Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najpopularniejsze nazwiska w świętokrzyskim. Sprawdź, czy Twoje jest wśród nich

Monika WOJNIAK [email protected]
Janusz Wróblewski, językoznawca: - Połowa noszących nazwisko Kowalski, to nie byli Polacy. Niemieccy koloniści, przyjeżdżający na polskie ziemie tłumaczyli niemieckie słowo schmied, oznaczające kowala i dodawali końcówkę - ski.
Janusz Wróblewski, językoznawca: - Połowa noszących nazwisko Kowalski, to nie byli Polacy. Niemieccy koloniści, przyjeżdżający na polskie ziemie tłumaczyli niemieckie słowo schmied, oznaczające kowala i dodawali końcówkę - ski.
Przysłowiowy Polak, to oczywiście Kowalski. Ale to wcale nie najpopularniejsze nazwisko w regionie. Kowalskiego zdecydowanie pobił i to już jakiś czas temu Nowak.

Z danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (badania robiono w marcu tego roku) wynika, że Nowaków w całym kraju jest 202361, a Kowalskich 139044.

- Bo my stawiamy na jakość, a nie na ilość - mówią żartobliwie Kowalscy. - A my łączymy obie te cechy - ripostują ze śmiechem Nowakowie.

KOWALSKI POCHODZENIA NIEMIECKIEGO

- Tak naprawdę wszystko zależy od regionu. Pierwsze nazwiska, które miały przymiotnikową strukturę zakończoną na - ski pojawiły się na zachodzie, gdzie funkcjonowała administracja niemiecka - mówi doktor Janusz Wróblewski, językoznawca. - Tak popularny Kowalski, to spolszczona forma niemieckiego słowa schmied, czyli kowal. Niemieccy koloniści, którzy sprowadzali się do nas i chcieli uchodzić za Polaków, dokonywali dosłownego tłumaczenia i dodawali końcówkę - ski, która tworzy strukturę nazwiska. To samo dotyczy na przykład Młynarskiego, który pochodzi od niemieckiego słowa muller, czyli młynarz.

PO OJCU

- Nowak ma pochodzenie czeskie - tłumaczy Janusz Wróblewski. - Mógł oznaczać przybysza, kogoś nowego. Z kolei nazwiska z końcówką - icz to wyraźny wpływ ukraiński. Na przykład Mickiewicz, Sienkiewicz, Piotrowicz. Polska forma tego typu nazwisk ma końcówkę - ic, jak Staszic.

Najpopularniejszą grupą są nazwiska patronimiczne, czyli te pochodzące od imion ojców. - Jak na przykład Wojciechowski. Ale także z końcówkami ukraińskimi jak Piotrowicz czy Stachura oraz mazowiecki Pietrzak, Adamiak - opowiada doktor Wróblewski. - Patronimiczne są te nazwiska w formie dopełniacza. Drozda to syn mężczyzny o przydomku Drozd. Pacuła - syn czy córka człowieka, o przydomku Pacuł, które to słowo oznaczało w staropolszczyźnie zawiniątko.

RODZINA, ACH RODZINA…

Nowak, Kowalski, Wójcik, Kamiński, Lewandowski - te nazwiska królują w Polsce. W Świętokrzyskiem nie ma odrębnych danych, które zliczyłyby najbardziej popularne w naszym regionie nazwiska. Jeśli jednak wrzucić do komputera listę dziesięciu najpowszechniejszych w Polsce i wyłowić tą drogą noszących je mieszkańców naszego województwa, to wygląda na to, że przodują u nas Nowakowie - 17568, a za nimi znaleźli się Wójcikowie - 11679. Tak wynika z informacji Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego. Jeśli w podobny sposób sprawdzimy mieszkańców Kielc, to Wójcikowie wysuwają się nawet przed Nowaków (1360 do 1229). - Zdaję sobie sprawę, że moje nazwisko jest bardzo popularne - przyznaje Piotr Wójcik, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach. - Ale nie ma to żadnego wpływu na moje życie. Choć na przykład zdarzało się, że ktoś twierdził, iż jest moją rodziną, aby coś w ten sposób uzyskać. Ale po pierwsze, w Kielcach mam niewielu krewnych o tym samym nazwisku, bo dopiero mój tato przyjechał tu z Inowrocławia. A po drugie takich metod nie uznaję i takimi sposobami nikt nic nigdy nie osiągnął.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie