MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nad zalewem w Sielpi stoi pomnik, który upamiętnia... powstanie Polskiej Partii Robotniczej. Co na to władze gminy?

Miłosz Skiba
Miłosz Skiba
Marek Kozerawski wskazuje na feralny napis na tablicy nad zalewem w Sielpi.
Marek Kozerawski wskazuje na feralny napis na tablicy nad zalewem w Sielpi.
Nad zalewem w Sielpi, najpopularniejszym miejscem letniego wypoczynku w województwie świętokrzyskim, turyści mogą znaleźć trudny obecnie dla znalezienia relikt przeszłości. Tuż przy głównym wejściu czeka na nich pomnik upamiętniający powstanie Polskiej Partii Robotniczej. Partii, która przez historyków uznawana jest obecnie za główne narzędzie budowy stalinowskiego aparatu władzy i terroru na terenach Państwa Polskiego.

Sprawę nagłośnił Marek Kozerawski, były konecki radny, sołtys Rogowa, a przede wszystkim regionalista, historyk amator, który znany jest ze swoich działań zmierzających do odkłamywania historii powojennej Polski.

Sielpia. Pomnik pamięci powstania Polskiej Partii Robotniczej

Kilka dni temu odwiedził prawdziwą chlubę gminy i całego powiatu koneckiego - zalew w Sielpi. I właśnie tam w oczy rzucił mu się pomnik, a raczej tablica ustawiona w 1962 roku upamiętniająca dwa kluczowe dla budowniczych monumentu wydarzenia.

Napis na tablicy brzmi:

DLA UCZCZENIA TYSIĄCLECIA PAŃSTWA POLSKIEGO XX ROCZNICY POWSTANIA P.P.R ROKU ZIEMI KIELECKIEJ
Z INICJATYWY POSŁÓW OKRĘGU KONECKIEGO WŁADZ WOJEWÓDZKICH I POWIATOWYCH PRZY WYDATNEJ POMOCY WOJSK OCHRONY POGRANICZA I MIEJSCOWEGO SPOŁECZEŃSTWA W MIEJSCU STASZICOWSKIEGO ZAKŁADU PRZEMYSŁOWEGO WYBYDOWANO MOST ZALEW I OŚRODEK TURYSTYCZNO-WYPOCZYNKOWY
SIELPIA W CZERWCU 1962 R. (pisownia oryginalna)

- Ktoś powinien się chyba zastanowić czy tuż przy głównym wejściu do jednego z najpopularniejszych letnich kurortów w kraju powinna stać taka tablica - mówi Marek Kozerawski i przypomina, że Polska Partia Robotnicza, która po wojnie przekształciła się Polską Zjednoczoną Partię Robotniczą, to stalinowska organizacja, która przez Instytut Pamięci Narodowej jest określana jako główne narzędzie budowy systemu stalinowskiego i sprawowania władzy na terenie Państwa Polskiego.

Marek Kozerawski zwraca uwagę na fakt, że władze Końskich w ciągu ostatnich lat wydało wiele milionów złotych na rewitalizację zalewu w Sielpi i jego toczenia. - A tu taka niemiła niespodzianka. Poinformowałem już władze gminy, podobnie zresztą jak kielecki oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Na razie jednak bez reakcji i odzewu z żadnej ze stron - informuje i zwraca uwagę jeszcze na bardzo zaniedbane otoczenie tablicy. - Butelki, puszki po piwie, śmieci. Jak widać wśród mieszkańców i turystów nie wzbudza to miejsce wielkiego szacunku - zauważa.

A jak na sytuację zapatrują się władze Końskich? - Rozpoznajemy temat, który wcześniej nam umknął - przyznaje Krzysztof Obratański, burmistrz Końskich i zapowiada, że zaraz po tym przekaże informację co dalej z tablicą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie