Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nidarium, czyli gigatyczne akwaria z rybami i płazami jednak powstaną w Umianowicach!

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Gigantyczne akwaria z rybami i płazami żyjącymi w Nidzie i wiele innych atrakcji powstanie w ramach Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach w gminie Kije ( powiat pińczowski). Zarząd Województwa nie wycofuje się z realizacji projektu mimo, że koszty mogą być dużo wyższe niż zakładano.

Losy projektu były niepewne, ponieważ oferty, które wpłynęły na przetarg ogłoszony na jego wykonanie okazały się dużo droższe niż zakładano. Zarząd województwa zarezerwował na inwestycję około 15 milionów złotych a najtańsza oferta była droższa o 9 milionów złotych. Rozważano rezygnację z projektu, czy też okrojenie go, albo podzielenie inwestycji na etapy.
- Nie rezygnujemy z inwestycji i nie ograniczymy jej, wprowadzimy tylko pewne oszczędności związane z technologią budowy. Zastosujemy tańsze rozwiązania, ale nie najtańsze. Nie ograniczymy funkcji ośrodka. Pod koniec września ogłosimy nowy przetarg, mamy nadzieję, że oferty będą nieco tańsze. Mamy też obietnice od zarządu województwa, że zwiększy pulę pieniędzy. Jest to inwestycja unijna więc zgodę na większe dofinansowanie musiała wydać Państwowa Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości – informuje Tomasz Hałatkiewicz, dyrektor Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych.

Jeśli na drugim przetargu uda się wybrać wykonawcę robót to inwestycja ruszy pod koniec roku albo wczesną wiosną. Prace potrwają 18 miesięcy a kolejnych kilka miesięcy zajmie wprowadzenie zwierząt.

A co zobaczymy w połowie 2021 roku? Ośrodek jest projektowany w Umianowicach przy Nidzie i koło zabytkowej stacji kolejki wąskotorowej. Budynek będzie dwupoziomowym a jego centralne miejsce zajmie nidarium czyli gigantyczne akwaria mieszczące 40 tysięcy metrów sześciennych wody. Zamieszkają w nich ryby, traszki i żółwie żyjące w stanie naturalnym w Nidzie. Zwiedzający będą obserwować wodne zwierzęta spacerując między kompleksami akwariów. Alejki będą zlokalizowanymi obok, pod i nad zbiornikami. Będą też miejsca do posiedzenia przy akwarium. To nie będzie wystawa do zwiedzania, ale miejsce do obserwacji.

Ważną częścią ośrodka będą laboratoria dla młodzieży i naukowców. Będą tu prowadzone zajęcia z geologii Ponidzia. Młodzi ludzie zobaczą na przykład, jak w naturze wygląda gips, z którego słynie region, że nie jest biały proszek, jaki znamy ze sklepu, ale szare kryształki. Młodzież będzie mogła je wypalić i zrobić z gipsu figurki zwierząt, które zobaczyła podczas obserwacji terenów nad Nidą.
W budynku powstanie też część noclegowa. Ośrodek będzie przeznaczony przede wszystkim dla uczniów, ale też dla innych turystów, przyrodników i badaczy, którzy będą mogli spędzić kilka dni. Przygotowano 75 miejsc noclegowych, aby zmieściła się przynajmniej jedna zorganizowana grupa.

W obiekcie szykowana jest sala konferencyjna, która będzie pełnić role także klubowej i wypoczynkowej. Będzie ona połączona ze stołówką.

Budynek zostanie usytuowany tuż nad Nidą i wprost z niego poprzez trasy i podesty będzie się wychodziło na tereny zielone przy rzece i starorzeczu Nidy.

W ramach ośrodka powstanie gospodarstwo rolne, typowe nadnidziańskie, z krowami, kozami, owcami i drobiem ( perliczkami, indykami, kurami). Dzieci będą mogły zobaczyć hodowlę zwierząt, brać udział w pracach, na przykład zbieraniu jajek.
Obok powstaną tereny wypasowe, na których będą przebywać większe stada zwierząt. Turyści będą mogli je obserwować z okien kolejki wąskotorowej albo spacerując po podestach wybudowanych na pastwisku. W gospodarstwie będą trzymane rodzime gatunki zwierząt jak konik polski, owca wrzosówka czy krowa czerwona.

W starej wieży ciśnień, obok stacji kolejki postanie obserwatorium ptaków. Na górze zamontowane zostaną lornetki i lunety. Dostęp do nich będą miały także osoby niepełnosprawne, cały ośrodek ma być dostosowany do ich potrzeb.

Zabudowa powstanie z lokalnych materiałów jak kamień pińczowski, szaniecki, drewno i glina.

Ośrodek ma przede wszystkim pełnić rolę edukacyjną, przybliżyć w ciekawy sposób faunę i florę młodym ludziom ale stawia sobie za cel także przywrócenie gatunków zwierząt, które kiedyś dziko żyły nad Nidą żyły. Jeszcze 30 lat temu nad Nidą mieszkało 150 gatunków ptaków, zostało tylko 50 z powodu zaniechania działalności rolniczej. Jest szansa na otworzenie części gatunków i nie tylko ptaków, ale także żółwia błotnego, który był tu powszechnie spotykany.

Unia Europejska pokryje 85 procent kosztów inwestycji.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Największy aquapark w regionie już na finiszu


Czy mógłbyś zostać handlowcem? Test

Ruszyła budowa wielkiej tężni solankowej w Busku


Najbardziej absurdalne i najśmieszniejsze podatki


Ile zarabiają Polacy? Sprawdź, czy wiesz!


ZOBACZ TAKŻE: Flesz – FOMO, groźne uzależnienie Polaków

Źródło: vivi24

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie