MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Naukowcy w habitach zaprezentowali publikację "Pietas et Studium"

MIO
Zespół autorów publikacji - (od lewej): o. dr. Eligiusz Dymowski, o. dr Krzysztof Paszkiewicz, o.dr Adam Błachut (redaktor naczelny), ks. profesor Jan Józef Janicki i prowadzący spotkanie Wojciech Kęder.
Zespół autorów publikacji - (od lewej): o. dr. Eligiusz Dymowski, o. dr Krzysztof Paszkiewicz, o.dr Adam Błachut (redaktor naczelny), ks. profesor Jan Józef Janicki i prowadzący spotkanie Wojciech Kęder. I. Imosa
- To nie jest publikacja dotycząca wyłącznie zakonu i klasztoru , lecz jest to publikacja o naszym Pińczowie - mówił Jerzy Znojek - dyrektor Muzeum regionalnego witając grono naukowców w habitach, którzy opracowali unikatowe dzieło pod tytułem "Pietas et Studium" czyli "pobożności i nauka"

W sobotni wieczór w salach muzeum zebrało się sporo pińczowian, ludzi kultury sztuki i polityki a także wiernych parafii Najświętszej Marii Panny przy klasztorze ojców Franciszkanów na Mirowie. Spotkanie było prezentacją I Tomu Rocznika Naukowego, poświęconego 400 letniej obecności zakonu franciszkanów w Pińczowie. Opracowanie wydano staraniem Wyższego Seminarium Duchownego oo Franciszkanów w Krakowie - Bronowicach Wielkich.

Publikacja jest pracą zbiorową, której recenzentem był także obecny w sobotę w Pińczowie ksiądz profesor dr, hab. Jan Józef Janicki z Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.

Spotkanie poprowadził Wojciech Kęder a autorzy niektórych opracowań przybliżali słuchaczom kolejne rozdziały książki, która stanowi pełne kompendium wiedzy o bytności i dokonaniach franciszkanów w mieście nad Nidą. Ojciec doktor Eligiusz Dymowski mówił na przykład o roli, znaczeniu i zaraniu Sanktuarium Maryjnego na Mirowie, gdyż z tym miejscem wiąże się wiele szalenie ważnych wydarzeń w dziejach miasta. Ojciec Doktor Adam Błachut, specjalizujący się w dziedzinie historii sztuki mówił o samym klasztorze i świątyni, jej wyposażeniu i pochodzeniu dzieł i detali stanowiących niedołączną cześć zespołu klasztorno- kościelnego.

Poszczególne rozdziały pracy poświęcone są obecności i roli Braci Mniejszych Reformatów w Małopolsce i Pińczowie na przestrzeni ostatnich 400 lat, szerokiemu i kompleksowemu opracowaniu dotyczącego samego klasztoru na Mitrowie oraz postaciom zakonników związanych z Pinczowem, których dokonania w ocenie autorów są epokowe.

Uczestnicy spotkania poznali wiele ciekawych faktów z dziejów miasta. Była także okazja do zakupienia egzemplarzy wydawnictwa i uzyskania autografów jego autorów. Spotkanie w Muzeum Regionalnym zainaugurowało tegoroczne obchody jubileuszów zakonu : 800 lecia istnienia zgromadzenia i 400 lecie pobytu franciszkanów w Pińczowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie