Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nagroda dla firmy Celsium za nowatorską instalację odzysku ciepła odpadowego w Starachowicach [ZDJĘCIA]

Kazimierz Cuch
Dyplom odbiera Dagmara Nowak- Trochimiuk- prezes skarżyskiej firmy Celsium Serwis. W tle Grzegorz Reluga – prezes całej firmy Celsium ze statuetką.
Dyplom odbiera Dagmara Nowak- Trochimiuk- prezes skarżyskiej firmy Celsium Serwis. W tle Grzegorz Reluga – prezes całej firmy Celsium ze statuetką. Firma Celsium
Na scenie Kieleckiego Centrum Kultury zebrali się laureaci konkursu o nagrodę NOVATOR 2018. Zarząd Staropolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Kielcach oraz kapituła konkursu wysoko ocenili projekt w starachowickiej ciepłowni Celsium „Instalacja odzysku ciepła z procesów produkcyjnych drukarni Walstead w Starachowicach” przyznając tytuł Novator 2018 w dziedzinie „Innowacyjna inwestycja”.

Celsium jest firmą z branży ciepłowniczej. Produkuje i dostarcza ciepło systemowe w pięciu miastach w Polsce, także w Starachowicach. W drukarni Walstead (wtedy LSC Communications- dop. red.) przeprowadzono inwestycję, w wyniku której ciepło odpadowe, które jeszcze niedawno było emitowane do atmosfery, dziś zasila sieć ciepłowniczą Starachowic. Projekt został uruchomiony kilka miesięcy temu i wszystko działa zgodnie z założeniami.

Oferta prezesa Celsium

-Liczymy, że jest wiele miejsc, gdzie możemy pomóc zrealizować podobne przedsięwzięcia. Chętnie podzielimy się zdobytym doświadczeniem i pomożemy odzyskać niewykorzystaną energię oraz dostarczyć ją klientom za pośrednictwem sieci ciepłowniczej. Jesteśmy gotowi zaangażować się w podobne projekty na terenie całej Polski- na uroczystości wręczenia dyplomów i statuetek powiedział Grzegorz Reluga, prezes Celsium.

W realizacji projektu istotny wkład mieli także pracownicy Celsium Serwis w Skarżysku-Kamiennej. Spółka wyspecjalizowała się w usługach branży energetycznej i tego typu instalację może wykonywać kompleksowo. Prezes Celsium serwis, Dagmara Nowak-Trochimiuk podkreśliła, iż cała inwestycja, od projektu do wykonania instalacji odzysku ciepła została zrealizowana własnymi siłami. To dopiero początek szerszej współpracy branży ciepłowniczej z przemysłem w tym zakresie..

Istota projektu technologicznego

Nadwyżki energii cieplnej z drukarni Walstead (wtedy LSC Communications- dop. red.) zasilają miejską sieć ciepłowniczą, poprzez infrastrukturę ciepłowniczą ciepłowni na Bugaju w Starachowicach. Cała instalacja, z zaawansowanym technicznie systemem automatyk, obsługi i kontroli, została zaprojektowana pod specyficzne wymagania drukarni oraz sieci ciepłowniczej.
Tę skomplikowaną instalację wykonano tak, że ciepło może być dostarczane z drukarni do sieci miejskiej, z sieci miejskiej do drukarni lub wykorzystywane tylko na potrzeby własne drukarni (ogrzewanie pomieszczeń i podgrzewanie wody).

Instalacja ma moc 2, 1 MW (megawata) i pozwoli starachowickiej ciepłowni na Bugaju, na oszczędność rzędu 1500 ton węgla roczne. Instalacja szczególnie duże korzyści przyniesie Celsium latem, praktycznie zapewniając grzanie centralnej ciepłej wody dla celów komunalnych części Starachowic ogrzewanej przez Celsium.

Wspólny projekt dostawcy energii i odbiorcy, jakim są drukarnia w Starachowicach i Celsium, to nowy poziom działań proekologicznych, co ciągle jest dużą rzadkością w naszym kraju- oceniono podczas uruchamiania instalacji.

ZOBACZ TAKŻE: Flesz – umacnia się rynek pracownika

Źródło: vivi24

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie