MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nagroda za mural, sołecki bulodrom i zagospodarowanie przestrzeni. Projekt z Wiązownicy - Kolonii jednym z najlepszych w Polsce

ach
Jacek Piwowarski sołtys Wiązownicy - Kolonii w pierwszym rzędzie trzeci od lewej.
Jacek Piwowarski sołtys Wiązownicy - Kolonii w pierwszym rzędzie trzeci od lewej. http://soltyswsi.pl
Wiązownica - Kolonia w ciągu ostatnich lat zmieniła się nie do poznania. W centrum miejscowości powstał sołecki bulodrom, czyli miejsce do grania w "kule", a także do zorganizowania ogniska i aktywnego spędzania czasu na przykład na grze w badmintona. Nieopodal pojawił się też mural. Między innymi za te działania nagrodę wyróżnienia dla miejscowości w finale II Ogólnopolskiego konkursu pod tytułem „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa” odebrali sołtys Jacek Piwowarski, przewodniczący Rady Sołeckiej Adam Obarzanek oraz Wioletta Piwowarska.

Nagrody i wyróżnienia wręczono podczas Centralnych Targów Rolniczych Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie - na początku lutego. Do konkursu zgłoszono prawie 100 projektów z 15 województw. Były dwa etapy konkursu – wojewódzki, a drugi ogólnopolski. Oprócz nagród głównych przyznano także dwa wyróżnienia. Otrzymały je dwa projekty: "Modernizacja infrastruktury sportowo-rekreacyjnej w Siemczynie sposobem na aktywowanie tradycji i obyczajów polskiej wsi" - sołectwo Siemczyno, gmina Czaplinek oraz "Sołecki bulodrom – zagospodarowanie terenu jako centrum wiejskiej integracji" - sołectwo Wiązownica–Kolonia, gmina Staszów.
Organizatorem konkursu było Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów.

- Nasza inicjatywa - czyli przedsięwzięcie, które nazwaliśmy "Sołecki bulodrom – zagospodarowanie terenu jako centrum wiejskiej integracji" okazała się najlepsza w województwie świętokrzyskim, dzięki czemu dostaliśmy się do finału. Za ogólnopolskie wyróżnienie otrzymaliśmy nagrodę pieniężną w wysokości 2500 złotych (na konto gminy do wykorzystania) oraz 1000 złotych od marszałka województwa świętokrzyskiego Andrzeja Bętkowskiego w formie vouchera do realizacji. Podziękowania kierujemy dla gminy Staszów za błyskawiczne przygotowanie dokumentacji konkursowej i wszelkie wsparcie przy realizacji funduszu sołeckiego.

Czym jest "sołecki bulodrom"?
Najprościej opisać to tak: jest to miejsce spotkań, integracji, zabawy, gier sportowych i rekreacji, które powstało według pomysłu mieszkańców Wiązownicy - Kolonii i dzięki ich zaangażowaniu.

- Pomysł na powstanie sołeckiego bulodromu pojawił się 3 lata temu, gdy w akcji Gramy w Petanque dostaliśmy zestaw do gry w boule. Kule już były, ale brak było miejsca do gry i pojawiła się realna potrzeba. Miejsca w sołectwie było sporo, ale nie spełniały określonych parametrów, dlatego powstał projekt budowy bulodromu. Przez kolejne kilkanaście miesięcy podejmowaliśmy próby, w różnych konkursach, na dofinansowanie inwestycji. Ostatecznie dzięki postawie mieszkańców i determinacji przeznaczono część środków z Funduszu Sołeckiego na budowę pierwszego etapu bulodromu. W 2017 roku dzięki zaangażowaniu grupy nieformalnej „Bulerzy społecznych zmian” powstał w naszej wiosce pierwszy w regionie wiejski bulodrom współfinansowany ze środków Programu FIO w ramach Świętokrzyskiego Funduszu Młodych Inicjatyw – II edycja. Później dzięki pomocy firmy Limagrain, która wspólnie z Krajowym Stowarzyszeniem Sołtysów oraz Polską Federacją Petanque podjęła się propagowania petanque (gry w kule, boule) wśród społeczności wiejskich otrzymaliśmy zestawy do gry, które zostały przekazane drużynom sołeckim i świetlicom, które wzięły udział w pierwszym w regionie turnieju petanque - opowiada Jacek Piwowarski, sołtys Wiązownicy - Kolonii.

Po zakończeniu realizacji funduszu sołeckiego został zorganizowany turniej sołectw i świetlic w boule, a miejsce to nadal służy miłośnikom petanque oraz dzieciom z lokalnej świetlicy. Zimą, przy odpowiednich warunkach bulodrom zamienia się w lodowisko (rozkładana jest folia i wypełniana wodą). Miejsce na ognisko służy kilkanaście razy w roku podczas różnych imprez (między innymi EKO FESTYN, Zapal ogień dla Niepodległej, czy innych spotkań integracyjnych mieszkańców). Bulodrom może także służyć jako miejsca do gry w badmintona, czy piłkę siatkową (mobilne siatki). Betonowe ogrodzenie posłużyło jako podstawa do muralu (powstał w 2018 roku). Wiejskie centrum integracji jest wykorzystywane z uwagi na jego centralne położenie orz bliskość świetlicy, altany i placu zabaw. Poza tym namioty, ławki, stoły, sprzęt nagłaśniający służy kilka razy w roku na potrzeby sołectwa, parafii i lokalnej organizacji w ramach partnerstwa z sołectwem.

Wiele się dzieje, bo..."tyle sołtys może ile wieś pomoże"

- Zaangażowanie społeczne polegało głównie na pracy i projektowaniu miejsca oraz dbaniu o ten teren po realizacji zadań. Dzieci i młodzież brały udział w konsultacjach oraz drobnych pracach porządkowych. Mieszkańcy wsi i przedstawiciele lokalnego biznesu wspierali nasze działania poprzez fachową pracę (utwardzenie terenu, prace minikoparką, przygotowanie miejsca pod ognisko, budowa zadaszonego miejsca na drewno. Materiały na zadaszenie (betonowe ściany)przekazała firma, która robiła w ramach funduszu sołeckiego ogrodzenie, drewno na dach przekazało dwóch mieszkańców wsi, a blachę zakupiło lokalne stowarzyszenie. Tak powstało miejsca na składowanie drewna na ognisko. Podczas budowy bulodromu wykorzystano środki z funduszu sołeckiego i projektu realizowanego przez nieformalną grupę mieszkańców. Także lokalne stowarzyszenie Dolina Kacanki zaangażowało się finansowo i osobowo w realizację zadania. Poprzez wsparcie grupy nieformalnej, która postanowiła zaangażować się w tworzenie tego miejsca powstała atrakcyjna przestrzeń dla mieszkańców. Zaangażowanie społeczne jest również widoczne podczas organizacji imprez i rajdu rowerowego - mówi Jacek Piwowarski, sołtys Wiązownicy - Kolonii i podkreśla, że dziękuje wszystkim zaangażowanym w przedsięwzięcie, bo przecież..."tyle sołtys może ile wieś pomoże".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie