Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najsmaczniejsza skorzeszycka zalewajka na bogato. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich ze Skorzeszyc ze „złotą łychą”

Bartłomiej Bitner
Bartłomiej Bitner
Zalewajka skorzeszycka autorstwa pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Skorzeszycach okazała się najsmaczniejszą.
Zalewajka skorzeszycka autorstwa pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Skorzeszycach okazała się najsmaczniejszą. Dawid Łukasik
Zalewajka skorzeszycka na bogato autorstwa Koła Gospodyń Wiejskich ze Skorzeszyc w gminie Górno okazała się najsmaczniejszą i zwyciężyła w VIII edycji Świętokrzyskiego Święta Zalewajki. W pokonanym polu pozostawiła 13 zup innych ekip, które kulinarnie rywalizowały w niedzielę, 8 lipca, w Osadzie Średniowiecznej w Hucie Szklanej, gmina Bieliny.

O miano najlepszej zalewajki walczyło 14 zespołów z siedmiu gmin. Z gminy Bieliny wzięły udział Koła Gospodyń Wiejskich „Szwedzkie Babeczki” z Napękowa, Huta Podłysica, Stowarzyszenie Twórczych Kobiet „Talent i Pasja” oraz Lechowianki, a gminę Górno reprezentowały Koła Gospodyń Wiejskich z Woli Jachowej, Radlina i Skorzeszyc. Ponadto wystartowały Koło Gospodyń Wiejskich ze Snochowic, Zespół Ludowy „Bobrzanki” z gminy Miedziana Góra, Koło Gospodyń Wiejskich „Brudzowianki” i Zespół Folklorystyczny „Zaborzanki”, Koło Gospodyń „Florianki” z gminy Zagnańsk oraz Koło Gospodyń Wiejskich „Świętokrzyskie Niezapominajki” ze Starej Słupi i Klub Seniora „Czas na aktywność” ze Starej Słupi w gminie Nowa Słupia.

Każda ekipa miała za zadanie przygotować tradycyjną zalewajkę. Według własnego uznania, ale tak, by jak najbardziej przypominała w smaku te, które przyrządzały dawniej nasze babcie. Uczestnicy postanowili zadbać o podniebienia pięciorga jurorów oraz bawiących się na święcie i przyrządziły przepyszne zupy.

Tę najsmaczniejszą przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich ze Skorzeszyc. Ugotowały zalewajkę skorzeszycką na bogato. – To oznacza, że pełna jest różnych składników. Znajdziemy w niej borowiki, wiejską kiełbasę, mięso wędzone, czosnek, ziele angielskie, pieprz, lubczyk, majeranek, gałkę muszkatołową i oczywiście ziemniaki. Jej sekret tkwi także w tym, że w jej przyrządzenie włożyłyśmy nasze serca – mówi Rozalia Krzysiek z Koła Gospodyń Wiejskich ze Skorzeszyc, które w nagrodę otrzymało „złotą łychę”.

Skorzeszycka zalewajka otrzymała od jury 74 punkty. Dwa „oczka” mniej zdobyła zupa autorstwa Koła Gospodyń Wiejskich „Szwedzkie Babeczki” z Napękowa i zajęła drugie miejsce, a 70 punktów i trzecia lokata przypadły Kołu Gospodyń Wiejskich „Świętokrzyskie Niezapominajki” ze Starej Słupi za zalewajkę tradycyjną.

- Na czym polega ta tradycja? Że nasza zalewajka jest taką, jaką przygotowywały nasze praprababcie ponad 100 lat temu. Jest skromna, bo na żurku z ziemniakami oraz z dolanym mlekiem, a także ze skwarkami – wyjaśniają panie ze „Świętokrzyskiej Niezapominajki”.

Przygotowanymi zalewajkami ze smakiem zajadali się uczestnicy imprezy. Gdy już pojedli i nasycili się wiejskimi smakołykami (chleb ze smalcem czy ciasta), słuchali artystów i zespołów ludowych, którzy na scenie zaprezentowali tradycyjny dla regionu świętokrzyskiego folklor. Świętokrzyskie Święto Zalewajki zakończył koncert zespołu Dejw.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie