Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najlepsza gmina Secemin, najgorsze Kluczewsko w pozyskiwaniu funduszy europejskich [SONDA]

Rafał Banaszek
Gmina Secemin przoduje w wykorzystaniu środków unijnych w ostatniej dekadzie. Najwięcej pieniędzy unijnych ta gmina pozyskała na budowę wodociągów i kanalizacji (projekt pochłonął 18 milionów, z czego dofinansowanie stanowiło 60 procent). Było to za rządów wójta Józefa Bujaka".
Gmina Secemin przoduje w wykorzystaniu środków unijnych w ostatniej dekadzie. Najwięcej pieniędzy unijnych ta gmina pozyskała na budowę wodociągów i kanalizacji (projekt pochłonął 18 milionów, z czego dofinansowanie stanowiło 60 procent). Było to za rządów wójta Józefa Bujaka".
Podajemy sumy pozyskanych pieniędzy z Unii Europejskiej w latach 2004-2014 w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Ciekawe wnioski wynikają z najnowszego rankingu wykorzystania pieniędzy unijnych przez samorządy w latach 2004-2014. Nasze najmniejsze gminy przodują!
„Wspólnota” - Pismo Samorządu Terytorialnego przeanalizowano ostatnio stopień wykorzystania funduszy unijnych przez samorządy w ciągu ostatnich 10 lat, od kiedy Polska jest członkiem Unii Europejskiej. W rankingu uwzględniono wielkość pozyskanych pieniędzy w przeliczeniu na jednego mieszkańca w ostatniej dekadzie. Dane zaczerpnięto ze sprawozdań budżetowych.Rekordowy rok 2014
Wyniki rankingu wskazują, iż korzystanie z funduszy unijnych jest w polskich samorządach bardzo powszechne.
- Rok 2014 był najbardziej obfitującym w fundusze unijne dla samorządów w całej dotychczasowej historii. Nie udało nam się znaleźć ani jednego, który przez całą dekadę nie skorzystałby z żadnej dotacji unijnej. Ale skala wykorzystania jest bardzo zróżnicowana. Po jednej stronie mamy 19 samorządów, gdzie suma zdobytych dotacji nie przekracza 100 złotych na osobę. Po drugiej stronie jest 45 samorządów, gdzie pozyskano około 5 tysięcy złotych na mieszkańca – podkreślają autorzy rankingu, profesor ekonomii Paweł Swianiewicz i doktor nauk ekonomicznych Julita Łukomska z Uniwersytetu Warszawskiego.

Województwo na 4 miejscu, powiat na 109
Województwo świętokrzyskie znalazło się na bardzo dobrym, czwartym miejscu w Polsce (na 16 wszystkich), jeśli chodzi o wykorzystanie środków unijnych w ostatnim dziesięcioleciu. Jednak już same Kielce uplasowały się na 11 pozycji wśród miast wojewódzkich.

Powiat włoszczowski sklasyfikowany został na dobrym 109 miejscu w kraju (na 314 powiatów) oraz 7 miejscu w województwie (na 13 wszystkich powiatów; najlepiej wypadł staszowski, najgorzej konecki). Miasto powiatowe Włoszczowa zajęło 122 miejsce w gronie 267 stolic powiatów i również 7 w naszym województwie.

Secemin najlepszy, Kluczewsko najgorsze
Wśród gmin wiejskich mamy spore sensacje. Najlepiej, co jest zaskoczeniem, wypadła gmina Secemin (58 miejsce w kraju na 1566 gmin i 9 w województwie!), a następnie najmniejsza gmina Radków (69 miejsce). Zatem, nie potwierdził się pogląd autorów rankingu, że z wykorzystaniem funduszy unijnych najgorzej radzą sobie bardzo małe gminy. Radków jest wyjątkiem od tej reguły.

Dalej w rankingu jest przepaść, aż do miejsca 486, które zajęła kolejna mała i biedna gmina Moskorzew. Na 567 miejscu znalazła się gmina Krasocin - najbogatsza w powiecie pod względem dochodów budżetowych na jednego mieszkańca. Ostatnie miejsce w powiecie i jedno z ostatnich w województwie świętokrzyskim zajęła, o dziwo, gmina Kluczewsko (1143 pozycja).

Najlepsza gmina teraz na ostatnim miejscu
Ostatnio pisaliśmy, że w tegorocznym rankingu samorządów, opracowanym przez dziennik „Rzeczpospolita” gmina Kluczewsko zdobyła 55 miejsce w Polsce i 4 miejscu w województwie świętokrzyskim w kategorii najlepszych gmin wiejskich 2015 roku.

W rankingu tym doceniono gminy, które w najlepszy sposób zarządzały swoimi finansami w latach 2011-2014 i jednocześnie najwięcej w tym czasie inwestowały. Żadna inna gmina z powiatu włoszczowskiego nie znalazła się nawet w pierwszej setce tego zestawienia.

Jak zatem wytłumaczyć bardzo słaby wynik w pozyskiwaniu funduszy unijnych przez „najlepszą gminę wiejską” w powiecie?
- Ocena pozyskania środków na przełomie 10 lat wychodzi poza moją kadencję. Jednak jednego jestem pewien, że w zrównoważonym rozwoju za ostatnie cztery lata jesteśmy jednymi z najlepszych w województwie świętokrzyskim, co potwierdził ranking „Rzeczypospolitej” - twierdzi wójt Rafał Pałka i dodaje na usprawiedliwienie:

- Jako gmina prowadzimy dużą cześć inwestycji przez własny zakład komunalny, co ogranicza nam możliwość pozyskania środków unijnych na same roboty, ale z drugiej strony daje możliwość maksymalnego obniżenia kosztów inwestycji.

  • Powiat włoszczowski - 485,86 złotych (109 miejsce w kraju),
  • Miasto Włoszczowa - 1233,53 złote (122 miejsce),
  • Gmina Secemin - 3845,04 złotych (58 miejsce),
  • Gmina Radków - 3708,84 złotych (69 miejsce),
  • Gmina Moskorzew - 1791,60 złotych (486 miejsce),
  • Gmina Krasocin - 1638,32 złotych (567 miejsce),
  • Gmina Kluczewsko - 904,90 złotych (1143 miejsce)

Gmina Secemin przoduje w wykorzystaniu pieniędzy unijnych w ostatniej dekadzie. Na zdjęciu ubiegloroczna rewitalizacja rynku w seceminie pochlonela 1,9 miliona złotych, z czego 1,1 miliona pozyskano z Unii Europejskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie