Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Na stos rzuciliśmy nasz życia los” O książce poświęconej walkom o niepodległość Polski mówiono w Kielcach

Tomasz Trepka
Tomasz Trepka
W dyskusji poświęconej publikacji „Na stos rzuciliśmy nasz życia los” wzięli udział profesor Stanisław Wiech (w środku) oraz profesor Adam Massalski (z prawej). Spotkanie poprowadził doktor Michał Zawisza (z lewej).
W dyskusji poświęconej publikacji „Na stos rzuciliśmy nasz życia los” wzięli udział profesor Stanisław Wiech (w środku) oraz profesor Adam Massalski (z prawej). Spotkanie poprowadził doktor Michał Zawisza (z lewej). IPN Kielce
W środę 22 listopada 2023 roku w Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej „Przystanek Historia” w Kielcach odbyło się spotkanie poświęcone książce „Na stos rzuciliśmy nasz życia los” - W rocznicę odzyskania niepodległości.

Tematyka dziewiętnastowiecznej niewoli narodowej oraz walki o niepodległą Polskę wciąż budzą zainteresowanie historyków. Setna rocznica odzyskania niepodległości i konferencja naukowa w Kielcach w dniach 8–9 listopada 2018 r. stały się okazją do spotkania badaczy z całego kraju. Pokłosiem konferencji jest publikacja pod redakcją profesora Stanisława Wiecha i doktora Michała Zawiszy złożona z czternastu artykułów uznanych badaczy, omawiających takie zagadnienia jak specyfika dziejów Polski w XIX w., koncepcje odbudowy i dyskusje nad kształtem niepodległego państwa, różne formy aktywności na rzecz społeczeństwa i odzyskania suwerenności, problematyka świadomości społecznej ludności wiejskiej czy opieki nad inwalidami wojennymi w okresie II RP.

Sądzę, że prezentowana publikacja znajdzie uznanie wśród zawodowych historyków i będzie dla nich wsparciem w prowadzonych przez nich badaniach nad różną tematyką. Ponadto, jestem przekonany, że ta książka będzie również świetną lekturą dla amatorów, pasjonatów historii, którzy chcą stale poszerzać swoją wiedzę na temat dziejów Polski w XIX i XX wieku – mówił dr Michał Zawisza wprowadzając publiczność w tematykę spotkania

- mówił doktor Michał Zawisza z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

Profesor Stanisław Wiech z Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach przyznał, że publikacja jest interesująca.
- Składa się z kilkunastu artykułów osób z różnych ośrodków naukowych z całego kraju. Myślą przewodnią jest fakt odzyskania niepodległości oraz droga do niej wiodąca - powiedział.

W publikacji nie zabrakło wątków lokalnych. Znajdziemy w niej m.in. artykuł profesora Adama Massalskiego.

Mój artykuł dotyczy kielczan z II Brygady Legionów, którzy polegli w czasie I wojny światowej. Należy przypomnieć, że po wkroczeniu I Kompanii Kadrowej do Kielc i pobytu w tym mieście strzelców, a później legionistów, do szeregów armii polskiej zgłosiło się od 700 do 900 osób. Utworzono z nich batalion szkolny, czyli rekrucki, który następnie znalazł się w II pułku piechoty Legionów. Były to osoby młode i nieprzygotowane do walki. Stoczyli oni krwawe boje na terenie Karpat z wojskami rosyjskimi. Na podstawie spisów poległych udało się ustalić, że 17 kielczan zginęło w walkach

- mówił profesor Massalski.

Spotkanie dyskusyjne było wydarzeniem towarzyszącym tegorocznym obchodom Narodowego Święta Niepodległości.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie