Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nauka zdalna w szkołach ponadpodstawowych powiatu włoszczowskiego. Jak nauczyciele i uczniowie poradzili sobie w nowych realiach pracy?

albo
Pixabay License
Od środy, 25 marca we wszystkich szkołach w całej Polsce obowiązuje system nauki zdalnej. Placówki oświatowe musiały błyskawicznie wdrożyć się w nową formułę pracy, korzystając z tych narzędzi jakie posiadają w swoich szkołach. Co o nauce zdalnej mówią dyrektorzy trzech szkół ponadpodstawowych w powiecie włoszczowskim?

Od 12 marca wszystkie szkoły na terenie naszego kraju zostały zamknięte, a prowadzenie lekcji online przez dwa tygodnie było dobrowolne. Jednak od środy 25 marca, wszystkie placówki obowiązkowo musiały wprowadzić system nauki zdalnej. Jak z tą decyzję poradziły sobie szkoły ponadpodstawowe z terenu powiatu włoszczowskiego? Zapytaliśmy dyrektorów trzech szkół.

Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego numer 1 imienia generała Władysława Sikorskiego Bożena Kaczor przyznaje, że przez pierwsze dwa tygodnie, pedagodzy szukali jednego, sprawdzonego narzędzia do kontaktu z uczniami:

- Od samego początku, a więc już od 12 marca pracujemy na narzędziach zdalnych. Przez pierwsze dwa tygodnie szukaliśmy i uczyliśmy się przeróżnych metod. W tym momencie pracujemy na platformie Office 365. Dane uczniów zostały wprowadzone do jednego narzędzia, aby w sprawny i szybki sposób nauczyciele mogli kontaktować się z młodzieżą. W większości klas prowadzone są wideolekcje. Na szczęście nie mieliśmy większych problemów z tym, aby przestawić się na taki system nauki, choć jak wiemy, taka forma pracy nigdy nie zastąpi prawdziwej lekcji w szkole. Zdajemy sobie sprawę, że ta sytuacja wszystkich nas nauczy nowych umiejętności. W pewnym stopniu wrócimy już do szkoły "online'owej" - mówiła dyrektor "Sikorskiego" Bożena Kaczor.

Pani dyrektor podkreśliła, że jest bardzo wdzięczna zarówno kadrze pedagogicznej i uczniom, ale także absolwentom szkoły, którzy chętnie pomagali nauczycielom przy wprowadzaniu narzędzi do nauki zdalnej.

"Staszic" udostępnił komputery nauczycielom i uczniom
Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych numer 3 imienia Stanisława Staszica we Włoszczowie, Piotr Dziuba przyznał, że dzięki współpracy wszystkich pracowników szkoły i uczniów udało się bardzo sprawnie wprowadzić nowy system pracy:

- Nauczanie zdalne w naszej placówce wprowadziliśmy szybko i sprawnie. Pracujemy na platformie Office 365. Na początku musieliśmy wprowadzić kody dostępów, a następnie wszystkie potrzebne dane przekazać każdemu z uczniów. Nauczyciele biblioteki dokonywali korekty planów lekcji, aby zajęcia odbywały się sprawnie i w taki sposób, by nie przeciążać uczniów przed monitorem komputera. Wideolekcje trwają maksymalnie 2 godziny dziennie, pozostałe zajęcia odbywają się na przykład poprzez zadawanie prac pisemnych, które należy wysłać do nauczyciela na pocztę elektroniczną. Świetnym sposobem na komunikację jest także dziennik elektroniczny, który w szkole funkcjonuje już od 6 czy 7 lat - mówił pan dyrektor i dodał:

- Część sprzętu komputerowego wypożyczyliśmy uczniom i nauczycielom, którzy z powodu braku komputerów nie mogli prowadzić czy uczestniczyć w lekcjach. Jednak jak się okazało, dobrym sposobem na komunikację i uczestnictwo w zajęciach jest po prostu telefon komórkowy. Co mnie osobiście pozytywnie zaskakuje to to, że zarówno nauczyciele jak i uczniowie przyznają, że tęsknią za szkołą i zajęciami prowadzonymi zwykłym, szkolnym trybem - mówił dyrektor "Staszica" Piotr Dziuba.

Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych numer 2 imienia Hetmana Stefana Czarnieckiego we Włoszczowie, Marek Ledwoch dodał, że na systemach do nauki online szkoła pracuje już od dawna:

- W szkole wprowadziliśmy wiele form i metod nauki zdalnej. Korzystamy z różnych systemów i programów, między innymi Microsoft Teams, czy dziennik elektroniczny Librus. Nauczyciele kontaktują się z uczniami wykorzystując różnorodne komunikatory, prowadzą zdalne lekcje "na żywo". Na szczęście udało nam się w szybki sposób wdrożyć zdalne nauczanie. Uczniom i nauczycielom, którzy mieli problem ze sprzętem komputerowym, wypożyczyliśmy go ze szkoły - informował dyrektor Marek Ledwoch.

Jakie są objawy i jak się chronić? Zobaczcie

Zobacz też, jak prawidłowo myć ręce:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w rządzie. Donald Tusk przedstawił nowych ministrów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie