Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nadciaga kolejna fala mrozów. Jak chronić się przed zimnem?

Luiza BURAS-SOKÓŁ [email protected]
Na wychłodzenie szczególnie narażeni są ci, którzy w pracy większość czasu spędzają na zewnątrz. Pracownicy Wodociągów Kieleckich naprawiający awarię w poniedziałek dogrzewali się przy prowizorycznym piecu.
Na wychłodzenie szczególnie narażeni są ci, którzy w pracy większość czasu spędzają na zewnątrz. Pracownicy Wodociągów Kieleckich naprawiający awarię w poniedziałek dogrzewali się przy prowizorycznym piecu. Aleksander Piekarski
Synoptycy ostrzegają przed kolejną falą mrozów, która obejmie cały kraj jeszcze w tym tygodniu. Najlepiej oczywiście nie wyściubiać nosa za drzwi, ale na taki komfort niewielu może sobie pozwolić. Jak przetrwać trzaskające mrozy bez uszczerbku na zdrowiu?

Tutaj osoby bezdomne mogą szukać schronienia:

Przytulisko imienia Jana Pawła II, Kielce, ulica Sienna 5, telefon: 41-366-07-34; Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn imienia świętego Brata Alberta, Kielce, ulica Żeromskiego 36a, telefon: 41-361-44-85; Ogrzewalnia, Kielce, ulica Ogrodowa 3, telefon: 41-242-45-44; Dom dla Bezdomnych, Chałupki 24, gmina Morawica, telefon: 41-341-51-09; Noclegownia dla Bezdomnych Mężczyzn, Ostrowiec Świętokrzyski, ulica Zielona 12, telefon: 41-247-40-48; Noclegownia dla Bezdomnych, Skarżysko-Kamienna, ulica Wileńska 34, telefon: 41-253-27-09; Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn, Sandomierz, ulica Trześniowska 13, telefon: 15-644-55-85; Noclegownia dla Bezdomnych Mężczyzn, Starachowice, ulica Lipowa 1, telefon: 41-275-41-41; Noclegownia dla Bezdomnych, Busko-Zdrój, ulica Kościuszki 2a, telefon: 41-378-44-42; Dom dla Osób Bezdomnych i Najuboższych, Stąporków, ulica Niekłańska 12, telefon: 41-374-36-13; Schronisko dla Samotnych i Bezdomnych Kobiet i Mężczyzn, Wąworków 34, Opatów,

- Takie zjawiska nie są w naszym kraju niczym nadzwyczajnym, nie są też kataklizmem dla odpowiednio przygotowanego organizmu - podkreśla doktor Ryszard Misiak, internista. - Chyba nikomu nie trzeba przypominać, że ciepłe ubranie to podstawa. Ważne jest także byśmy wychodząc z domu pamiętali o wcześniejszym zjedzeniu śniadania. Najlepiej, by był to ciepły, kaloryczny posiłek, który dostarczy nam niezbędnej energii. Podobnie po powrocie do domu zjedzmy coś ciepłego, wypijmy rozgrzewający napój - radzi lekarz.

Zauważa również, że zwyczajowe powiedzenie mam i babć: oddychaj nosem, a nie ustami, ma uzasadnienie. - Nie jest dobrze, gdy szeroki strumień mroźnego powietrza dostanie się bezpośrednio do dróg oddechowych. Przy tak niskich temperaturach należy oddychać przez nos, bo ma on za zadanie ogrzać i nawilżyć powietrze - wyjaśnia doktor Misiak.

Mimo trzaskającego mrozu nie powinniśmy zaniedbywać aktywności fizycznej. - Wręcz przeciwnie, podczas takiej pogody ruch jest wskazany, bo pobudza krążenie i rozgrzewa ciało. Można nawet zwiększyć aktywność, bo siły mamy więcej niż podczas upałów i zwiększa się nasza wydolność - mówi instruktor fitness i rehabilitacji ruchowej Olga Chaińska. - Oczywiście lepiej nie ryzykować choroby i postawić na treningi w domu lub w klubie, ale jeśli ktoś jest przyzwyczajony, to i pół godziny na dworze nam nie zaszkodzi - zauważa specjalistka.

PLUSY MINUSOWYCH TEMPERATUR

Są i tacy, którzy cieszą się z nadejścia zimy z prawdziwego zdarzenia, bo dzięki temu czują się…zdrowsi. - Mróz chroni przecież od grypy i innych infekcji wirusowych. To podczas słoty, mimo że jest cieplej, łatwiej się przeziębić. Poza tym kąpiele na zewnątrz podczas mrozu są przyjemniejsze - twierdzi 77-letni Edward Dłużewski, prezes Świętokrzyskiego Klubu Morsów. W trakcie zimy co tydzień w różnych zbiornikach wodnych w województwie kąpie się wraz z pozostałymi członkami klubu i bardzo to sobie chwali. - To naturalna krioterapia, tylko trzeba zachować umiar - przekonuje i dodaje, że nawet, gdy nie kąpie się w lodowatej wodzie, naciera się śniegiem, by pobudzić krążenie. - Dzięki takim zabiegom ubyło mi dwadzieścia lat - śmieje się najstarszy mors w Świętokrzyskiem.

Styczniowe mrozy docenimy z pewnością wiosną i latem. - Dzięki nim wyginą szkodniki, gryzonie, owady, które dałyby nam się we znaki, gdy zrobi się cieplej - zauważa doktor Ryszard Misiak.

PAMIĘTAJ O INNYCH

Trzaskające mrozy to jednak również ogromne niebezpieczeństwo dla osób bezdomnych, które narażone są na zamarznięcie. Chronią się w altanach śmietnikowych czy domkach działkowych, ale nawet pobyt w tych miejscach może się dla nich źle skończyć. Jeśli więc zauważymy, że ktoś taki przebywa na dworze, należy skontaktować się z policją lub Strażą Miejską, które pomogą bezdomnemu trafić do noclegowni czy schroniska. Z kolei Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego uruchomiło bezpłatną infolinię 987, gdzie można uzyskać informacje o działających w regionie przytuliskach.

W tym trudnym czasie nie wolno nam zapominać o zwierzętach, które, choć w większości przystosowane są do takich warunków pogodowych, często nie są w stanie poradzić sobie same. - Tak niskie temperatury, jakie panują teraz dla zwierząt mogą być śmiertelne. Kotom możemy pomóc zostawiając uchylone okienka piwnic, dożywiając je regularnie, najlepiej wynosząc ciepłe pożywienie. Podobnie ulżymy psom. Może warto w porozumieniu z sąsiadami o dobrych sercach wpuścić bezdomnego psa na klatkę - sugeruje Anna Studzińska, prezes Kieleckiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Zauważa, że dobrym dla bezdomnych czworonogów rozwiązaniem są specjalne okienka z klapką. - Namawiamy spółdzielnie, by montowały je w piwnicach. Dzięki nim nie ucieka ciepło, ale zwierzęta mogą dostać się do środka - mówi Studzińska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie