Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie odśnieżasz? Ryzykujesz mandat!

Anna NIEDZIELSKA
Chodnik musi być odśnieżony. To obowiązek właściciela posesji.
Chodnik musi być odśnieżony. To obowiązek właściciela posesji.
Zgodnie z prawem za stan chodnika graniczącego z posesją - domem lub płotem ogradzającym podwórko - jest odpowiedzialny właściciel nieruchomości, jej najemca lub administrator. I to on może być ukarany jeśli po chodniku nie da się przejść, bo jest na nim ślizgawka.

- Chodniki musza być odśnieżone i posypane mieszanką z solą czy piaskiem. Nie wolno używać do tego żużlu czy popiołu, bo to odpady. Można za to, jeśli nie ma się gdzie składować śniegu, usypać pryzmę na skraju chodnika i powinny zebrać go służby miejskie - wyjaśnia Władysław Kozieł, komendant Straży Miejskiej w Kielcach, który przyznaje że śliski problem i wzmożone kontrole jego podwładnych powracają każdej zimy.

W Ostrowcu Świętokrzyskim kłopotów z odśnieżaniem w tym sezonie jeszcze nie było.
- Wystarczyło kilka upomnień i chodników zostały doprowadzone do przyzwoitego stanu. Problemy były na kilku działkach, których właściciele mieszkają poza miastem, ale o zadbanie o ich stan poprosiliśmy służby miejskie - mówi Andrzej Kaniewski, komendant Straży Miejskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim.

GROŹNE SOPLE

Jednak chodniki to nie wszystko, warto popatrzeć w górę na to co nagromadziło się na dachach. Spadające na chodniki kawałki lodu i połacie śniegu mogą być groźne dla przechodniów.

- Dziś strażacy wyjeżdżali do szkoły w Ostrowcu Świętokrzyskim, aby usunąć niebezpieczny śnieg. Ale my pomagamy w takich sytuacjach tylko instytucjom państwowym, jak szkoły, szpitale czy urzędy. Prywatni właściciele posesji muszą sobie radzić sami, a z mojego wieloletniego doświadczenia wynika, że jak teraz zrobi się cieplej kłopoty z dachami na pewno będą - powiedział nam wczoraj Arkadiusz Wesołowski, rzecznik prasowy świętokrzyskich strażaków.

Co więc zrobić jeśli czapa leży na dachu budynku? Zamówić podnośnik, co będzie kosztować kilkaset złotych.

- Wykonujemy takie usługi, a cena zależy od tego gdzie trzeba jechać i czy wystarczy niższy podnośnik sięgający na wysokość 18 metrów czy trzeba wysłać cięższy sprzęt o wysokości 27 metrów. Za każdym razem wycena usługi jest więc robiona indywidualnie - wyjaśnia Andrzej Ścipniak, dyrektor Zakładu Konserwacji Terenów Zieleni i Produkcji Roślin Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni w Kielcach.

ZA NARAŻENIE MIENIA I ZDROWIA

Zimą strażnicy miejscy zawsze zwracają uwagę na stan chodników i dachów. Jednak mandat to najniższa kara jaka grozi za tego typu zaniedbanie. Gorzej jeśli ktoś zrobi sobie krzywdę na oblodzonym chodniku, czy dozna urazu kiedy czapa śniegu z lodem spadnie mu na głowę.

- Wystarczy znaleźć właściciela lub administratora posesji, udowodnić że nie dopełnił on ustawowego obowiązku polegającego na utrzymaniu chodników w należytym stanie i wystąpić z powództwa cywilnego o odszkodowanie. A wysokość takiego odszkodowania może być nieograniczona jeśli dojdzie do poważnego urazu, którego skutki są długotrwałe - wyjaśnia mecenas Jarosław Kosowski z Kielc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie