Najnowocześniejszy sprzęt służy studentom Wydziału Nauk o...

  Najnowocześniejszy sprzęt służy studentom Wydziału Nauk o Zdrowiu w Kielcach

  Piotr BURDA

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Ten fantom zachowuje się jak człowiek i wart jest 600 tysięcy złotych. Znalazł się w rękach Macieja Krzysztofika, Klaudii Głąb i Edyty Barańskiej, studentów

  Ten fantom zachowuje się jak człowiek i wart jest 600 tysięcy złotych. Znalazł się w rękach Macieja Krzysztofika, Klaudii Głąb i Edyty Barańskiej, studentów ratownictwa medycznego kieleckiego uniwersytetu. ©Aleksander Piekarski

  Na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego uroczyście zakończoną realizację projektu MEDIC. Kosztował aż 6,6 miliona złotych, w zdecydowanej większości to pieniądze Unii Europejskiej.
  Ten fantom zachowuje się jak człowiek i wart jest 600 tysięcy złotych. Znalazł się w rękach Macieja Krzysztofika, Klaudii Głąb i Edyty Barańskiej, studentów

  Ten fantom zachowuje się jak człowiek i wart jest 600 tysięcy złotych. Znalazł się w rękach Macieja Krzysztofika, Klaudii Głąb i Edyty Barańskiej, studentów ratownictwa medycznego kieleckiego uniwersytetu. ©Aleksander Piekarski

  Zakupiono za nie najnowocześniejszy sprzęt, który służy studentom pielęgniarstwa, ratownictwa medycznego czy fizjoterapii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Wszystko mieści się w budynku Wydziału Nauk o Zdrowiu przy alei IX Wieków Kielc.

  - Tchnęliśmy w ten stary budynek nowego ducha. Wyposażyliśmy go praktycznie od nowa. Nasi studenci mają teraz ogromne możliwości - mówił profesor Jacek Semaniak, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, podczas uroczystego otwarcia zmodernizowanego budynku.
  "MEDIC" to projekt nie tylko edukacyjny. Jego efekty mogą dotknąć każdego, bo wszyscy jesteśmy narażeni na wypadki, nieszczęśliwe zdarzenia. - Mamy najnowocześniejszy sprzęt. Teraz w Centrum Symulacji Medycznych studenci uczą się na nim jak postępować w czasie "złotej godziny" (czas dla ratowników medycznych na utrzymanie funkcji życiowych i dostarczenie rannego do szpitala - red.) - tłumaczył profesor Stanisław Głuszek, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

  Goście mieli okazję zobaczyć pokaz takich zajęć. Wyglądają imponująco. Za szkłem weneckim znajduje się pomieszczenie podobne do "reżyserki". Siedzi tam prowadzący zajęcia, ma przed sobą komputery. Za ich pomocą steruje funkcjami fantoma leżącego na sali ćwiczeń, za szybą. Może fantomowi zmieniać ciśnienie, prowokować krwotoki, złamania, a nawet włączyć funkcję …sapania. Studenci w tym czasie "ratują" fantoma. Zajęcia są rejestrowane przez kamery i zapisywane na dysku. Ne ma potrzeby robienia notatek. Jest nowocześnie, ale i drogo. Fantom kosztował 600 tysięcy złotych. Trudno jednak przeliczać ludzkie życie na złotówki.

  Podczas uroczystości otwarcia zmodernizowanego budynku wspomniano postać profesora Waldemara Dutkiewicza, pierwszego dziekana Wydziału Nauk o Zdrowiu, który powstał w 2005 roku. - To on chciał nowocześnie wyposażyć ten budynek. Pamiętam, jak przychodził do mnie i mówił o fantomach. Niestety, zakończyło się jego życie. Dziś spełniamy jego testament - mówił rektor Jacek Semaniak.

  Dużo ciepłych słów powiedzieli Adam Jarubas, marszałek województwa i Bożentyna Pałka - Koruba, wojewoda świętokrzyski. Gratulowali zakończenia projektu MEDIC, mówili o przyszłości. Bo "MEDIC" to tylko pierwsza część większego projektu. Jego druga część to "MEDREH" - projekt, który zakłada powstanie budynku Zakładu Anatomii Prawidłowej przy ulicy Radiowej. Dzięki temu ma ruszyć na naszym uniwersytecie kierunek lekarski. Z uwaga przysłuchiwał się temu profesor Tomasz Brzostek, dziekan Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, który przyjechał na wtorkową uroczystość do Kielc. To ważny gest, bo medycyna w Kielcach niekoniecznie musi podobać się w dużych ośrodkach akademickich. Na razie absolwenci świętokrzyskich liceów są zmuszeni studiować medycynę w Krakowie, Warszawie czy Lublinie. Za dwa lata ma ruszyć pierwszy nabór na kierunek lekarski w Kielcach. - Gratuluję wam konsolidacji w dążeniu do celu. Duży szacunek należy się waszym staraniom - mówił profesor Tomasz Brzostek.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (6)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (6) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo