Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Naukobus zawitał do Zespołu Placówek Oświatowych w Kijach. Jeszcze dziś można zobaczyć wyjątkowe, naukowe eksponaty [ZDJĘCIA]

Agata Chrobot
"Człowiek - układanka" wzbudzał ogromne zainteresowanie.
"Człowiek - układanka" wzbudzał ogromne zainteresowanie. Agata Chrobot
Odkrywanie, eksperymentowanie i zaciekawienie - te słowa chyba najpełniej oddają to co działo się wczoraj - 29 października i co dzieje się dziś w szkole w Kijach. Przyjechał tam Naukobus z Centrum Nauki Kopernik i przywiózł niesamowite eksponaty...

Wczoraj i dziś mieszkańcy gminy Kije mają niepowtarzalną okazję - zamienić się w odkrywców i naukowców. Przedszkolaki, młodzież szkolna i dorośli mogą bezpłatnie wejść na naukową wystawę Naukobusa.

Wystawa dedykowana jest głównie dzieciom i młodzieży szkolnej, ale także wszystkim pozostałym chętnym, którzy mogą ją zwiedzać jeszcze dziś w godzinach 13 - 14. Wcześniej wystawa zarezerwowana jest dla uczniów. Eksponaty znajdują się w hali Zespołu Placówek Oświatowych w Kijach. Wejście jest bezpłatne, ponieważ jest ona finansowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Interaktywność i ciekawość

A co tam zastaną? Kilkanaście stanowisk z eksponatami. Trzeba ich dotknąć, nacisnąć odpowiedni guzik, coś przestawić - dopiero wtedy zadziałają. Są podzielone na trzy grupy i udowadniają, że twierdzenie Pitagorasa, to jak zbudowane jest ludzkie ciało, zasada pędu czy inne fundamentalne prawa nauki są naprawdę fascynujące.

Mieszkańcy gminy Kije mogą na własne oczy zobaczyć i testować zjawiska, którymi rządzi się świat wokół nas. Eksponaty często prezentują prawa fizyki lub chemii, które wielcy naukowcy określili wieki temu - jak na przykład twierdzenie Pitagorasa.
Na wystawie znajdują się eksponaty - modele, których zadaniem jest ukazanie tego co w normalnym świecie jest niedostępne ludzkim zmysłom. Do tej kategorii zalicza się tak zwany „Człowiek - układanka”, czyli model ludzkiego korpusu, na którym ćwiczą studenci medycyny. Pokazuje on wielkość i układ niektórych narządów w ciele człowieka. Wczoraj wywołał ogromne zainteresowanie zarówno wśród najmłodszych odwiedzających wystawę, jak i wśród starszej młodzieży szkolnej.

Kolejna kategoria eksponatów to urządzenia, dzięki którym można samemu zbadać i testować zjawiska przyrodnicze oraz własne możliwości. Są też takie eksponaty, których sposób używania zależy od odwiedzających. I te także cieszyły się wczoraj ogromnym zainteresowaniem.

Była tam na przykład „Kula plazmowa”, którą należy dotknąć dłonią żeby zadziałała, a kiedy to się stanie jest bardzo widowiskowe. O tym jak działa można przeczytać na plakacie informacyjnym obok eksponatu lub zapytać wykwalifikowanych edukatorów z Centrum Nauki Kopernik. Wczoraj dowiedzieliśmy się, że „plazmowa kula” to tak naprawdę szklana kula, zawierająca niewielką ilość mieszanki gazów szlachetnych: helu i argonu. W jej wnętrzu umieszczona jest elektroda podłączona do źródła wysokiego napięcia, które wytwarza duże pole elektryczne. Ruch wiązek elektronów powoduje wzbudzenie napotkanych cząsteczek gazu, któremu towarzyszy świecenie. Ręka przyłożona do kuli przyciąga nitki wyładowania, ponieważ prąd przepływa przez nią łatwiej niż przez powietrze wokół kuli.

Pytania, ciekawość i obserwacja najważniejsze
Wszystkie eksponaty bez względu na to, do której kategorii się zaliczają mają wspólne zadania: pokazać, że świat nauki to nie tylko formułki i system nauczania dostępny w szkołach. To fascynacja, umiejętność obserwacji i ciekawość oraz zadawanie pytań.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania




Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy





TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu






Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie





Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni





Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]




ZOBACZ TAKŻE: FLESZ WYBORY PRZED II TURĄ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie