Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narodowe Czytanie 2023 w Małogoszczu. Uczniowie i mieszkańcy wspólnie przeczytali "Nad Niemnem". Zobaczcie zdjęcia

Mateusz Zapart
Mateusz Zapart
12. edycja akcji Narodowego Czytania w Małogoszczu. Zobaczcie na kolejnych slajdach jak wyglądało wspólne czytanie "Nad Niemnem" w altanie przy urzędzie miejskim
12. edycja akcji Narodowego Czytania w Małogoszczu. Zobaczcie na kolejnych slajdach jak wyglądało wspólne czytanie "Nad Niemnem" w altanie przy urzędzie miejskim MiG Małogoszcz
W sobotę 9 września w całym kraju odbyła się kolejna edycja akcji Narodowe Czytanie. Dzień wcześniej, w piątek 8 września mieszkańcy, uczniowie oraz przedstawiciele władz zebrali się w altanie przy Urzędzie Miasta i Gminy w Małogoszczu by razem przeczytać fragmenty "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej.

Narodowe Czytanie 2023 w Małogoszczu

Akcja w Małogoszczu tradycyjnie odbyła się na świeżym powietrzu w altanie przy Urzędzie Miasta i Gminy gdzie wspólnie przeczytano wybrane fragmenty "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. Na zaproszenie Miejsko-Gminnej Publicznej Biblioteki w Małogoszczu odpowiedzieli przedstawiciele władz w tym burmistrz miasta i gminy Małogoszcz Mariusz Piotrowski, mieszkańcy i uczniowie z między innymi Szkoły Podstawowej imienia 24 Lutego 1863 Roku i Liceum Ogólnokształcącego imienia Bohaterów Powstania Styczniowego.

To nie wszystko co w ramach Narodowego Czytania 2023 czeka mieszkańców gminy Małogoszcz. W poniedziałek, 11 września w godzinach wieczornych będzie można poczytać tegoroczną lekturą na terenie Rodzinnego Gospodarstwa Edukacyjnego Ostoja Dworska. Początek spotkania o godzinie 18. Czytelnicy, którzy przyniosą własne egzemplarze "Nad Niemnem" będą mogli uzyskać pieczęć na pamięć tego wydarzenia.

Lekturą tegorocznej edycji akcji Narodowego Czytania jest "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej - najbardziej znana powieść tej autorki. "Nad Niemnem" powstało w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło często porównywano do "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów.

– To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu.

- napisał w okolicznościowym liście prezydent Andrzej Duda.

Akcja Narodowe Czytanie propaguje znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie, w bibliotekach, na rynkach i skwerach miast, w różnych ośrodkach kultury oraz w środkach masowego przekazu. Akcję zapoczątkowano w 2012 roku wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza z okazji 200-lecia Drugiej Wojny Polskiej i najazdu Napoleona na Rosję.

Zobaczcie zdjęcia z akcji Narodowe Czytanie 2023 w Małogoszczu:

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie