozpoczęła się piwna biesiada z kabaretem "Koń Polski".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie