Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasze zabytki na wielkiej wystawie na Wawelu

/GOP/
Na wystawie w Zamku Królewskim na Wawelu prezentowany jest między innymi ten obraz przedstawiający króla Władysława Jagiełłę.
Na wystawie w Zamku Królewskim na Wawelu prezentowany jest między innymi ten obraz przedstawiający króla Władysława Jagiełłę. Fot. archiwum prywatne
Dwa cenne zabytki ze zbiorów Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu uświetniają wystawę grunwaldzką na Wawelu. Ekspozycja z okazji 600. rocznicy wielkiej wiktorii zostanie otwarta dzisiaj.

Zabytki są prezentowane na wystawie zatytułowanej "Na znak świetnego zwycięstwa", stanowiącej kulminacyjny punkt organizowanego w tym roku przez Zamek Królewski na Wawelu projektu "Grunwald 2010".

- Sandomierskie zabytki niewątpliwie odegrają na tej wystawie znaczącą rolę, tak jak Sandomierz miał duży wkład w zwycięstwo grunwaldzkie - mówi ksiądz kanonik Andrzej Rusak, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu.

Jednym z zabytków wypożyczonych przez Muzeum Diecezjalne jest Relikwiarz Drzewa Krzyża Świętego, zdobyty pod Grunwaldem i ofiarowany do kolegiaty w Sandomierzu przez króla Władysława Jagiełłę. Niedawno bezcenny zabytek został poddany konserwacji.

Na Wawelu jest również renesansowy obraz przedstawiający króla Władysława Jagiełłę. XVI-wieczne dzieło w tym roku zostało zidentyfikowane w kapitularzu katedry w Sandomierzu. Jest to najstarszy ruchomy - wykonany na desce wizerunek zwycięzcy spod Grunwaldu.

Reprezentacyjne przedstawienie monarchy trafiło do pracowni konserwatorskiej Zamku Królewskiego na Wawelu w bardzo złym stanie. Tam odzyskało dawną świetność. Jak informuje Urszula Stępień, kustosz Muzeum Diecezjalnego, wykonane zostały badania fizyko-chemiczne obrazu, odgrzybiono go, oczyszczono i zdezynfekowano. Usunięta została zmatowiała warstwa werniksu i późniejsze przemalowania.

Na wystawie jest jeszcze jeden sandomierski akcent - reprodukcja fotograficzna w skali 1:1 fryzu heraldycznego odkrytego w sandomierskiej katedrze. Fryz pochodzi z okresu bitwy grunwaldzkiej, jest to najstarszy tego rodzaju zabytek w Polsce i jedyny z epoki średniowiecza. Wykonanie fryzu mogło mieć związek z obecnością w Sandomierzu Władysława Jagiełły i przekazaniem kolegiacie zdobytych na Krzyżakach figur drewnianych z Dzierzgonia i relikwiarza z Brodnicy.

Grunwaldzkie zabytki będą pokazywane na Wawelu do końca sierpnia. Wizerunek Władysława Jagiełły i relikwiarz powrócą do Domu Długosza w Sandomierzu w październiku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie