Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie odrzucajmy schizofreników

Iwona ROJEK
archiwum
Z doktor nauk medycznych Martyną Kaletą - Kupiecką, specjalistą psychiatrii rozmawiamy o tym, dlaczego nie powinniśmy odrzucać osób chorych na schizofrenię.

* Czy schizofrenia jest często występującą chorobą?
- Na to schorzenie zapada co setny człowiek. W Polsce żyje obecnie około 400 tys. osób chorych na schizofrenię. Pierwszy rzut choroby występuję zwykle między 15, a 35 rokiem życia. Rodzice nastolatków, które zaatakuje choroba, wpadają w rozpacz, dlatego trzeba im pomóc.

* Z jakimi problemami spotykają się osoby chorujący na schizofrenię?
- Najczęściej, niestety, z wrogością i brakiem zrozumienia. Zamykają się przed nimi drzwi pracodawców, przyjaciół i rodziny. Mają mniejsze szanse na małżeństwo, posiadanie dzieci, domu, stałego zatrudnienia, na szczęśliwe życie. Aby to zmienić Światowe Towarzystwo Psychiatryczne zainicjowało kampanię "Schizofrenia - Otwórzcie Drzwi", w której uczestniczy też Polska i Kielce.

* Niektórzy uważają, że chorzy na schizofrenię mogą wyrządzić komuś krzywdę…
- To bzdura. Przestępstwa popełniają najczęściej ludzie zdrowi i nadużywający alkoholu.

* Co ma spowodować ta kampania?
- Przede wszystkim ma na celu przeciwstawienie się stygmatyzacji i dyskryminacji osób chorujących psychicznie. Polacy nadal mają duży problem z akceptacją osoby, która leczy się u psychiatry. Ciągle też w języku polskim dominują określenia pejoratywne, piętnujące takie osoby. Z przykrością muszę stwierdzić, że nawet pracownicy służby zdrowia innych specjalności posługują się takimi określeniami. Ludziom, którzy przebyli chorobę psychiczną nie daje się prawa do pełnego uczestnictwa w życiu. Mają trudniejszy dostęp do edukacji, do godności, uważa się, że są w jakimś sensie wybrakowani. W tym roku szczególnie chcemy poruszyć problem zatrudniania ludzi po kryzysach psychicznych, tym bardziej, że tegoroczna kampania odbywa się pod hasłem " Samorząd - Partnerem w Ochronie Zdrowia Psychicznego". Liczymy na większe, niż dotychczas włączenie się przedstawicieli samorządów terytorialnych w pomoc dla takich osób, zarówno w stworzeniu lepszych warunków leczenia jak i rehabilitacji zawodowej.

* Czy w innych krajach europejskich osoby chore na schizofrenię mają łatwiejsze życie?
- W krajach Unii Europejskiej osoby te zatrudniane są w pierwszej kolejności. W Polsce przebycie choroby psychicznej ogromnie utrudnia możliwość zdobycia zatrudnienia. W tym ro-ku dodatkowo wszedł w życie Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego, który ma unowocześnić lecznictwo psychiatryczne w naszym, kraju. Do jego realizacji poza placówkami służby zdrowia włączone zostały samorządy terytorialne oraz Narodowy Fundusz Zdrowia.

* Czy schizofrenicy mogą być dobrymi pracownikami?
- Jak najbardziej. Są to ludzie bardzo zdolni, w czasie gdy nie pojawi się nawrót choroby, a taki okres może trwać nawet 5 lat, radzą sobie bardzo dobrze na powierzonych im stanowiskach. Dlatego pracodawcy muszą ich zatrudniać, czym dadzą dowód otwartej postawy i zrozumienia sytuacji. Takie osoby nie pójdą na rentę, tylko będą aktywne.

* Rehabilitacja społeczna to jedno, ale ważna jest również nowoczesna terapia, z tym również nie jest w Polsce najlepiej.
- To prawda. Gdyby fundusz refundował leki nowej generacji, wtedy pacjenci odczuwaliby mniej skutków ubocznych i szybciej powracaliby do zdrowia. Walczymy o to, żeby tak było.

* Dziękuję za rozmowę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie