MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najlepiej na swoim - twierdzą poszukujacy ofert na Targach Pracy (zdjęcia)

Anna NIEDZIELSKA
Sporo osób gromadziły też tablice z ofertami urzędów pracy.
Sporo osób gromadziły też tablice z ofertami urzędów pracy. D. Łukasik
Największym zainteresowaniem cieszyły się szkolenia z przedsiębiorczości i podpowiedzi jak założyć firmę Jest 1200 ofert, ale pracy niewiele- tak mówiły osoby z wykształceniem wyższym, które trafiły na XIII Ogólnopolskie Targi Pracy. Nic więc dziwnego, że największym zainteresowaniem cieszyło się wszystko co dotyczyło zakładania własnej firmy.

Na brak ofert nie mogli narzekać wykwalifikowani pracownicy fizyczni. Dużo było propozycji etatów w budownictwie, gastronomii i handlu. Po trochu w administracji, ubezpieczeniach i finansach. Do wszystkiego potrzeba konkretnych umiejętności.

OFERT SPORO
Spore kolejki ustawiały się do stoisk Grupy Edukacyjnej SA, Kieleckiej Fabryki Mebli czy Pod Telegrafem SA. Każda z firm zgromadziła po kilkadziesiąt CV osób poszukujących zatrudnienia.
- W ciągu trzech godzin mamy około 50 może 60 aplikacji, do końca targów myślę, że będzie drugie tyle, chociaż widać brak przygotowania do targów. Wiele osób dopiero pyta o to0 jakie mamy oferty, dla kogo i bierze ulotki z adresem mailowym. My liczyliśmy na zebranie większej ilości aplikacji tutaj na miejscu - mówiła Anna Józefowska ze stoiska Cersanit SA.

ZA MUNDUREM
Ciągle tłum był przy stoisku Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego i Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kielcach.

- Zastanawiam się nad zostaniem zawodowym wojskowym i dobrze, że tu przyszedłem bo okazuje się, że z licencjatem z transportu i logistyki inżynieryjnej mam szansę na pracę w mundurze - powiedział nam Daniel Chojnecki. - W cywilu, szczególnie w Kielcach etatu nie znajdę.

To że, zainteresowanie wojskiem jest duże potwierdził kapitan Robert Kopacz, oficer sekcji rekrutacji z Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Kielcach: - Pytają się panie i panowie, oprócz różnych wymagań na testach sprawnościowych przy przyjęciu do pracy w wojsku będą musieli spełnić te same kryteria. Wiek praktycznie nie ograniczony, wykształcenie od gimnazjum do wyższego w zależności co kto chce robić. Spodziewam się, że po tych targach aplikacje mogą nas zasypać Kto jednak faktycznie trafi do nas do pracy to się dopiero okaże.

I NA SWOIM
Spore oblężenie przeżyły także warsztaty "Praca na własny rachunek i zarządzanie sobą". Do sali liczącej 50 miejsc wcisnęło się na nie ponad 80 osób.

- Najwięcej pytań dotyczyły możliwości skorzystania z dotacji na założenie własnej firmy, ulgowych opłat na ZUS i poszukiwania pomocy w całym czasie otwierania własnej działalności - mówią Monika Snopek i Edyta Pawlik - Matla z Miejskiego Urzędu Pracy, które prowadziły warsztaty.
Podobnie było na stoisku Akademickiego Biura Karier działającego w Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach.

- Przyszła dziś dziewczyna, która na miejscu zorientowała się, że korzystając z pieniędzy unijnych może założyć w swojej rodzinnej miejscowości świetlicę. Od razu zapisała się na kurs Być przedsiębiorcą własną firma", na który prowadzimy nabór i który jest dla studentów, absolwentów i doktorantów bezpłatny - wyjaśnia Elżbieta Kurkowska z Akademickiego Biura Karier. - I o to pyta się sporo młodych ludzi, którzy zaczęli rozumieć, że tuż po studiach nie tak łatwo znaleźć pracę i porównywalnym wyzwaniem jest założenie firmy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie