Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie siedź w domu! Pora na narty

opr. /LB/
Narciarstwo biegowe uważane jest za jeden z bezpieczniejszych sportów, dlatego zdobywa coraz więcej zwolenników.
Narciarstwo biegowe uważane jest za jeden z bezpieczniejszych sportów, dlatego zdobywa coraz więcej zwolenników. fot. sxc.hu
Narciarstwo biegowe to forma aktywności, która równocześnie jest i wysiłkiem, i wypoczynkiem. Fizjoterapeuta Anna Zaremba-Ner radzi, co należy zrobić, aby ten popularny zimowy sport zamiast kontuzji przyniósł nam satysfakcję.

Narciarstwo biegowe uważane jest za jeden z bezpieczniejszych sportów, dlatego zdobywa coraz więcej zwolenników. Z pewnością przyczyniają się do tego także sukcesy Justyny Kowalczyk. Ta forma aktywności fizycznej pozwala w prosty sposób utrzymać dobrą kondycję bez względu na wiek. Poza tym, zwiększa wytrzymałość i siłę. Technika biegu (lub chodu) na nartach biegowych w niewielkim stopniu różni się od naturalnego sposobu poruszania się.

Podczas uprawiania narciarstwa biegowego angażowane są praktycznie wszystkie stawy i grupy mięśni. Przy kroku klasycznym bardzo mocno pracują mięśnie pośladków, ud, łydek oraz brzucha. Bieganie na nartach jest również doskonałym sposobem na poprawę funkcjonowania układu krążenia i oddechowego. W porównaniu z tradycyjnym narciarstwem czy snowboardem jest to sport, który nie naraża nas na groźne kontuzje. Dodatkowo pomaga rozładować napięcie i przynosi odprężenie psychiczne. Jak w każdej dyscyplinie może jednak wiązać się z urazami, zwłaszcza, jeśli nie jesteśmy odpowiednio przygotowani do podjęcia tego typu aktywności.

Uwaga na kontuzje!

Jeśli już dochodzi do kontuzji, to najczęściej są to uszkodzenia stawu kolanowego i stopy. Zwykle nie są to urazy o poważnym charakterze - dominują skręcenia lub stłuczenia. U niedoświadczonych, często upadających narciarzy, zdarzają się także kontuzje nadgarstków, łokci i barków.

Większość urazów u początkujących adeptów narciarstwa jest wynikiem braku właściwego przygotowania motorycznego oraz nieprawidłowego doboru sprzętu (m.in. złej długości nart czy nieodpowiednich rodzajów wiązań). Aby właściwie dobrać sprzęt należy wziąć pod uwagę takie parametry, jak wzrost i ciężar ciała, a także warunki, w których narty będą wykorzystywane czy stosowaną technikę.

Wcześniej rozpocznij trening

Aby właściwie przygotować się do sezonu należy wcześniej rozpocząć trening. Najlepszą formą przygotowania do narciarstwa biegowego jest trucht i zajęcia na siłowni np. biegi na trenażerach, ćwiczenia sensomotoryczne. Stosując trening sensomotoryczny wykonujemy ćwiczenia statyczne i dynamiczne w pozycjach niestabilnych (np. przy użyciu tzw. dysków ortopedycznych czy pompowanych piłek gimnastycznych), napinając przy tym przeciwstawne grupy mięśniowe.

Bardzo istotny jest też tzw. streching, czyli odpowiednie rozciągnięcie mięśni po każdym treningu, zarówno przygotowawczym, jak też narciarskim. Warto pamiętać, aby treningi rozpoczynać stopniowo i stosować odpowiednio długie przerwy, pozwalające na całkowitą regenerację organizmu.

W razie kontuzji

Jeśli pomimo wszystkich środków zapobiegawczych i podjętych wysiłków treningowych zdarzy nam się kontuzja to najważniejsze żeby zachować spokój i rozsądek. Nie powinniśmy obciążać uszkodzonej kończyny aż do momentu diagnozy. Warto jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą, ponieważ skręcenia źle leczone lub nieleczone w porę mogą mieć długofalowe konsekwencje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie