Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie tylko lody na patyku

/IB/
Przeprowadzone niedawno badania wskazują, że lody są zdrowe. Może niekoniecznie dobrze wpływają na naszą figurę, ale za to mają zbawienny wpływ na psychikę.
Przeprowadzone niedawno badania wskazują, że lody są zdrowe. Może niekoniecznie dobrze wpływają na naszą figurę, ale za to mają zbawienny wpływ na psychikę. D. Łukasik

Czy wiecie, dlaczego bez względu na wiek tak lubimy lody? Bo kojarzą się nam z przyjemnymi przeżyciami z dzieciństwa. Lody na patyku, cassate, w gałkach, śmietankowe, malinowe, z czekoladą, sorbetowe nie tylko przydają latem ochłody, ale wprowadzają nasz organizm w przyjemny błogostan.

Lody znane były już w odległych czasach, np. podawano je w pierwszym wieku naszej ery na ucztach Nerona, a do ich zamrażania stosowano śnieg przywożony z Apeninów. W XVI wieku z wyśmienitych lodów słynęła Wenecja, a do Francji sprowadziła je żona Henryka II - Katarzyna Medycejska.

Lody to rodzaj mrożonego deseru, przyrządzanego z mleka, jajek, cukru, śmietanki kremowej oraz substancji zapachowo-smakowych. Dawniej lody były kręcone ręcznie, obecnie człowieka wyręczyły specjalnie do tego celu skonstruowane maszyny.

Od szarlotki do chili

Według badań przeprowadzanych w Polsce przez jednego z producentów lodów, ulubionym smakiem Polaków jest szarlotka. Lubimy też lody malinowe, śmietankowe i coraz popularniejsze u nas sorbety, czyli lody niskokaloryczne, przygotowywane z zamrożonego musu owocowego. Przebojem tego lata mają być lody sorbetowe o smaku czerwonej oranżady. Drugim modnym smakiem ma być śmietana z czarną porzeczką. Producenci przygotowali też dla wyrafinowanych smakoszy lody czekoladowe z dodatkiem... papryczki chili i malutkimi kawałkami cukru. Może też być wersja podawana z cynamonem i szafranem.

Lody na dobry dzień

Przeprowadzone niedawno przez amerykańskich uczonych badania wskazują, że lody są... zdrowe. Może niekoniecznie dobrze wpływają na naszą figurę, ale za to mają zbawienny wpływ na psychikę. Każdy pamięta z dzieciństwa ulubione smaki lodów i cukiernię, gdzie biegał po zamrożoną słodycz. W nagrodę albo na pocieszenie rodzice zabierali nas na lody. Pod kamuflażem lodów umawiano się na pierwsze randki. To właśnie te wszystkie przyjemne doznania z dzieciństwa wracają do nas, kiedy jemy lody. Dlatego odprężamy się, mimo woli się uśmiechamy, spada nam poziom stresu. I chyba nie ma dziecka ani dorosłego, który płakałby nad porcją zamrożonego smaku z dzieciństwa. Są osoby, które w chwilach dużego stresu muszą zjeść potężną porcję lodów, żeby się uspokoić. Na razie lekarze nie zalecają jeszcze nikomu lodowej terapii, ale kto wie...

Komu lody nie w smak

- Na pewno nie powinny jeść lodów osoby chore na cukrzycę - mówi dr Grażyna Majcher-Witczak, specjalista diabetolog. - Przede wszystkim ze względu na zawartość węglowodanów, które podnoszą poziom cukru we krwi. Najbardziej kaloryczne są klasyczne lody, przygotowywane na bazie mleka i śmietanki. I wcale nie najlepiej gaszą pragnienie. Ulga po ich zjedzeniu jest tylko chwilowa. Jeśli już ktoś lubi lody i bardzo ma na nie ochotę, polecałabym lody sorbetowe, które mają mniej kalorii.

Lodów nie powinny też jeść małe dzieci, osoby ze skłonnością do angin i zapaleń gardła. Lody nie są również wskazane dla osób z chorobami trzustki i wątroby, nadwrażliwością na cukier mlekowy.

Specjaliści żywienia pracują nad przygotowaniem specjalnych niskokalorycznych lodów. Specjalnie dla diabetyków opracowane zostały lody sojowe, w których zamiast mleka wykorzystano soję, a sacharozę zamieniono na fruktozę, prosty cukier owocowy. Trwają też prace nad obniżeniem zawartości tłuszczu w lodach poprzez wykorzystanie... białka pochodzącego z amerykańskiej ryby głębinowej, podobnej do węgorza. Białko zawarte w krwi tej ryby obniża temperaturę wytwarzania się kryształków lodu, przez co można zmniejszyć zawartość tłuszczu w gotowym produkcie o połowę, a kaloryczność o 30 procent.

Uważaj jak jesz

Latem spożywamy lody częściej niż w innej porze roku. Żeby uniknąć ryzyka zatrucia pokarmowego, powinniśmy zwracać uwagę na to, czy miejsce, w którym kupujemy lody, jest czyste. Czy w ladzie chłodniczej, gdzie przechowywane są gotowe lody, nie leży również mrożone mięso, ryby itp. Czy lada sklepowa jest czysta. Jeżeli kupujemy lody przygotowywane na miejscu w cukierni lub ulicznym punkcie sprzedaży, przyjrzyjmy się, czy sprzedawca inną ręką przyjmuje pieniądze, a inną wydaje lody, czy podaje lody w waflu przez jednorazową serwetkę, lub czy pracuje w rękawiczkach. Latem bardzo często dochodzi również do różnorodnych zaburzeń ze strony przewodu pokarmowego po spożyciu niewłaściwie przechowywanego nabiału i produktów mlecznych.

Nie zapominajmy także o myciu rąk przed jedzeniem. Latem nasz organizm jest szczególnie narażony na kontakt z drobnoustrojami, powodującymi zatrucia pokarmowe. Zdarza się często, że przyczyną zatrucia nie jest samo jedzenie, ale fakt podania go brudnymi rękami.

Grażyna Majcher-Witczak, specjalista diabetolog:

- Na pewno nie powinny jeść lodów osoby chore na cukrzycę. Przede wszystkim ze względu na zawartość węglowodanów, które podnoszą poziom cukru we krwi. Najbardziej kaloryczne są klasyczne lody, przygotowywane na bazie mleka i śmietanki. I wcale nie najlepiej gaszą pragnienie. Ulga po ich zjedzeniu jest tylko chwilowa. Jeśli już ktoś lubi lody i bardzo ma na nie ochotę, polecałabym lody sorbetowe, które mają mniej kalorii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie