MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najważniejsze wydarzenia 2015 roku w powiecie staszowskim. Przypominamy

Agnieszka Kuraś
Czerwiec. Sprawa hodowli bizoniego stada w Zespole Pałacowym w Kurozwękach pod znakiem zapytania.
Czerwiec. Sprawa hodowli bizoniego stada w Zespole Pałacowym w Kurozwękach pod znakiem zapytania.
Wybory prezydenckie. Walka o bizonie stado w Kurozwękach. Jubileusze. Sukcesy naszych uczniów. Poseł ziemi staszowskiej. Dyrektor szpitala zostaje wiceministrem zdrowia. Tak było w mijającym roku.

Styczeń

Romuald Garczewski objął mandat poselski po Jarosławie Górczyńskim, który w ostatnich wyborach samorządowych został prezydentem Ostrowca Świętokrzyskiego. Obaj startowali w 2011 roku z listy Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Prezesem Sądu Rejonowego w Staszowie zostaje sędzia Rafał Skrzypiec.

Ponad 200 wolontariuszy kwestowało podczas XXIII finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W naszym powiecie zebrano kwotę 103 tysiące 991 złotych i 98 groszy. Zajęliśmy drugie miejsce w województwie. W powiecie najwięcej zebrano w Połańcu.

Luty

Człowiekiem Roku 2015 w powiecie staszowskim zostaje starosta Michał Skotnicki.
Biuro poselskie w rynku w Staszowie otwiera poseł Romuald Garczewski.
W gminie Osiek rusza program naprawczy. Wskaźnik zadłużenia gminy przekroczył 86 procent. Sytuacja gminy jest dramatyczna. Przez 3 lata gmina Osiek nie może podejmować żadnych nowych inwestycji.
Staszowianin Adrian Ojdana został zwycięzcą Plebiscytu Sportowego organizowanego przez „Echo Dnia”. Uzyskał tytuł najpopularniejszego sportowca powiatu. Trenerem 2015 roku został Tadeusz Szkwarek, a talentem Katarzyna Głód.

Lekarzem Roku 2015 w powiecie staszowskim zostaje lekarz ortopeda Stefan Podesek.

Marzec

Legły w gruzach marzenia wielu mieszkańców na pracę w firmie Nemex, która miała w połanieckich strefach inwestycyjnych otworzyć zakład na 1000 miejsc pracy.

Tytuł Kobiety Przedsiębiorczej 2015 w powiecie staszowskim uzyskała Marzena Suchojad, która razem z synami prowadzi firmę zajmującą się produkcją wędlin.
Radni miejscy Staszowa odwołali przewodniczącego i wiceprzewodniczących Rady i wybrali na ich miejsce nowe osoby. Nowym przewodniczącym został Ireneusz Kwiecjasz, a wiceprzewodniczącymi Beata Gajek-Dyl i Dariusz Kubalski.

Sześcioro uczniów ze szkół podstawowych z naszego powiatu zostało laureatami konkursów przedmiotowych. Oto oni: Krzysztof Wójcik - podwójny laureat, Karolina Paszkowska, Natalia Dunajska, Małgorzata Tomporowska i Dominika Gad.

Kwiecień

Świętowano 490 lat nadania praw miejskich dla Staszowa.
Paweł Jacak z Gimnazjum numer 2 w Staszowie, jako jeden z trzech uczniów w województwie, został potrójnym laureatem konkursów przedmiotowych szczebla wojewódzkiego. 24 naszych gimnazjalistów po laury laureata sięgnęło 29 razy. Taki wynik dał nam trzecie miejsce w województwie.
Klasa III E z Liceum Ogólnokształcącego imienia księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego w Staszowie w plebiscycie „Echa Dnia” uzyskała miano najsympatyczniejszych maturzystów w powiecie. Wychowawczynią była Iwona Burzyńska.

Rekordowe zloty motocyklowe zorganizowano w gminie Połaniec i w Staszowie. W każdym udział wzięło około 200 motocyklistów.

Klasa I C ze Szkoły numer 1 w Staszowie wygrała plebiscyt „Echa Dnia” na najsympatyczniejszą klasę pierwszą w powiecie. W nagrodę odwiedzili między innymi bałtowski JuraPark.

Maj

Krzyż i ikona Matki Bożej - symbole Światowych Dni Młodzieży zawitały do Staszowa.
Kilkaset osób przeszło ulicami Staszowa w barwnym pochodzie świętując „Dzień godności osób z niepełnosprawno-ścią intelektualną”. Obchody zorganizowało Koło Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Staszowie.

42 pary z gminy Staszów obchodziły Złote Gody. Z tej okazji zorganizowano uroczystość w staszowskim
magistracie.

Wybory prezydenckie. W pierwszej turze Andrzej Duda w powiecie staszowskim zebrał 43,76 procent głosów. Drugi był Paweł Kukiz - 17, 34 procent, trzeci Bronisław Komorowski - 16,99 procent, a dopiero czwarty Adam Jarubas z prawie 15-procentowym poparciem.

Pielęgniarki ze Szpitala Powiatowego w Staszowie zorganizowały dwugodzinny strajk ostrzegawczy.
Ochotnicza Straż Pożarna w Solcu Starym obchodziła 80-lecie utworzenia.
W restauracji Lord zorganizowano wielki bal z okazji 15-lecia firmy Skowron ze Staszowa.
W Starostwie Powiatowym w Staszowie podpisano umowę na remont czterech odcinków dróg powiatowych na terenie siedmiu gmin powiatu.

W plebiscycie Belfer Roku organizowanym przez „Echo Dnia” zwyciężyły trzy Anny. Pierwsze miejsce zajęła Anna Bublik, drugie - Anna Łabęcka, a trzecie Anna Walas.

W hodowli bizonów w Kurozwękach rzadko spotykane narodziny bliźniąt.
W drugiej turze wyborów prezydenckich Andrzej Duda w powiecie staszowskim uzyskał najlepszy wynik w całym województwie - 71,21 procent.

Czerwiec

Festiwal Smaków Klasztornych w Pustelni Złotego Lasu z gwiazdami. Przyjechali aktorzy: Alicja i Stefan Szmidt, Małgorzata i Paweł Królikowscy.

Po raz pierwszy w Staszowie zorganizowano Powiatowe Targi Pracy.
Na światło dzienne wychodzi afera z bizonim stadem w Kurozwękach. Urzędnicy wydali decyzję o likwidacji stada. Od tej pory rozpoczyna się walka o „być albo nie być” dla Zespołu Pałacowego w Kuro-zwękach.

Po raz 195 staszowscy pątnicy wyruszyli do Sanktuarium Maryjnego w Sulisławicach.
W Staszowie otworzono „Mrówkę” z numerem 200. To market gospodarczy należący do sieci Polskie Składy Budowlane.

15-lecie działalności obchodziły Warsztaty Terapii Zajęciowej w Połańcu.

Lipiec

7 par w gminie Połaniec obchodziło jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego.

40 młodych osób z 6 krajów gościło w Wiśniowej pod Staszowem. Wzięli oni udział w międzynarodowej wymianie młodzieży organizowanej przez Fundację FARMa ze Staszowa.
Wyniki matury 2015. W powiecie najlepszy wynik uzyskali licealiści z Bogorii. - Liceum w Bogorii znalazło się na 17 miejscu w województwie.
Labirynt w kukurydzy na Terenie Zespołu Pałacowego w Kurozwękach w tym roku był poświęcony Janowi Długoszowi.

Nawałnice nawiedziły powiat staszowski. Jednej nocy na terenie powiatu straż pożarna interweniowała ponad 58 razy. Wiatr powalił drzewa, zrywał linie energetyczne i dachy budynków. Najwięcej szkód wichura wywołała w gminie Połaniec.
Staszowianie pięknie zagrali w charytatywnym koncercie dla Karoliny, chorej na raka mieszkanki miasta. Zebrano ponad 14,5 tysiąca złotych.

Sierpień

W Połańcu odsłonięto i poświęcono tablicę ku pamięci księdza prałata Stanisława Zbroi.
W Staszowie gościł Artur Żmijewski, rozważał filmowe plany w naszym regionie. Po dziś dzień nie doszły one do skutku.

Wrzesień

Powstał film dokumentalny o Bractwie Rycerskiego Zamku Szydłów. Wyemitowała go Telewizja Polska - kanał Historia w ramach cyklu „Historia żywa”.

Około 4 tysięcy młodych ludzi przyjechało do Staszowa na Diecezjalne Dni Młodych.
Na terenie Zespołu Pałacowego w Kurozwękach odbyły się Dni Konopi. Zorganizowano wykłady z najwyższej klasy specjalistami.

W Koniemłotach odbyły się uroczystości upamiętniające 39 rocznicę śmierci księdza Romana Kotlarza.
Dobre wiadomości dla bizoniej hodowli w Kurozwękach. Wydłużono okres przejściowy utrzymania hodowli bizonów do minimum 15 lat.

Wieniec dożynkowy z powiatu staszowskiego, wykonany w sołectwie Tursko i Tursko Małe Kolonia w gminie Połaniec, reprezentował województwo na Dożynkach Prezydenckich w Spale. Na życzenie pierwszej damy Agaty Dudy został podarowany na wystawę do Pałacu Prezydenckiego.

Październik

Gmina Staszów podpisała umowę z Ministerstwem Sportu i Turystyki na dofinansowanie modernizacji
kompleksu lekkoatletycznego na stadionie miejskim w Staszowie.
Gruntowny remont przechodzi stadion miejski w Połańcu.

Pięć przedsiębiorstw z powiatu staszowskiego znalazło się w „Złotej Setce” największych przedsiębiorstw. Dwa wyróżniono Diamentami, to: Grupa Azoty Siarkopol i Elpologistyka w gminie Połaniec.
Pani Pelagia Wrześniak ze Staszowa obchodziła 100 urodziny.

Rozpoczęła działalność Miejska Rada Sportu w Staszowie powołana przez burmistrza Leszka Kopcia.
Muzeum Ziemi Staszowskiej zyskało nową siedzibę - mieści się przy ulicy Szkolnej 14, w pomieszczeniach dawnego Ośrodka Kształcenia Akademickiego.

Do Pogotowia Ratunkowego w Połańcu trafiła nowa karetka. Ambulans kosztował 403 tysiące złotych.
Stanisław Batóg został prezesem Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Staszowie.
Wybory parlamentarne. Żaden z kandydatów z naszego powiatu nie uzyskał przepustki do Sejmu i Senatu. O Senat walczyło dwóch kandydatów: Andrzej Kruzel i Józef Bryk, o sejm ośmiu.

Listopad

Szydłowski ratusz zostaje kupiony przez prywatnego przedsiębiorcę. Duże plany co do budynku miała gmina Szydłów. Miał on bowiem być najważniejszą częścią kolejnego etapu rewitalizacji Szydłowa.
Romuald Garczewski zostaje prezesem spółki Dersław z siedzibą w Połańcu.

Rolnikami Roku w powiecie w plebiscycie „Echa Dnia” zostają Ewelina i Sylwester Witaszek z Jurkowic. Największe uznanie wśród kół gospodyń wiejskich zyskały Sichowianki z Sichowa Małego. Zaś najlepszym Gospodarstwem Agroturystycznym 2015 w powiecie została Stajnia nad strumykiem prowadzona przez Ewę i Mieczysława Suboczów z Korytnicy.

Do Sądu Rejonowego w Staszowie wpływa sprawa Tomasza Klimka, radnego Rady Miasta i Gminy Staszów, który w sierpniu kierował samochodem pod wpływem alkoholu.
Justyna Górska-Sekuła zostaje kierownikiem Placówki Wsparcia Dziennego Świetlica Jutrzenka w Staszowie.

15 par małżeńskich z gminy Osiek obchodziło jubileusz Złotych Godów.
Jubileusz 200-lecia istnienia obchodziła Szkoła Podstawowa w Koniemłotach.
Ośrodek Pomocy Społecznej w Bogorii świętował 25-lecie utworzenia.

Grudzień

Wokalistka Dominika Sojda i zespół Folk’n’Roll reprezentowali powiat staszowski podczas finału „Talentu Świętokrzyskiego” organizowanego przez “Echo Dnia”. Ostatecznie Dominika Sojda uzyskała stypendium w wysokości 5 tysięcy złotych od Stowarzyszenia Świętokrzyski Fundusz Lokalny.
Wójt Rytwian Grzegorz Forkasiewicz został Samorządowcem Roku 2015 w powiecie staszowskim w plebiscycie „Echa Dnia”.

Jubileusz 20-lecia obchodziło Staszowskie Koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.

15-lecie Ośrodka Reha-bilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Staszowie.
XIII Spotkania z Kulturą Żydowską odbyły sie w Szydło-wie. W synagodze gościł ostatni polski klezmer , 97-letni Leopold Kozłowski.

Promocja albumu „Nasze Rytwiany w starej fotografii”. Album powstał z inicjatywy Anety Dorosińskiej, Łucji Różak-Paluch i Marii Woźniak.

Po raz 10 w staszowskim szpitalu zorganizowano mikołajki dla dzieciaków z oddziału dziecięcego. Inicjatorem działań jest Artur Garbacki.

Zespół Pałacowy w Kuro-zwękach turystycznym hitem. Uzyskały piąte miejsce w konkursie Polskiej Organizacji Turystycznej na największą atrakcję turystyczną świętokrzyskiego.
10-lecie obchodziła Fundacja Aktywizacji i Rozwoju Młodzieży FARMa.

Państwo Janina i Bohdan Kowalscy ze Staszowa w święta obchodzili 70-lecie małżeństwa.
Marek Tombarkiewicz dyrektor Szpitala Powiatowego w Staszowie, zostaje wiceministrem zdrowia. Pracę rozpocznie 7 stycznia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie