Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nagrody dla odważnych nauczycieli

śko
Wspólnie zdjęcie nagrodzonych nauczycieli
Wspólnie zdjęcie nagrodzonych nauczycieli kuratorium oswiaty
28 nauczycieli otrzymało statuetki "Lidera innowacyjności". To pedagodzy, którzy w swojej pracy nie boją się stosować nowoczesnych metod nauczania.

Uroczystość odbyła się w gimnazjum w Woli Jachowej w gminie Górno. Wręczyła je Małgorzata Muzoł, świętokrzyski kurator oświaty. Otrzymali je pedagodzy wyróżniający się w zakresie pisania programów nauczania oraz stosowania nowoczesnych metod, technik i form nauczania.
Szkoły w których uczą wyróżnieni nauczyciele uczestniczą w realizowanym przez nasze kuratorium projekcie edukacyjnym pod długa nazwą "Stworzenie systemu motywowania do innowacyjności nauczycieli w zakresie tworzenia nowych, innowacyjnych programów, metod, technik i narzędzi nauczania".
Projekt trwa od marca ubiegłego roku i uczestniczy w nim pięć samorządów: Staszów, Daleszyce, Sędziszów oraz gminy Górno i Morawica. 50 szkół biorących udział w projekcie wyposażonych zostało w multimedialne pomoce dydaktyczne: tablice interaktywne, laptopy, rzutniki. 120 nauczycieli i dyrektorów uczestniczyło w szkoleniowym wyjeździe do Finlandii, gdzie zgłębiali tajniki sukcesu edukacyjnego ludzi z tej samej branży. Samorządom został zaproponowany system nagradzania nauczycieli (przyznawania dodatków motywacyjnych oraz przyznawania wyróżnień kuratorium), który zakłada motywowanie finansowe najbardziej zaangażowanych nauczycieli. - Ważne jest aby szkoły nadążały za zmianami jakie niesie ze sobą rozwój cywilizacji. Należy dołożyć wszelkich starań aby dostępne środki multimedialne (które w całkiem przyzwoitej ilości docierają do szkół) w szerokim zakresie wykorzystać podczas zajęć, aby uczeń chętnie przychodził do szkoły, a metody i formy przekazywania informacji o świecie były dla niego atrakcyjne, rozwijały jego zainteresowania i pobudzały pasje - twierdzi Anna Michalska ze świętokrzyskiego kuratorium oświaty, autor i koordynator projektu.
W projekcie funkcjonuje też nowoczesna platforma edukacyjna, gdzie nauczyciele 50 szkół mogą korzystać z porady i wskazówek metodyków oraz wizytatorów. Spotkania i szkolenia przyniosły plon w postaci nowoczesnych programów nauczania, nagrań z lekcji otwartych i konspektów prowadzonych zajęć z wykorzystaniem tablicy interaktywnej, programów multimedialnych, nowo opracowanych metod i form pracy.
- Nie wszyscy nauczyciele i dyrektorzy łatwo przyjmują proponowane zmiany, ponieważ niosą one za sobą niepopularne decyzje. W niektórych placówkach utarło się przekonanie, że wszystkim po równo znaczy sprawiedliwie i potrzeba czasu oraz rozmów i wskazywania dobrych praktyk, aby takie myślenie zmienić. Sukcesem jest to, że odważnych pedagogów nie brakuje stąd tak liczna grupa nagrodzonych - uważa Anna Michalska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie